Reklama

Niedziela Wrocławska

Grać na chwałę Bożą

Krzysztof Bagiński

Archiwum prywatne

Krzysztof Bagiński

W dniu św. Cecylii świętują wszyscy zajmujący się muzyką kościelną. Zapraszamy na rozmowę z Krzysztofem Bagińskim, organistą w kościele pw. św. Henryka we Wrocławiu, który opowie nam o codziennej pracy organisty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Łukasz Romańczuk: Dlaczego postanowiłeś grać na organach?

Krzysztof Bagiński: Pierwsza myśl pojawiła się, gdy mój kolega - lektor z parafii - poszedł do Studium Organistowskiego i po jakimś czasie zaczął grać w parafii. Najpierw zacząłem uczyć się rozczytywać nuty, następnie ćwiczyć w domu przy keyboardzie, a potem (jakoś 1,5 roku później) z pomocą kilku wrocławskich organistów i znanych mi wtedy księży, którzy także potrafili grać na organach, przygotowałem się do zagrania pierwszy raz na Mszy Świętej. Było to 7 lat temu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Ł.R.: Jakie są obowiązki organisty?

K.B.: Bardzo często słyszę głosy, że organista nic nie robi. Najczęściej jest to obraz grania na jednej, góra dwóch mszach w dni powszednie i trochę więcej w niedzielę i święta. Ale rzeczywistość jest inna, bo przecież wtedy, kiedy inni mają wolne to organista pracuje i odwrotnie. Pamiętać trzeba o tym, że jest to zawód artystyczny i więcej czasu poświęca się na ćwiczenia, a to, co wierni słyszą jest wynikiem “domowej” pracy. Dobre przygotowanie zajmuje średnio kilka godzin. Dodatkowo w parafiach najczęściej organiści prowadzą chóry, schole, dbają o instrumenty, organizują albo sami grają koncerty.

ks.Ł.R. Spotykasz się z nadużyciami w obszarze muzyki kościelnej?

K.B: Nie od dziś wiadomo, że zmorą są tzw. piosenki nienadające się do użytku liturgicznego. To samo tyczy się instrumentów. Ważny jest odpowiedni dobór utworów oraz instrumentów. Muzyka bowiem ma nas prowadzić do Boga, a nie kojarzyć się z jakąkolwiek kulturą rozrywkową. Często na ten temat są spory i tak samo pojawiają się one najczęściej przy okazji ślubów - przytoczę przykład słynnego Hallelujah Cohena. Najczęściej kojarzony jest on z filmem „Shrek”? Takich przykładów można podać więcej. Są już diecezje w Polsce, które odpowiednimi dokumentami uregulowały problem pieśni podczas ślubów, ale my jako organiści zapewne jeszcze przez długi czas, będziemy musieli uczestniczyć w sporach w kwestiach repertuarowych i instrumentalnych.

Reklama

ks.Ł.R. Dlaczego ważna jest troska o przestrzeganie przepisów liturgicznych w kwestii muzyki kościelnej?

K.B: Instrukcja Soboru Watykańskiego II „Sacrosanctum Consilium” uczy nas, że muzyka jest integralną częścią liturgii. Często jako organiści słyszymy „czym jest gorsza Msza bez organisty, bez organów, bez chóru?” Patrząc na sens i istotę Eucharystii czyli bezpośrednie przyjście Boga na wspólną ucztę i przyjęcie go w Eucharystii - pytanie jest zasadne, ale czy właśnie w takim momencie najlepiej ukazany jest sens i zadanie muzyki w liturgii? Wielu próbuje zepchnąć muzykę kościelną na margines, ale to jedno zdanie „muzyka jest integralną częścią liturgii” pokazuje, że nie jest to tylko sposób na zapełnienie ciszy w trakcie nabożeństwa, ale przede wszystkim pomoc w jej przeżywaniu. Nieprzypadkowy jest chociażby dobór pieśni podczas Mszy Świętej. Dbając o stronę muzyczną liturgii, dbamy jakby o całą liturgię.

ks. Ł.R: Z jakimi trudnościami spotykasz się jako organista?

K.B.: Pojawia się niebezpieczeństwo popadnięcia w rutynę względem Mszy Świętej i samego Pana Boga. Ważnym aspektem dla Nas jest duszpasterstwo organistów, którego... nie ma. Ostatni aspekt to modlitwa i dobre słowo. Módlmy się za organistów i wszystkich posługujących muzycznie w kościele nie tylko dniu św. Cecylii, ale także przez cały rok - ona jest nam bardzo potrzebna, w końcu przez cały rok będziemy współtworzyć liturgię!

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2020-11-22 15:58

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Więcej ...

Opole Lubelskie. Wierni Chrystusowi

2024-04-25 17:51

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim