Reklama

Niedziela w Warszawie

Zwolennicy zjednoczonej Europy poparli Andrzeja Dudę

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Instytut Myśli Schumana udzielił poparcia w wyborach prezydentowi Andrzejowi Dudzie. W konferencji prasowej wziął udział prof. Stanisław Gebhardt, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i współpracownik Sługi Bożego Roberta Schumana.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Prezydent Duda promuje idee ojca zjednoczonej Europy, idee wspólnoty narodów Europy. To jest myśl, na której zależało Schumanowi – podkreślił prof. Zbigniew Krysiak. Założyciel Instytutu Myśli Schumana zwrócił uwagę, że dzisiaj w sytuacji, kiedy trzeba budować Europę właśnie przez wymiar wspólnoty jesteśmy jako Polacy bardzo potrzebni. - Andrzej Duda mówi o wartościach Schumana, czyli wspólnoty jako jedność, solidarność i pokój. Chcemy, aby Europa nie straciła tej siły i impetu, który pojawił się w niej po II wojnie światowej – zaznaczył prof. Krysiak.

Przewodniczący Rady Programowej Instytutu zaznaczył, że dopiero z pojednania rodzi się solidarność, dzielenie się dobrami, a z tego rodzi się pokój. - Widzimy, że w Europie jest wiele takich sytuacji i problemów, które zagrażają pokojowi. Nie tyle w sensie militarnym, ale właśnie w relacjach miedzy ludźmi. To Schuman bardzo mocno akcentował. Ważną myślą jest budowanie pewnego nowego systemu społeczno-gospodarczego, który nazywamy solidaryzmem. O nim prezydent Duda bardzo często mówi. Ten solidaryzm jest wynikiem wartości chrześcijańskich, wypływa z bezinteresownego daru z siebie, o którym mówił Jan Paweł II. Solidaryzm jest potrzebny, aby usuwać dysproporcje społeczne – wskazał prof. Krysiak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że nieprawdą jest to, co mówią pewne środowiska, że prezydent Duda nie jest tym, który chce budować Europę. - Główne tezy, elementy w wypowiedziach prezydenta Dudy i ich realizacja właśnie są odzwierciedlone w tym, jak Schuman postrzegał i tworzył wspólnotę narodów Europy – powiedział prof. Krysiak.

Zdaniem prof. Stanisława Gebhardta, który w młodości współpracował z Robertem Schumanem, dzisiaj wartości chrześcijańsko-społeczne są coraz bardziej aktualne i poszukiwane. - To nie jest angażowanie Kościoła w życie publiczne i polityczne, ale to są działania propagujące uniwersalne wartości, niejako przetłumaczone przez Jezusa na życie społeczne – zaznaczył członek Szarych Szeregów i Armii Krajowej.

Reklama

Prof. Gebhardt stwierdził, że prezydent Andrzej Duda jest przykładem, jak należy działać na rzecz społeczeństwa polskiego. - Prezydent przez dłuższy czas nie podejmował żadnych polemik z dzisiejszą opozycją, której specyficzną cechą jest narzekanie na przeciwników politycznych. To są zupełnie niepotrzebne dyskusje. Brak jest merytorycznej krytyki, pokazywania tego, co nie zostało zrobione. Prezydent jest bardzo ostrożny, aby nie sprowadzać dyskusji politycznej na te prymitywne tory plotek, nieraz z kanałów wyciągniętych historii – zauważył ekonomista i dodał: - Jestem osobiście przekonany że Andrzej Duda jest najlepszym kandydatem w wyborach 28 czerwca jako człowiek, który startuje nie dla własnych korzyści, ale rzeczywiście jest zorientowany na rozwój naszego kraju.

Instytut Myśli Schumana został założony w 2016 r. Na wzór swojego patrona podejmuje poprzez działanie w różnych obszarach życia społecznego rolę integrowania różnych podmiotów społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy, aby tworzyć, budować, realizować i wprowadzać jedność, solidarność i pokój. W całej Polsce skupia kilkaset tysięcy członków i sympatyków.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2020-06-26 15:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej

PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych dot. m.in. pobieranych przez te osoby świadczeń emerytalnych. Mamy ustawę, która dopełnia aktu sprawiedliwości - powiedział prezydent.

Więcej ...

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

Więcej ...

Bp Krzysztof Nitkiewicz do maturzystów

2024-05-07 12:37

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?