Reklama

Kościół

Rok kanonizacji św. Siostry Faustyny przełomowy dla rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia

Mazur/episkopat.pl

Kult Bożego Miłosierdzia jest dziś najsilniejszy na świecie. Żyjemy w epoce Bożego miłosierdzia – mówi s. Elżbieta Siepak ZMBM. Jak podkreśla, dzięki orędziu przypomnianemu światu za pośrednictwem św. Siostry Faustyny, zmienił się obraz Boga, postrzeganego dziś jako miłosierny Ojciec. Od czasu kanonizacji św. Faustyny, której dokonał św. Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 roku, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wzrósł ruch pielgrzymkowy. Dziś obchodzimy 20-lecie tego wydarzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed kanonizacją św. Faustyny do Łagiewnik pielgrzymowało ok. 1 mln ludzi. Rok kanonizacji był przełomowy, bo od tego czasu liczba pielgrzymujących wzrosła do ok. 2 mln. Wzrosła też liczba krajów, z których przybywają pielgrzymi. Rocznie jest ich 90-100 – mówi s. Elżbieta Siepak. Najwięcej do Łagiewnik przybywa wiernych ze Słowacji, Włoch, krajów anglojęzycznych, Filipin.

Sporo jest młodych ludzi, którzy studiują na uniwersytetach europejskich i przy różnych okazjach przyjeżdżają do Łagiewnik. To specyficzna grupa, która świadczy o tym, że Łagiewniki przyciągają młodzież – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wzrosła także liczba intencji, które napływają na adres klasztoru z całego świata. Do tej pory jest to rocznie ok. 80 tys. podziękowań i 700 tys. próśb. Stale rośnie oglądalność strony faustyna.pl. Dzięki 24-godzinnej transmisji z kaplicy klasztornej z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Siostry Faustyny pielgrzymują tu wirtualnie czciciele Bożego Miłosierdzia z całego świata.

Do 130 krajów świata i 5600 kościołów na wszystkich kontynentach trafiły relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia. - One mają pobudzać wiarę ludzi, żeby żyli duchowością św. Faustyny i uczestniczyli w jej misji niesienia światu orędzia o Bożym Miłosierdziu na różne sposoby – wyjaśnia s. Siepak.

„Dzienniczek” został przetłumaczony na ponad 30 języków oficjalnych. Są też tłumaczenia nieoficjalne, np. w języku japońskim. Mistyczne dzieło św. Faustyny zostało przetłumaczone m.in. w Chinach, Korei, Malezji, Wietnamie, Indiach, w Rwandzie czy w Indonezji.

Rocznica kanonizacji św. Siostry Faustyny ma skłaniać do poznawania Boga w tajemnicy Jego miłosierdzia. Osoby św. Faustyny i św. Jana Pawła II wskazują nam wzory życia chrześcijańskiego opartego na tej tajemnicy. To życie streszcza się w dwóch słowach: totalne, dziecięce zaufanie Bogu i postawa miłosierdzia wobec bliźnich. To są absolutnie uniwersalne wzory, bo opierają się na fundamentach chrześcijaństwa. Można postawić znak równości między chrześcijaństwem a miłosierdziem – podkreśla s. Siepak.

Reklama

Jak zauważa, kult Bożego Miłosierdzia jest dziś najsilniejszy na świecie. - Żyjemy w epoce Bożego Miłosierdzia. Nie ma dzisiaj kraju, w którym nie byłoby obrazu Jezusa Miłosiernego – dodaje. Według niej, dzięki orędziu przypomnianego światu za pośrednictwem św. Faustyny, zmienił się w Kościele obraz Boga. - Nie jest On postrzegany tylko jako „Sędzia sprawiedliwy, który za dobro wynagradza, a za zło karze”, ale także jako Bóg miłosierdzia – wskazuje siostra.

Siostra Elżbieta podkreśla, że św. Faustyna jest dla wielu ludzi kimś bardzo bliskim. - Pamiętam, jeszcze w czasach komunistycznych przyjeżdżali tu ludzie, którzy nie wiedzieli, gdzie leży Polska, ale wiedzieli, że św. Faustyna i św. Jan Paweł II są Polakami. Ogromne zaufanie do niej widać w listach, prośbach i podziękowaniach, bo są to osobiste zapiski ludzi, którzy dzielą się tym, co jej zawdzięczają, jak ją postrzegają – opowiada. O popularności Apostołki Bożego Miłosierdzia świadczy to, ile dziewczynek na chrzcie otrzymuje jej imię, ile osób wybiera ją na patronkę przy bierzmowaniu. Obecnie imię Faustyna nosi w Polsce w sumie 3377 kobiet.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2020-04-30 09:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień skupienia w Domu św. s. Faustyny - okazja do wsparcia misji w Sierra Leone

Misjęi diecezji warszawsko-praskiej w Sierra Leone w 2016 r. wizytował abp Henryk Hoser

Diecezja Warszawsko-Praska

Misjęi diecezji warszawsko-praskiej w Sierra Leone w 2016 r. wizytował abp Henryk Hoser

W najbliższą sobotę duszpasterz rodzin diecezji warszawsko-praskiej ks. Robert Wielądek wraz z Siostrami Jezusa Miłosiernego z Domu św. Faustyny w Ostrówku zaprasza na wielkanocny dzień skupienia.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst