Reklama

Kościół

Studzieniczna: modlitwa na wodzie

Adobe. Stock.pl

- Dziś spoglądamy na Maryję, która z woli Chrystusa, jej Syna, przeszła przez ziemską śmierć do chwały zmartwychwstania. Chrystus nie pozwolił, aby Jego Matka pozostała w grobie i musiała czekać na końcowe zmartwychwstanie i uwielbienie- mówił bp Jerzy Mazur w czasie Mszy św., w uroczystość Wniebowzięcia NM Panny w diecezjalnym sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej. Po Mszy św. w sanktuarium odbyła się wyjątkowa modlitwa różańcowa na wodzie. Wydarzenie zgromadziło ok. trzech tys. pielgrzymów z terenu całej diecezji ełckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

i nie tylko.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy na wyspie. Przewodniczył jej kard. Gerhard Ludwik Müller, a homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W czasie Mszy św. zostały poświęcone wianki i wiązanki sporządzone z tegorocznych zbóż i kwiatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup ełcki wskazał, że droga do nieba to na wzór Maryi droga pełnienia woli Ojca w codziennym życiu, to droga służby drugiemu człowiekowi. Podkreślał, że Maryja wniebowzięta uczy nas jak docierać do chwały nieba, ukazuje nam, że na drodze do nieba ważna jest wiara i pokora. – Wierzyła w czasie milczenia w Nazarecie; wierzyła w Betlejem; wierzyła w drodze do Egiptu, wierzyła na Kalwarii (...). Maryja pozostała wierna do końca. Całe jej ziemskie życie upłynęło pod znakiem zawierzenia. Pokora jest wyjaśnieniem tajemnicy Maryi i Jej wyboru – tłumaczył biskup.

-W tę dzisiejszą uroczystość winniśmy pomyśleć o naszym życiu, o życiu doczesnym i życiu wiecznym. Człowiek wierzący winien mieć w sobie pragnienie nieba, Bożego Królestwa (…) To Jezus przyszedł na świat, by nas wyprowadzić z ciemności do światła, z niewoli grzechu do wolności dzieci Bożych. To Jezus przypomniał nam o pochodzeniu Boskim człowieka, że Bóg stworzył człowieka, by uczynić go uczestnikiem swego szczęśliwego życia – wskazywał bp Mazur w homilii.

Ordynariusz diecezji ełckiej zachęcał do trwania przy Chrystusie i Maryi, i do modlitwy o przemianę serc osób zagubionych, niewierzących, wrogów Kościoła katolickiego. Wskazywał na różaniec jako skuteczną broń w walce ze złem.

Biskup Ordynariusz zauważył również fakt 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Cudu nad Wisłą. - To zwycięstwo było tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny, dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą (…). Bitwa Warszawska przekreśliła bolszewickie plany podboju nie tylko Polski, ale i Europy. Polska zapłaciła za ten sukces największą cenę, ale na dwie dekady zatrzymała walec nieludzkiej ideologii.

Reklama

- Dzisiaj, kiedy doświadczamy agresywnych ataków ze strony ateistycznej ideologii, która chciałaby pozbawić naszej chrześcijańskiej tożsamości uderzając w najświętsze i najbardziej podstawowe struktury, uderzając w instytucje małżeństwa i rodziny, dzisiaj kiedy szerzy się nienawiść do Boga i Kościoła, kiedy dokonywane są profanacje obrazów i figury Chrystusa, ośmieszane są wartości, kiedy narzucana jest ideologia gender, ideologia LGBT - szukajmy ratunku u Maryi – podkreślił biskup ełcki.

Podziel się cytatem

Reklama

Na zakończenie Mszy św. swego rodzaju orędzie skierował do zebranych kard. Müller. Podkreślił on niezaprzeczalny fakt ingerencji Matki Bożej w dzieje państwa Polskiego, w tym kościoła ełckiego. - Ona, Matka, nadaje sens dziejom i zanosi wszystkie nasze skryte intencje przed tron swojego Syna, a intencji tych jest wiele – podkreślił kardynał. Pogratulował zebranym pięknych serc pałających miłością do Matki i tak wspaniałej uroczystości.

Reklama

Po Eucharystii odbyło się wyjątkowe nabożeństwo różańcowe na jeziorze Studzieniczne. Na oświetlonych lampionami, pochodniami, świecami i zniczami jednostkach pływających, wierni odmawiali różaniec. Nabożeństwo zakończył Apel Jasnogórski, wspólna agapa i występy zespołów muzycznych.

Podziel się cytatem

Reklama

Przed nabożeństwem biskup ełcki zawierzył Kościół Ełcki Matce Bożej. - Jako pasterz Kościoła ełckiego, któremu została powierzona misja przewodniczenia w posłudze miłości w Kościele ełckim oraz utwierdzania braci w wierze i nadziei, pragnę przedstawić Twemu Niepokalanemu Sercu radości i nadzieje a także problemy i cierpienia, pragnę przedstawić największy problem, naszej diecezji, Ojczyzny, Europy i świata – wołał bp Mazur.

Reklama

„Różaniec na wodzie” staje się wspólną tradycją na malowniczym jeziorze Studzienicznym położonym wśród borów Puszczy Augustowskiej. Od 18 lat przybywa tu corocznie kilka tysięcy osób. Wiele z nich na swoich łódkach, kajakach, tratwach, żaglówkach, statkach i katamaranach uczestniczy we wspólnej modlitwie różańcowej. Ci, którzy nie posiadają jednostek pływających modlą się na brzegu.

Podziel się cytatem

Organizatorem wydarzenia była miejscowa parafia pw. MB Szkaplerznej.

Podziel się:

Oceń:

2020-08-16 08:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Różaniec - medytacja na trudne czasy

Karol Porwich/Niedziela

Niektórych dziwi, że Różaniec odmawiany jest przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, a nie np. przed obrazem Matki Bożej. Wbrew pozorom jest to jednak modlitwa koncentrująca się wokół Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele