Reklama

Niedziela Wrocławska

Śladami św. Rity po Dolnym Śląsku

2020-05-21 18:01

Archiwum Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Smolnej

W kalendarzu liturgicznym 22 maja Kościół wspomina św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych i beznadziejnych spraw. Z roku na rok rośnie w Polsce kult świętej, przybywa miejsc, w których gromadzą się wierni, aby modlić się za jej wstawiennictwem.

Głównym ośrodkiem kultu św. Rity w Polsce jest augustiański kościół św. Katarzyny oraz klasztor Sióstr Augustianek w Krakowie. Ale również na Dolnym Śląsku nie brakuje miejsc związanych z kultem i cudami dziejącymi się za wstawiennictwem świętej. W parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Polanicy-Zdroju (diecezja świdnicka), prowadzonej przez Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, od 2009 r. stoi figura świętej, a w 2010 r. sprowadzono do świątyni jej relikwie. W parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu (diecezja świdnicka) odbywają się comiesięczne nabożeństwa. Można na nie przynieść do poświęcenia róże, które są nieodłącznym atrybutem świętej. Również w Bielawie w parafii Miłosierdzia Bożego (diecezja świdnicka) znajduje się obraz świętej i jej relikwie. Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupcu również otacza czcią świętą z Cascii.

Relikwie świętej zakonnicy mają też parafie Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni (diecezja legnicka), kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Tomaszowie Bolesławieckim (diecezja legnicka), a od 2017 r. są również w legnickiej katedrze. Każdego 22. dnia miesiąca są odprawiane nabożeństwa za wstawiennictwem św. Rity.

Sanktuarium św. Rity w Smolnej k. Oleśnicy

Reklama

Od 2013 r. relikwie św. Rity znajdują się w niewielkim kościele w Smolnej k. Oleśnicy. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Smolnej jest kościołem filialnym parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Ligocie Małej. Do Smolnej przyjeżdża wiele osób z Dolnego Śląska, ale również z całego kraju. Za wstawiennictwem świętej zanoszą prośby o powrót do zdrowia, o wyzwolenie kogoś z nałogu, powrót do wiary, uzdrowienie relacji w rodzinie, o dar rodzicielstwa, o znalezienie pracy.

Relikwie św. Rity sprowadziły tutaj z Krakowa siostry augustianki. Uroczystość ich wprowadzenia odbyła się w październiku 2013 r. Brał w niej udział metropolita wrocławski abp Józef Kupny. W kościele znajduje się także figura świętej – orędowniczki w sprawach trudnych i beznadziejnych oraz małżeństw starających się o potomstwo. Wieści o wymodlonych przez świętą cudach szybko się rozchodzą a jej kult staję się coraz żywszy. Ze względu na łaski, które ludzie tutaj otrzymują, w Smolnej zostało ustanowione sanktuarium św. Rity.

– 4 marca tego roku abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, ustanowił sanktuarium św. Rity właśnie w Smolnej – mówi „Niedzieli” ks. Tomasz Bagiński, proboszcz parafii. – Każdego 22. dnia miesiąca jest specjalna Msza św. W tym roku przypada odpust, ale kościół może pomieścić tylko 49 osób, przy obecnych ograniczeniach związanych z pandemią, dlatego nie będzie dużej uroczystości. Również uroczysta inauguracja sanktuarium jest jeszcze przed nami – mówi ksiądz proboszcz.

Reklama

Sanktuarium można jednak odwiedzić indywidualnie, po telefonicznym umówieniu się z proboszczem. – Mamy księgę cudów i łask za wstawiennictwem św. Rity, jest też księga gości i księga księży. Prośby omadlamy na bieżąco w czasie Liturgii, łaski otrzymane też wspominamy w czasie Mszy św., ale później są wpisywane do księgi dla potomnych – mówi ks. Bagiński.

