Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz do młodych: jeśli chcemy zmieniać świat, zaczynajmy od siebie

Arch. Krakowska

- W świecie, w którym żyjemy, pojawiają się nowe trendy, nowe wyzwania, nowe zagrożenia, ale też i nowe możliwości – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas 48. pielgrzymki młodych do Kalwarii Zebrzydowskiej na zakończenie wakacji. Hierarcha podkreślał, że od każdej młodej osoby zależy, „jaki będzie wokół nas świat, jakie będą nasze rodziny, nasze środowiska i parafie, nasze społeczeństwo i nasz naród”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy ołtarzu polowym w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej zgromadzili się przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza, Ruchu Światło-Życie, Rodzin Domowego Kościoła, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Grup Apostolskich i Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Tradycyjnie pielgrzymka w ostatnią sobotę wakacji to #rekodziekczynienie za czas rekolekcji letnich, które w tym roku, z racji pandemii, odbyły się w wyjątkowych warunkach i nowych formach, częściowo online.

W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II młodzi dziękowali także za największego pielgrzyma kalwaryjskiego, inicjatora i patrona Światowych Dni Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii kard. Dziwisz podkreślał, że ks. Karol Wojtyła rozumiał, jak ważne jest duszpasterstwo młodzieżowe. - Jako młody kapłan po studiach zaangażował się w duszpasterstwo akademickie w Krakowie, bo zdawał sobie sprawę, przed jakim wyzwaniem stają młodzi w kraju, który znalazł się w okowach totalitarnej i bezbożnej ideologii marksistowskiej i wyznającego tę ideologię systemu komunistycznego – przypominał, dodając, że jako metropolita krakowski, przyszły papież swoim autorytetem i osobistym zaangażowaniem bronił i chronił ruch oazowy przez represjami władzy, umacniając jego obecność i rolę w życiu Kościoła w Polsce.

Krakowski metropolita senior zaznaczył, że to osobiste zaangażowanie kard. Wojtyły zrodziło „nieprzewidziany po ludzku i wielki owoc w życiu Kościoła powszechnego”, gdy metropolita krakowski został papieżem i uwrażliwiał

Kościół na potrzebę głoszenia Ewangelii młodym w ich języku, kierując się ich wrażliwością. - Z tego nurtu wyłoniły się Światowe Dni Młodzieży, bez których trudno sobie wyobrazić dynamizm życia i wiary współczesnego Kościoła – mówił dawny sekretarz papieski.

- W świecie, w którym żyjemy, pojawiają się nowe trendy, nowe wyzwania, nowe zagrożenia, ale też i nowe możliwości. Również od każdej i każdego z nas zależy, jaki będzie wokół nas świat, jakie będą nasze rodziny, nasze środowiska i parafie, nasze społeczeństwo i nasz naród – podkreślał kard. Dziwisz.

Reklama

- Jeżeli chcemy zmieniać świat na lepsze, jeżeli nie godzimy się na zło w świecie, powinniśmy zaczynać od nas samych, od naszego osobistego nawrócenia, od podjęcia trudu formowania naszych umysłów i serc, abyśmy byli gotowi do ofiarnej służby, do pomagania bliźnim, do budowania w nas i wokół nas cywilizacji miłości – dodał.

Przypomniał słowa Jana Pawła II, skierowane do młodych 20 lat temu, podczas ŚDM w Rzymie. Papież nazwał wówczas młodzież „stróżami poranka” czuwającymi „o świcie trzeciego tysiąclecia” i wskazując im Chrystusa, mówił: „To Jezus

wzbudza w was pragnienie, byście uczynili ze swojego życia coś wielkiego. Budzi w was wolę pójścia za ideałem. Skłania do tego, byście nie dali się pochłonąć przeciętności. Wzbudza odwagę pokornego i wytrwałego zaangażowania, by ulepszać samych siebie i społeczeństwo, czyniąc je bardziej ludzkim i braterskim”.

- Niech wam towarzyszą te słowa papieża młodych, który w młodości poszedł za Chrystusem, postawił na Chrystusa i oddał swoje życie na służbę Chrystusowi i jego Kościołowi. To również dla nas może być najpiękniejszy projekt życia, jaki możemy sobie wyobrazić. Takiego spojrzenia na nasze życie, takiej postawy uczy nas Matka Jezusa i takiej postawy uczy nas św. Jan Paweł II – apelował kaznodzieja.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2020-08-29 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stanisław Dziwisz do policjantów: Jednym z imion miłości jest służba

Kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz

– Prośmy miłosiernego Boga, byśmy z Jego pomocą tak kształtowali nasze życie społeczne, by zniknęły źródła obaw i lęku. Módlmy się, by policjanci zawsze wracali do swych bliskich – by wracali w zdrowiu i z poczuciem godnie spełnionej służby – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który z okazji Święta Policji sprawował Eucharystię w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...