Reklama

Niedziela Wrocławska

Uroczystość Bożego Ciała we Wrocławiu

Tomasz Lewandowski

2 czerwca do proboszczów archidiecezji wrocławskiej trafił komunikat abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Metropolita zwraca w nim uwagę, że Msze św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej mają odbywać się zgodnie ze zwyczajem parafialnym oraz obowiązującymi przepisami prawa państwowego i kanonicznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Zostały wprawdzie zniesione limity wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Eucharystii, jednak wciąż obowiązują obostrzenia dotyczące m.in. zachowania dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity.

Po głównej Mszy św., zgodnie z zaleceniem arcybiskupa, ma zostać zorganizowana uroczysta procesja eucharystyczna, która przejdzie wokół świątyni. – Normy dotyczące zgromadzeń poza obiektem kultu pozwalają na to, by w procesji szło nie więcej niż 150 osób, przy czym powinni oni zachowywać stosowny dystans – tłumaczy ks. Kowalski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wierni po przejściu z Najświętszym Sakramentem wrócą do kościoła, by tam odśpiewać Suplikacje. Swoistego rodzaju nowością jest zachęta, by takie procesje zostały zorganizowane nie tylko przy kościołach parafialnych, ale także przy filialnych.

Reklama

W wywiadzie dla Radia Rodzina 8 czerwca metropolita wrocławski uszczegółowił, że forma obchodów uroczystości w dużej mierze będzie zależała od konkretnej wspólnoty a ostateczne decyzje podejmą księża proboszczowie. Ważne jest, by były przestrzegane przepisy liturgiczne oraz normy prawa państwowego i wskazania sanitarne. – W jednym miejscu procesja zatrzyma się przy czterech ołtarzach. Jeżeli bowiem weźmie w niej udział mniejsza grupa osób, będą one mogły zachować odpowiednie odstępy pomiędzy sobą albo jeśli wszyscy uczestnicy będą mieli zasłonięte usta i nos, wydaje się, że będzie to bezpieczne. Są jednak wspólnoty większe i wiemy, że w głównej Mszy św. bierze udział zwyczajowo kilkaset osób. Poza tym w miastach często wierni dołączają do procesji, która przechodzi ulicami. Tutaj będziemy zachęcali, by procesja przeszła bez zatrzymywania się, np. tylko dookoła kościoła – mówił abp Kupny. Zwrócił następnie uwagę, że jest możliwość przygotowania również takiej procesji, jaka jest organizowana co roku w Rzymie, gdzie papież wychodzi z bazyliki Matki Bożej Większej i idzie w procesji z Najświętszym Sakramentem do bazyliki św. Jana na Lateranie. Wierni w tym czasie modlą się, a na zakończenie przygotowywany jest jeden ołtarz, z którego udzielane jest im błogosławieństwo. – Liczę na zrozumienie naszych parafian, bo zakładam, że niektórzy, przyzwyczajeni do pewnej formy obchodów, mogą mieć trudności, kiedy tegoroczna procesja będzie inna od tych, które przeżywaliśmy w poprzednich latach – mówił abp. Józef Kupny.

Metropolita wrocławski zaleca też, aby w godzinach popołudniowych zaprosić wiernych na nabożeństwo eucharystyczne. Zachęca również proboszczów, aby organizowali procesje eucharystyczne przez 8 kolejnych dni od uroczystości Bożego Ciała. – Przemawia za tym wiele względów – przede wszystkim jest to piękna tradycja. Wychodzimy z Jezusem na zewnątrz, pokazujemy, że zależy nam na tym, żeby Bóg miał dostęp do naszego świata. Ogłaszamy całemu światu, że mamy skarb dostępny dla każdego, że Stwórca dał nam Pokarm na życie wieczne. W końcu przechodzimy z Jezusem tymi ulicami, na których toczy się nasze codzienne życie, którymi idziemy do pracy, czy szkoły. To znak, że chcemy wszędzie tam Boga ze sobą zabierać, że Jego obecność jest dla nas ważna. A do tego jest to ważne świadectwo naszej wiary w obecność Chrystusa pod postacią Chleba – mówił hierarcha. Podkreślił też, że w tym roku jest jeszcze jeden aspekt. – Jeśli ktoś obawia się wyjścia z domu w Boże Ciało, ponieważ jest w nim lęk przed uczestnictwem w nabożeństwie w większej zbiorowości, może przyjść na procesję w jednym z dni oktawy Bożego Ciała. To nie znaczy, że zrównujemy dzień powszedni z dniem świątecznym, ale w tym wyjątkowym czasie dajemy wiernym możliwość uczestniczenia w procesji eucharystycznej.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-08 20:20

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024