Reklama

Warszawa: rozpoczęła się ogólnopolska Nowenna do św. Andrzeja Boboli o ustanie epidemii

Adobe Stock

O ustanie epidemii koronawirusa i ład społeczny w kraju będą się modlić do 16 grudnia uczestnicy Nowenny do św. Andrzeja Boboli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogólnopolskiej modlitwie zainaugurowanej w poniedziałek wieczorem w warszawskim sanktuarium pod wezwaniem tego świętego patronuje Konferencja Episkopatu Polski. Wierni prosili Boga o to, aby trudne doświadczenie epidemii pogłębiło ich wiarę i miłość oraz wzmocniło wspólnotę rodzinną, religijną i narodową Polaków.

Na początku modlitwy przypomniano, że w latach 1625-1629 Wilno nawiedziło kilka niezwykle groźnych epidemii, które dziesiątkowały jego mieszkańców. Ludzie masowo opuszczali miasto, pozostawiając niejednokrotnie swych bliskich bez opieki, skazując ich na samotną śmierć. Chorzy często leżeli na ulicach lub w zamkniętych domach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Andrzej Bobola wraz z innymi kapłanami nieśli tym opuszczonym i porzuconym swą ofiarną pomoc duchową i materialną. Nie bacząc na możliwość zarażenia się, przyszły święty opiekował się chorymi i głodnymi ludźmi. Spowiadał wiernych i udzielał im sakramentów świętych, a zmarłych grzebał. Wielu duchownych oddało swe życie w czasie tych straszliwych epidemii, służąc do końca swym braciom potrzebującym pomocy. Tradycja przypisuje wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli uratowanie Pińska i jego okolic od zarazy w latach 1709-1710.

"Przez wstawiennictwo Patrona Polski, św. Andrzeja Boboli, powierzajmy naszą Ojczyznę, cały świat, w tym trudnym czasie epidemii koronawirusa. Polecajmy, szczególnie prosząc, gdyż św. Andrzej jest patronem jedności. Prośmy o solidarne przeżywanie tej epidemii w naszym narodzie, ale też na całym świecie. Prośmy o ustanie pandemii, o wszelkie błogosławieństwo - niech św. Andrzej, który jest skutecznym orędownikiem, wyprasza nam wszelkie potrzebne łaski, ochronę i umocnienie" - modlili się ojcowie jezuici.

Dziękowali też w modlitwie Bogu za pełne trudów życie Patrona Polski. Zwrócili się jednocześnie w modlitwie wstępnej o to, aby "trudne doświadczenie epidemii pogłębiło naszą wiarę i miłość oraz wzmocniło wspólnotę rodzinną, religijną i narodową".

Reklama

Następnie wierni zgromadzeni w sanktuarium odmówili litanię do św. Andrzeja Boboli: "Wiesz, jak wiele wnoszą cierpienia i jak przemieniają życie poszczególnych osób i życie narodu. (...) Wierzymy, że dzięki Twojemu wstawiennictwu zaraza ominęła bliskie Tobie miejsca. Wierzymy, że także teraz za Twoją przyczyną wirus przestanie się szerzyć".

Modlitwa nowennowa będzie odmawiana przy relikwiach św. Andrzeja Boboli w Sanktuarium Narodowym w Warszawie codziennie do 16 grudnia. Można się w nią włączyć za pośrednictwem internetu. Transmisja z sanktuarium przy ul. Rakowieckiej jest dostępna na kanale Youtube - https://www.youtube.com/watch?v=LQ6BoUVkn8c

Od poniedziałku do soboty nabożeństwo będzie odprawiane o godz. 18.40, a w niedzielę o godz. 12.40.

Inicjatywę modlitwy nowennowej wyjaśnia ks. Waldemar Borzyszkowski SJ, kustosz Sanktuarium Narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie. „To, co teraz przeżywamy – czas pandemii, i to co dzieje się w naszej Ojczyźnie, wymaga modlitwy" - powiedział. - Dlatego rozpoczynamy Nowennę za jego wstawiennictwem. I właśnie poprzez Nowennę będziemy modlić się o jedność w naszej Ojczyźnie i w naszych rodzinach. A także za tych, którzy są dotknięci pandemią.

Do włączenia się w ogólnopolską Nowennę do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii zaproszone są wszystkie parafie w Polsce. Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki objął ogólnopolską Nowennę patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Nowenna o ustanie epidemii przy relikwiach św. Andrzeja Boboli w Sanktuarium Narodowym była odmawiana w marcu b.r. za pośrednictwem transmisji internetowej. Zgromadziła ona w sieci ponad 200 tys. osób.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2020-12-07 19:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: 106-latka wyleczona z Covid-19 przeżyła dwie pandemie

Africa Studio/fotolia.com

Uznawana za najstarszą wyleczoną z Covid-19 osobę w Hiszpanii 106-letnia Ana del Valle pokonała drugą w swoim długim życiu pandemię. Przed ponad stu laty mieszkanka Andaluzji przetrwała dziesiątkującą Europę grypę hiszpańską.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...