Reklama

Niedziela Wrocławska

Nowatorska metoda leczenia COVID-19 we wrocławskim szpitalu

arch. redakcji Niedzieli wrocławskiej

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu pacjentom w ciężkim stanie z COVID-19 będzie podawany lek amerykańskiej firmy Gilead. Firma Gilead produkuje remdesivir, który jest testowany w wielu krajach na świecie w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z doniesień wynika, że wyraźnie przyśpiesza on zwalczenie choroby przez pacjenta. Na razie jednak dostępne są jedynie szczątkowe dane, a oficjalne wyniki badań klinicznych nad lekiem będą znane najwcześniej pod koniec kwietnia.

Ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu prof. Krzysztof Simon powiedział 20 kwietnia dziennikarzom, że badania kliniczne z tym lekiem będą też prowadzone w innych ośrodkach w Polsce. „U nas badanie dotyczy 10 osób. Mamy podawać lek w ramach tego programu pacjentom w ciężkich stanach klinicznym z niewydolnością krążeniowo-oddechową” – mówił profesor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że w jego ocenie lek powinien być podawany pacjentom zakażonym koronawirusem nieco wcześniej. „Wolałbym podawać go w momencie masowej replikacji wirusa, a nie dopiero w stanie zaawansowanego zapalenia płuc” – mówił.

Reklama

Czy lek jest bezpieczny?

Remdesivir testowany jest w wielu krajach, zarówno w USA, Chinach i Europie na różnych etapach badań klinicznych. Jego główne działanie polega na blokowaniu powstawania nowych kopii wirusa, w tym wypadku SARS-CoV-2.

Lek ten opracowano w celu leczenia gorączki krwotocznej wywołanej przez wirusa eboli. Badania kliniczne jednak wstrzymano, gdy się okazało, że jest mało skuteczny w blokowaniu tego patogenu. Okazało się natomiast, że ma silniejsze działanie przeciwwirusowe w przypadku koronawirusów, takich jak SARS i MERS. Zaczęto go więc testować przeciwko SARS-CoV-2.

Lekarze nie mogą jednak stosować tego leku poza wskazaniami, bo nie został jeszcze zarejestrowany. Prowadzone obecnie badania mają wykazać, że jest zarówno skuteczny, jak i bezpieczny w użyciu.

Badania we Wrocławiu

We Wrocławiu trwają również badania nad innymi lekami, które mogą być użyte w leczeniu koronawirusa. Wrocławski Uniwersytet Medyczny prowadzi badania nad zastosowaniem w leczeniu chlorochiny. To lek podawany chorym na malarię. W badaniach nad nim uczestniczy m.in. prof. Krzysztof Simon.

W leczeniu pacjentów z Koszarowej próbowane są też inne leki, m.in. na HIV. Kilka tygodni temu prof. Simon mówi, że kilkoro pacjentów, u których zastosowano tę terapię, szybko wróciło do zdrowia. Jednak jest ich zbyt mało, by mieć pewność, że to efekt leczenia.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-20 19:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie ma zgody na wykorzystywanie płodów do produkcji szczepionek

Episkopat Anglii i Walii wydał dokument, w którym zajął stanowisko wobec moralnych aspektów procesu tworzenia i stosowania szczepionek. Biskupi przypominają oficjalne nauczanie Kościoła i kładą szczególny nacisk na konieczność ochrony życia najsłabszych i najbardziej zagrożonych, w kontekście prac nad powstaniem szczepionki przeciw wirusowi COVID-19.

Więcej ...

25 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-25 06:53

PAP/Leszek Szymański

25 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?