Reklama

Niedziela w Warszawie

Instytut Ordo Iuris otworzył centrum pomocy dla ofiar pedofilii

Ordo Iuris

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris powołał Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, którego zadaniem będzie pomoc ofiarom przestępstw na tle seksualnym. Od dziś została uruchomiona specjalna infolinia wraz mailowym kontaktym, gdzie będzie można uzyskać profesjonalną pomoc prawnika.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

-Chcemy zapewnić bezpośrednie wsparcie każdej ofierze pedofilii w Polsce, która będzie mogła liczyć na pomoc naszych prawników i uruchomienie procedur prawnych, które doprowadzą do postawienia zarzutów, sformułowania aktu oskarżenia , skazania sprawcy pedofilii oraz słusznego zadośćuczynienia dla ofiary tej zbrodni - powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. Wskazał, że ok. 2-3 proc. dzieci i młodzieży poniżej 15. roku życia miało kontakt seksualny z osobą dorosłą. - To oznacza nawet kilkanaście tysięcy ofiar rocznie - dodał Kwaśniewski.

Prawnik zauważył, że temat pedofilii był tematem tabu i nic dziwnego, że poszczególne środowiska ujawniają prawdopodobieństwo popełnienia zabronionych czynów w różnym czasie. - Chcemy pokazać, że ofiar jest wiele i wszystkie wymagają wsparcia, bez względu na to kto jest sprawcą - mówił prezes Ordo Iuris. Wskazał, że projekt prawników różni się od dotychczas podejmowanych działań na rzecz ochrony dzieci i młodzieży w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nasz Zespół włączy się w pomoc dla organizacji i środowisk, które chcą wdrożyć nowoczesne instrumenty organizacji i zarządzania niezbędne dla ochrony dzieci i młodzieży przed pedofilią - zapewnił dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Irus. Dodał, że w przeciwdziałaniu przestępstwom pedofilskim znaczenie ma profilaktyka, prewencja i identyfikacja tych sytuacji, gdzie przestępstwa na tle seksualnym mogą mieć miejsce. - Pionierskie procedury wprowadził Kościół katolicki. Wielkim wyzwaniem dla instytucji kościelnych jest stały audyt i nadzór w ich praktykowaniu - powiedział Tymoteusz Zych. - Kościół katolicki wszedł w obszar transparentności i mam nadzieję że będzie to dotyczyć również innych środowisk - dodał Jerzy Kwaśniewski.

Magdalena Majkowska mówiła, że prawnicy powołując centrum pomocy dla ofiar pedofilii chcą ułatwić ofiarom przestępstw seksualnych podjęcie decyzji o zgłoszeniu czynów zabronionych do organów ścigania. - Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży stwarza warunki, aby osoba, która czuje się pokrzywdzona mogła otrzymać realne, profesjonalne wsparcie prawne, potrzebne do przeprowadzenia rzetelnego postępowania - powiedziała Majkowska.

Reklama

Instytut Ordo Iuris oferuje wsparcie ofiarom pedofilii niezależnie od osoby sprawcy. W przypadku zgłoszenia, które będzie dawało podstawy do uzasadnionego podejrzenia, że doszło do przestępstwa na tle seksualnym na szkodę nieletniego lub osoby, która doświadczyła tego typu przemocy w miejscu jej edukacji, zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury. Instytut nie ma na celu rozstrzygania o słuszności zgłoszenia. Stwarza natomiast warunki, aby osoba, która czuje się pokrzywdzona mogła otrzymać realne, profesjonalne wsparcie prawne, potrzebne do przeprowadzenia rzetelnego postępowania.

Prawnicy zajmować się będą przygotowywaniem zawiadomień do organów ścigania. Ich zadaniem jest również pomoc podczas postępowania przygotowawczego oraz procesu, włącznie z dochodzeniem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Zespół ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wyjdzie także z inicjatywą wsparcia dla organizacji i środowisk, które chcą wdrożyć nowoczesne instrumenty organizacji i zarządzania niezbędne dla ochrony dzieci i młodzieży przed pedofilią. 

W celu uzyskania pomocy w ramach programu ochrony prawnej dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym, należy skontaktować się z Centrum Interwencji Procesowej Instytutu Ordo Iuris pod adresem: zgloszenie@ordoiuris.pl. Z uwagi na delikatną sferę, której dotyczy sprawa, została również uruchomiona infolinia pod numerem 690 070 150, dostępna w piątki w godzinach 12:00-18:00. Jest ona przeznaczona dla osób, które przed zgłoszeniem chciałby porozmawiać z prawnikiem na temat procedury, jaka związana jest z wszczęciem postępowania.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-05-20 13:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris: szpitale ograniczają prawo pacjentów do opieki duszpasterskiej

maxlkt/pixabay.com

W wielu polskich szpitalach nadal nadmiernie ograniczane jest prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej; zbyt daleko idące restrykcje są niezgodne z konstytucją, która gwarantuje każdemu wolność sumienia i religii - głosi opinia Instytutu Ordo Iuris.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...