Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Marciniec: Bóg chce zrobić z naszego życia historię zbawienia

Marian Sztajner/Niedziela

– My wolelibyśmy zrobić z życia historię sukcesów, a Bóg chce zrobić z naszego życia historię zbawienia – mówił w homilii, wieczorem 18 czerwca w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie, który przewodniczył Liturgii Słowa w drugim dniu triduum przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego zwieńczeniem będzie uroczysty akt uznania Jezusa Jedynym Panem i Zbawicielem archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo połączone było z celebracją sakramentu pokuty i pojednania oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.

Zobacz zdjęcia: Triduum przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa

– Wszyscy razem dziękujemy Bogu za dar Ducha Świętego, który doprowadza nas do całej prawdy, którą jest Chrystus. Przekonuje nas o tajemnicach grzechu i niewierności łasce. Czyni nas świadkami wiary i posługi w Kościele Chrystusowym – mówił na początku modlitwy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Niech nas wspiera szczególne orędownictwo Maryi, Matki Miłosierdzia oraz św. Jan Paweł II, patron nowej ewangelizacji i orędzia miłosierdzia. Uczmy się od niego modlitw zawierzenia Bogu na wzór Maryi, byśmy przyjmowali słowo Boże i wprowadzali je w swoje życie, a nie tylko byli słuchaczami słowa – kontynuował arcybiskup.

Następnie ks. Marciniec pytał: „Przyjacielu, po coś przyszedł?”. – W sercu Judasza był grzech zdrady, ale w Sercu Jezusa była nieodwołalna miłość. Dlatego pada słowo „przyjacielu”, a nie „zdrajco” – kontynuował kapłan i dodał: – Wejść do zranionego Serca Pana Jezusa i zanurzyć się w Jego świętej obecności, to jest nasze zadanie.

W homilii ks. Marciniec podkreślił, że „Syn Boży przyszedł na świat, by dać mi miłość Ojca, a ja krzyżuję Go moimi grzechami”. Kapłan również zwrócił uwagę na starą pokusę, by samemu być bogiem. – Ta pokusa w konsekwencji prowadzi do tego, abym powiedział Bogu: „Jesteś mi niewygodny”. Diabeł zwiódł nas atrakcyjną niezależnością. A z nią pojawia się pycha, narcyzm, próżność – podkreślił.

– Ile jest we mnie śmieci z powodu egoizmu? – pytał ks. Marciniec i dodał: – W życiu nie chodzi o dobrą opinię, o zadowolenie z siebie. Bóg chce mi dać pełną wolność i radość. Słowo Boże ma stać się dla mnie uzdrowieniem.

– Imię Boga to miłosierdzie. Bóg jest tym, który przebacza i wierzy, że odpowiesz na Jego miłość. Najskuteczniejszą bronią w walce z grzechem jest wiara w zmartwychwstanie – kontynuował kapłan.

Reklama

Odnosząc się do fragmentu Ewangelii św. Jana o powierzeniu Piotrowi zadań pasterskich przez Jezusa, ks. Marciniec podkreślił, że „wierność Piotra nie jest wiernością nieskalaną, ale jest wiernością odzyskaną”. – Wolą Boga jest moja wolność i moje szczęście. To dlatego jest sakrament pokuty – dodał.

Po homilii nastąpił obrzęd pojednania i adoracja Najświętszego Sakramentu. Rachunek sumienia oparty został o nauczanie Ewagriusza z Pontu, jednego z najbardziej znanych ojców pustyni, żyjącego w IV wieku.

Podczas nabożeństwa śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu” pod dyr. ks. Mateusza Ociepki.

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, 19 czerwca abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w obecności kapłanów dokona aktu ogłoszenia Jezusa Zbawicielem i Panem archidiecezji częstochowskiej.

Tego dnia Liturgię Słowa poprowadzi ks. prof. Marek Tatar, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Odpowiedzią na usłyszane słowo będzie ogłoszenie Jezusa Zbawicielem i Panem archidiecezji częstochowskiej.

W wydarzeniu wierni archidiecezji częstochowskiej mogą uczestniczyć on-line. Link do udziału w transmisji jest dostępny na Facebooku oraz na stronie archidiecezji częstochowskiej, a także na stronie www.jezusjestpanem.pl . Triduum transmituje Niedziela TV oraz Radio Fiat.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-06-18 23:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie lękajcie się przyszłości; miłość Chrystusa potężniejsza

Archidiecezja Częstochowska

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania