Reklama

Aktualności

Watykan: katolicy i anglikanie przygotowują wspólny dokument o etyce

Watykan. Pałac Apostolski

Ks. Zbigniew Chromy

Watykan. Pałac Apostolski

Prawdopodobnie pod koniec tego roku ukaże się wspólna deklaracja o tym, jak we wspólnocie Kościół lokalny i powszechny rozeznaje sprawiedliwe nauczanie etyczne. Dokument ten przygotowuje Międzynarodowa Komisja Teologiczna Anglikańsko-Katolicka (ARCIC), która obradowała zdalnie w dniach 12-15 z udziałem przedstawicieli obu Kościołów z Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, regionu Karaibów i z Europy. Komisja winna się jeszcze zebrać dwa razy do końca br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to trzecia faza dialogu katolicko-anglikańskiego, rozpoczęta w 2011 a zadaniem, jakie przed nią postawiono, są „dwie współzależne przestrzenie jak krytyczne spojrzenie na przyszłą pracę Kościoła jako wspólnoty – lokalnej i powszechnej – oraz sposób, w jaki wspólnota, jaką jest Kościół lokalny i powszechny, dochodzi do rozeznania sprawiedliwego nauczania etycznego”. Temat wspólnoty podjęto już we wspólnej deklaracji „Kroczyć razem drogą” z maja 2017, obecnie zaś ARCIC-III zajmuje się procesem rozeznawania etycznego, które działa we wspólnocie Kościoła.

Komunikat końcowy obecnego posiedzenia plenarnego stwierdza, iż „wiele uwagi skupiono na nim na schemacie wypracowanym przez podgrupę, która obradowała w 2019, a potem przyjęła go cała Komisja”.

Podziel się cytatem

Reklama

Przygotowano już dokumenty, wyjaśniające, jak zagadnienie to rozumie każda tradycja, Komisja zaś „wysłuchała także prezentacji dotyczących źródeł i rozeznania nauczania społecznego Kościoła”. Na najbliższych dwóch spotkaniach, zaplanowanych na jesień br., ma dojść do „oczyszczenia schematu”, a specjalnie powołana grupa przygotuje tekst na plenarne posiedzenie Komisji, przewidziane na rok 2021.

Reklama

Niedawno zakończone wirtualne spotkanie ARCIC pokazuje, że dialog teologiczny katolicko-anglikański rozwija się, a jeszcze jednym przykładem dobrych stosunków ekumenicznych między tymi wyznaniami jest wypożyczenie zakrwawionej tuniki św. Tomasza, przechowywanej w Rzymie, do prymasowskiej katedry anglikańskiej w Canterbury pod koniec br. w związku z obchodami 850. rocznicy męczeńskiej śmierci arcybiskupa (29 grudnia 117o w Canterbury).

Międzynarodowa Komisja Teologiczna Anglikańsko-Katolicka (ARCIC) powstała w 1969 w wyniku wspólnej inicjatywy Anglikańskiej Rady Doradczej i ówczesnego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan. Ale już wcześniej prymas Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Michael Ramsay i papież Paweł VI podpisali 24 marca 1966 Wspólną Deklarację wyrażającą pragnienie nawiązania bliższych kontaktów i rozpoczęcia dialogu teologicznego, opartego na Ewangelii i Tradycji wspólnej obu wyznaniom. I tę datę uważa się narodziny oficjalnego dialogu, choć w praktyce rozmowy teologiczne rozpoczęły się kilka lat później. Nastąpiło to po trzech spotkaniach wstępnych w latach 1967 i 1968 i powołaniu w rok później wspomnianej Komisji. Dziś jest to najstarszy dialogu ekumeniczny prowadzony przez Kościół katolicki.

ARCIC obradował dotychczas w dwóch etapach: w latach 1970-82 – na temat nauczania o Eucharystii, święceniach kapłańskich i władzy oraz w latach 1983-2011 – nt. nauki o zbawieniu i o Maryi Matki Bożej. Owocem wszystkich tych prac są wspólne dokumenty, przedstawiające zarówno uzgodnione stanowiska, jak i utrzymujące się jeszcze różnice między obu Kościołami. Od 2011 trwa trzecia faza dialogu, skupiając uwagę na rozumieniu Kościoła jako wspólnoty lokalnej i powszechnej oraz na tym, jak we wspólnocie Kościoła lokalnego i powszechnego dochodzi do rozeznania prawa do nauczania etycznego.

Współprzewodniczącymi ARCIC-III są obecnie: anglikański arcybiskup Melbourne – Philip Freier i katolicki arcybiskup Birmingham (Anglia) – Bernard Longley.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-04 13:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do pracowników watykańskich mediów: komunikacja odzwierciedla istotę Boga

Fot. screenshot/TVP

„Przygotowane przemówienie wręczam wam do osobistej lektury i refleksji, a teraz chciałbym mówić do was o tym, co noszę w sercu na temat komunikacji” – w ten sposób Franciszek rozpoczął audiencję dla najliczebniejszej watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji. W Sali Królewskiej Apostolskiego Pałacu zgromadziło się około 400 jej pracowników, których papież indywidualnie pozdrowił po zakończeniu spotkania.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Więcej ...

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...