Reklama

Czechy

Kard. Duka: Wojciech i Jan Paweł II, patroni naszej Europy

Vatican News

30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w postkomunistycznej Czechosłowacji wspominał wczoraj w praskiej katedrze kard. Dominik Duka. Już wcześniej, w okolicznościowym przesłaniu, Prymas Czech zaznaczył, że to właśnie dzięki tej historycznej podróży tamtejszy Kościół powstał z popiołów, a społeczeństwo w osobie swego pierwszego wolnego prezydenta Vaclava Havla, zdało sobie sprawę z cudu historii, którego są uczestnikami.

Podczas Mszy w liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha kard. Duka podkreślił, że ten święty biskup Pragi wraz ze św. Janem Pawłem II jest współtwórcą i patronem Europy Środkowej, a zwłaszcza Grupy Wyszehradzkiej.

Ludzie niezłomnej wiary i czynu

„Jaką rolę mogą odgrywać święci Wojciech i Jan Paweł II w naszych czasach, które szukają nadziei? Tak Wojciech, jak i Jan Paweł II to ludzie niezłomnej wiary, którzy odważnie wypełniali powierzony im urząd. Obaj zgodnie pokazują, że bez odwagi, męstwa i cierpliwości, nie można mieć nadziei. Obaj całym swym życiem mówią do nas, że trzeba angażować się dla innych i dowieść to czynami. Samo mówienie, co trzeba by zrobić, nie wystarczy. Jeden z nich ofiarował swe ciało w roku 997, a drugi na placu św. Piotra w 1981 r., a potem w roku 2005 w sposób, w jaki zakończył swe życie na tym świecie.“

Reklama

Kard. Dominik Duka, który pojutrze, 26 kwietnia, skończy 77 lat, podsumował też swą 10-letnią posługę arcybiskupa Pragi i przewodniczącego Episkopatu Czech. Oświadczył, że na najbliższym posiedzeniu w Ołomuńcu biskupi wybiorą jego następcę. Podobnie jak św. Wojciech kard. Duka zmagał się z silną opozycją w swojej ojczyźnie. Podkreślił, że osąd swego posługiwania pozostawia Bogu.

„Stojąc twarzą w twarz przed Nim i wobec moich wielkich poprzedników proszę w duchu zakonu dominikańskiego o miłosierdzie Boże i wasze. Dziękuję za przyjaźń, rady, pomoc i zrozumienie, i pragnę przebaczyć to wszystko, co było dla mnie czasami niesprawiedliwe i poniżające” - powiedział praski arcybiskup. Na zakończenie wszystkie swoje troski, a także przyszłość chrześcijaństwa i ojczyzny zawierzył wstawiennictwu św. Wojciecha, który, jak zaznaczył, jest prymasem i głową Kościoła w Czechach.

2020-04-24 20:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MZ: Łukasz Szumowski poinformował czeską stronę o zamknięciu ognisk na Śląsku

2020-06-27 13:49

Screen

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił swemu czeskiemu odpowiednikowi dokładnie sytuację na Śląsku i statystyki obrazujące spadek zakażeń. Poinformował też o zamknięciu ognisk na Śląsku i zapewnił, że sytuacja jest bezpieczna – powiedział PAP w sobotę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Więcej ...

Alarm Caritas Burkina Faso: 2 mln osób głód zagląda w oczy

2020-07-08 16:59

Adobe Stock

Caritas Burkina Faso, jednego z najuboższych krajów świata, prosi wspólnotę międzynarodową o natychmiastową pomoc. Bez niej śmierć głodowa grozi co najmniej 2 mln Burkińczyków.

Więcej ...

Pierwsza Dama z wizytą w domu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży [galeria]

2020-07-09 10:21

Marcin Chmielnicki KSM

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z dziećmi z Podlasia i Mazowsza przebywającymi na letnim obozie, organizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Małżonka Prezydenta RP przyjechała do Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji w Broku, aby wziąć udział we wspólnych warsztatach i ognisku z uczestnikami wakacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej  ks....

Kościół

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks....

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...

Wiadomości

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....

Polityka

PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji dot....