Turów

Od sierpnia 2016 r. relikwie krwi świętej Rity z Cascii znajdują się w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Turowie. Tam również rozwija się kult i odprawiane są nabożeństwa do świętej mistyczki. W trakcie nabożeństwa odmawiana jest koronka do św. Rity, po której następuje ucałowanie jej relikwii oraz tradycyjne ofiarowanie czerwonych róż. W tym roku w dniu jej narodzin dla nieba można uczestniczyć online we Mszy św. i nabożeństwie. Transmisja z kościoła parafialnego o godz. 18. Można też złożyć wirtualną różę w swojej intencji na stronie parafii.

Wrocław

Również we Wrocławiu rozwija się kult św. Rity. Każdego 22. dnia miesiąca nabożeństwo do świętej odbywa się chociażby w parafii pw. św. Agnieszki na wrocławskich Maślicach, zaś w parafii Matki Bożej Fatimskiej znajduje się obraz św. Rity i również odbywają się comiesięczne nabożeństwa po Mszy św. wieczornej.

W tym roku w dniu narodzin świętej dla nieba 22 maja we wrocławskiej parafii pw. Trójcy Świętej podczas Eucharystii o godz. 18.30 nastąpi wprowadzenie relikwii i poświęcenie sztandaru św. Rity. Po Mszy św. nabożeństwo z poświęceniem róż.

Tego samego dnia podczas Eucharystii o godz. 18.30 relikwie św. Rity zostaną wprowadzone do kościoła św. Ojca Pio z Pietrelciny we Wrocławiu – Partynicach.

I na koniec informacja z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina w Strzelcach. Ks. Krzysztof Odzimek, proboszcz parafii pisze o kulcie św. Rity: „Kult św. Rity w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina w Strzelcach (dekanat Namysłów Wschód) rozwija się od 2016 r. Każdego 22. dnia miesiąca w parafii odbywają się nabożeństwa ku czci świętej, gromadzące czcicieli także z okolicznych miejscowości. Relikwie św. Rity zostały wprowadzone uroczyście 22 lutego 2018 r. Natomiast 22 maja 2018 r. została poświęcona kapliczka św. Rity w ogrodzie przy plebanii, który odtąd nosi nazwę ogrodu św. Rity, gdzie sukcesywnie dosadzane są róże ofiarowane przez wiernych”.

W piątek 22 maja w dniu liturgicznego wspomnienia św. Rity zostanie odprawiona Msza św. w ogrodzie. Msza będzie transmitowana na stronie fb parafii: www.facebook.com/strzelce.archidiecezja.wroc/ Na zakończenie Mszy św. o godz.18 odbędzie się nabożeństwo ku czci św. Rity. Nabożeństwo odbędzie się bez ucałowania relikwii świętej i namaszczenia olejem. Pobłogosławione zostaną tylko róże przyniesione indywidualnie.

Szerzący się kult świętej zakonnicy wskazuje na ogromną potrzebę jej orędownictwa, ale i na skuteczność modlitw zanoszonych za jej przyczyną. Dzięki świętej z Cascii ludzkie serca na nową zakwitają nadzieją – nadzieją na lepsze zdrowie, lepsze relacje, lepsze jutro. Gdy ranią relacje rodzinne, małżeńskie, gdy dotyka egoizm i brak miłości, warto wezwać na pomoc stygmatyczkę z Cascii.


Wybrane dla Ciebie

Sprawa Profesor Ewy Budzyńskiej nie dotyczy studentów, to spór o wolność akademicką

2020-05-30 12:02

źródło: https://ordoiuris.pl/

Prokuratura i Policja w Katowicach prowadzą dochodzenie w sprawie nieprawidłowości postępowania dyscyplinarnego wszczętego przeciwko prof. Ewie Budzyńskiej.

Więcej ...

Otworzyliśmy drzwi naszych domów

2020-05-31 00:21

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach stał się Wieczernikiem. Cztery wspólnoty - Dom Boży, Lew Judy, Koinonia Jan Chrzciciel oraz Porta Coeli przeżywały wigilię Zesłania Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Mariusz Rosik.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Premier Morawiecki  i prezydent Duda z wizytą na Mierzei...

Gospodarka

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...