Reklama

Niedziela Wrocławska

Przygotowania do święceń kapłańskich

2020-05-21 16:29

LS

Parafia pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu przygotowuje się do wyjątkowej uroczystości. To właśnie w tej świątyni diakoni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego przyjmą z rąk abp Józefa Kupnego święcenia kapłańskie. Wydarzenie poprzedzają przygotowania, w które zaangażowała się większa część wspólnoty parafialnej.

O decyzji metropolity wrocławskiego poinformował w ubiegłą niedzielę 17 maja proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Hajdun. - Pragniemy podzielić się bardzo radosną nowiną. Mocą decyzji Metropolity Wrocławskiego, Ks. Abpa Józefa Kupnego, święcenia kapłańskie, które były planowane w Archikatedrze Wrocławskiej, odbędą się 23 maja, w sobotę, o godz. 10:00 w naszej nowodworskiej świątyni. To wielki zaszczyt i wyróżnienie. Otoczmy Ks. Diakonów naszą gorącą modlitwą – czytamy w ogłoszeniach.

Wiadomość o święceniach w parafii Opatrzności Bożej przyjęto z entuzjazmem. - Nie wiedzieliśmy o tej uroczystości wcześniej, a diakoni mieli już rozesłane zaproszenia do wrocławskiej katedry. W trakcie pandemii koronawirusa nasz kościół był używany w mniejszym zakresie w porównaniu z tym co było kiedyś. Z wiadomych względów nie mogło pracować tyle osób, ile do tej pory – konserwatorzy czy panie sprzątające. Dlatego my księżą braliśmy mopy i sprzątaliśmy kościół w miarę możliwości – mówi ks. Hajdun.

Przygotowanie do święceń kapłańskich wymaga jeszcze większej pracy. - Kościół z balkonami liczy prawie 2000 m2. W związku z tym poprosiliśmy parafian, żeby zabrali ze sobą środki dezynfekujące i przyszli pomóc sprzątać. Umyliśmy wszystkie ławki z kurzu, klęczniki też. Udało się wytrzepać siedziska. Dużo pracy wymagało mycie szyby, która jest wewnętrzną ścianą oddzielającą kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej. Wiele energii wymagało umycie drzwi zewnętrznych i kratownic. Oczywiście dywany też oddaliśmy do prania – wylicza proboszcz parafii.

Reklama

Nie często się zdarza, żeby święcenia kapłańskie odbywały się poza katedrą. Takie wydarzenie zapisze się na pewno w historii diecezji wrocławskiej. - Dzisiaj przeżywam 32 rocznicę święceń kapłańskich. Byłem święcony w Złotoryi, razem z dwoma innymi diakonami. Dlatego w obecnej sytuacji wiedziałem, że to jest możliwe. Jak mi ksiądz arcybiskup zaproponował, że to w naszej parafii odbędzie się ta uroczystość, to odpowiedziałem, że ochoczym i radosnym sercem ją przyjmuję, choć nie wiem ile jeszcze mnie pracy czeka – mówi ks. Hajdun.

- Jest to pewien trud, ale też wielkie wyróżnienie. Jeżeli trzymamy się nauki teologicznej, możemy powiedzieć, że tam gdzie jest biskup tam jest katedra. To na 2 godziny będziemy Matka Kościoła na Dolnym Śląsku. Ci chłopcy zrodzą się do kapłaństwa w naszej parafii. Dla nich to będzie miejsce szczególne. Czuje się doceniony, dowartościowany a przede wszystkim szczęśliwy – dodaje ks. Krzysztof Hajdun.

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Transmisja telewizyjna święceń prezbiteratu

2020-05-18 14:23

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekaże Studio TV "Niedzieli" na portalu www.niedziela.pl

Więcej ...

USA/ Rakieta Falcon 9 wynosi na orbitę kapsułę z dwoma amerykańskimi astronautami

2020-05-30 21:41

PAP

Z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w sobotę rakieta Falcon 9. Wynosi na orbitę kapsułę Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami. To pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terytorium USA od prawie 10 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: wchodzicie na drogę zmagań o...

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Premier Morawiecki  i prezydent Duda z wizytą na Mierzei...

Gospodarka

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...