Reklama

Komentarze

Dorota Gawryluk: Papież nakreśla ideał dziennikarski, do którego powinniśmy dążyć

Papież nakreśla ideał dziennikarski, do którego powinniśmy dążyć. Opisuje podstawowe zasady, nie tylko chrześcijańskie, ale generalnie zasady dotyczące dziennikarstwa – powiedziała red. Dorota Gawryluk. W rozmowie z KAI dyrektor pionu informacji i publicystyki w Telewizji Polsat skomentowała orędzie papieża Franciszka na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeczytaj także: Franciszek apeluje o dziennikarstwo wychodzące do ludzi

Dziennikarka na wstępie doceniła, że papież Franciszek przypomina jak powinna wyglądać rzetelna praca w mediach. - Papież nakreśla ideał dziennikarski, do którego powinniśmy dążyć. Opisuje podstawowe zasady, nie tylko chrześcijańskie, ale generalnie zasady dotyczące dziennikarstwa. Często w biegu i zawirowaniu ogólnoświatowym się o tym zapomina. Należy pamiętać, że informacja nie jest tylko towarem – wyjaśnia.

W opinii red. Gawryluk istotną kwestią uwypukloną w orędziu jest aspekt dotyczący social mediów. - Apel o mądre korzystanie z nich jest niezwykle ważny. Dotyczy to nie tylko dziennikarzy, którzy publikują treści w social mediach, ale też odbiorców – podkreśliła dziennikarka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodała, że w dzisiejszych czasach powszechnym problemem staje się uzależnienie od środków społecznego przekazu, co może prowadzić do wielu nieszczęść. Jako przykład redaktor wspomniała niedawną śmierć 10-letniej Antonelli Sicomero z Palermo. Dziewczynka miała wziąć udział w wyzwaniu na aplikacji TikTok "black out challenge", które polega na zaciśnięciu sobie paska na szyi w celu utraty przytomności. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, ale nie udało się go uratować.

- Social media potrafią wpędzić w stan prawdziwego uwikłania, jak pokazuje przykład 10-latki z Palermo, mogą one nawet zabijać osoby, które zbyt dosłownie biorą zawarte tam treści – zaakcentowała.

Reklama

Dorota Gawryluk przyznała, że w czasach koronawirusa trudniej funkcjonować w dziennikarskim świecie, a czasach pandemii ludzie częściej korzystają z mediów. Problematyczna staje się również kwestia rzetelności dziennikarskiej, która wymaga naocznego dochodzenia pewnych kwestii, co obecnie bywa utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Reklama

- Pojawia się duża pokusa, by zrobić coś taniej i szybciej. Załatwić za pośrednictwem Skype'a. Może to prowadzić do spłycenia informacji, przez co rzeczywistość przedstawia się jako spłycona. Apel Franciszka o to, by być na miejscu i weryfikować różnego rodzaju informacje również jest bardzo istotny – podkreśliła redaktor, nadmieniając, że obecnie na dziennikarzach spoczywa dużo większa odpowiedzialność za to co pokazują.

Podziel się cytatem

Kolejną ważną kwestią jest problem zapomnianych regionów świata, do których ze względu na epidemię obecnie jeszcze trudniej dotrzeć. - Te problemy się pogłębiają. Czasami dziennikarze są jedynymi osobami, które mogą przekazać pewne informacje – wyjaśniła.

Dyrektor pionu informacji i publicystyki w Telewizji Polsat, zaakcentowała, że należy pokazywać treści, które ciekawią widzów, a jednocześnie są wartościowe.

- Obecnie wszystkich interesuje najbardziej kwestia wirusa, szczepionek itp. i te informacje staramy się podawać. Są to też informacje ważne dla odbiorców. Nie jest tak, że sprzedaje się pewną informację tylko dlatego, że jest na nią zapotrzebowanie, a to zapotrzebowanie jest czymś złym. To dobre zapotrzebowanie na informacje i wiedzę. Sądzę, że to akurat gdzieś się równoważy i nie mamy większych zagrożeń wynikających z komercjalizacji informacji – podsumowała Dorota Gawryluk.

W Polsce Światowy Dzień Środków społecznego Przekazu obchodzony jest w 3. Niedzielę września, która w tym roku przypadnie 19 września. Papieskie orędzie na ten dzień ogłaszane jest 24 stycznia we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Tegoroczne orędzie nosi tytuł „«Chodź i zobacz» (J 1, 46). Komunikować, spotykając osoby, tam gdzie są, i takie, jakie są”.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-25 11:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szkolą młodych dziennikarzy

Podczas spotkania odbyła się także debata o przyszłości prasy drukowanej

Hubert Gościmski

Podczas spotkania odbyła się także debata o przyszłości prasy drukowanej

Od kilku tygodni w poniedziałkowe popołudnia w auli Kurii Biskupiej w Świdnicy odbywają się szkolenia dziennikarskie.

Więcej ...

Mazowieckie: Policja ustala okoliczności wypadku, w którym uczestniczył prof. Jerzy Bralczyk

2025-04-10 10:43
Prof. Jerzy Bralczyk

Wiktoria Jarymowicz/mat.prasowy/UJD

Prof. Jerzy Bralczyk

Policja ustala okoliczności środowego wypadku drogowego w pow. przysuskim (Mazowieckie), w którym uczestniczył znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Profesor jechał na spotkanie z czytelnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach (Świętokrzyskie). Z ogólnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Więcej ...

Łódź: diecezjalny etap XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2025-04-10 19:45

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Wiara

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Kościół

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...