Reklama

Kościół

Abp Popowicz: ofiara ludzi walczących z koronawirusem jest podobna do ofiary Chrystusa

BP KEP

Ofiara lekarzy i wszystkich ludzi, niosących pomoc zarażonym koronawirusem, jest podobna do ofiary Chrystusa na krzyżu – stwierdził abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego. Przewodniczył on Liturgii św. Bazylego w archikatedrze w Przemyślu z okazji Wielkiej Soboty, która dziś przypada w Kościołach wschodnich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Popowicz zwrócił uwagę, że szczególnie we Włoszech zmarło wielu lekarzy i pracowników służb medycznych, a także księży, „którzy nie bali się spieszyć z pomocą chorym i umierającym”.

– Do końca byli wierni swojemu powołaniu i ta ich śmierć, ich ofiara, może nie do końca świadoma, przyczyniła się do ratowania ludzkiego życia, które zostało złożone w ich ręce – mówił. – A śmierć Chrystusa dana jest, aby nam darować życie, wszystkim bez wyjątku – podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

W Wielką Sobotę w cerkwiach odprawiane są nieszpory wraz z Liturgią św. Bazylego. W połowie nabożeństwa kapłan zmienia czerwone szaty na białe symbolizujące odrodzenie i odczytuje ostatni fragment Ewangelii św. Mateusza mówiący o pustym grobie. Zależnie od możliwości panujących w danej parafii, nabożeństwo bywa odprawiane o różnych porach dnia. Wynika to ze znacznych niekiedy odległości dzielących wiernych od świątyń.

Reklama

Odbywa się też święcenie pokarmów. W tym roku w Przemyślu również się ono odbyło, ale ze względu na epidemię koszyki ze święconką przyniosło tylko kilka osób.

Okres Zmartwychwstania rozpoczyna się w niedzielę rano procesją i jutrznią wielkanocną. Podczas nabożeństwa płaszczenica przenoszona jest na ołtarz, gdzie pozostanie do Wniebowstąpienia. Następnie odbywa się uroczysta Eucharystia.

Podziel się cytatem

Reklama

W tym roku u chrześcijan obrządków wschodnich Wielkanoc wypada tydzień po obrządku rzymskokatolickim, a więc 19 kwietnia. Różnica wynika ze stosowania kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego oraz nieco innego sposobu wyznaczania daty tych świąt. We wszystkich Kościołach wypadają one w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, ale Wschód dodaje do tego jeszcze jeden warunek: nie może to być wcześniej niż wiosenne zrównanie dnia z nocą (co wiąże się z obchodami Paschy żydowskiej). W efekcie bywa tak, że Wielkanoc obchodzi się wspólnie, ale i tak, że różnica może dochodzić nawet do pięciu tygodni.

W Polsce Kościół greckokatolicki tworzą dwie eparchie (diecezje): archidiecezja przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezja wrocławsko-gdańska pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-18 18:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi greckokatoliccy: zmartwychwstanie Chrystusa powinno zmienić nasze podejście do wszystkich problemów

episkopat.pl

Każda epidemia dobiegła końca. Ta się też skończy. Niech moc zmartwychwstałego Chrystusa da wam siłę i nadzieję” – piszą polscy biskupi greckokatoliccy w liście na Wielkanoc, którą Kościoły wschodnie będą obchodzić jutro (19 kwietnia). Abp Eugeniusz Popowicz i bp Włodzimierz Juszczak podkreślają, że „radość z wiadomości o Zmartwychwstaniu Chrystusa musi być silnym duchowym impulsem do zmiany naszego życia i zmiany naszego podejścia do wszystkich problemów, obaw i zagrożeń, nawet takich jak obecna globalna pandemia koronawirusa”.

Więcej ...

Kościół w Polsce będzie miał 235 nowych księży diecezjalnych i zakonnych

2024-05-23 10:32

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych - ustaliła KAI. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej. Najwięcej księży zostanie wyświęconych w diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej a w zakonach - u paulinów i franciszkanów. - Kończy się czas powołaniowego boomu, ale nie interpretowałbym tego wyłącznie w kategoriach kryzysu. Małe liczby są jednak na pewno wyzwaniem dla całej wspólnoty Kościoła - komentuje ks. Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

Więcej ...

Prezydenci Polski i Cypru o Ukrainie, Bliskim Wschodzie, UE i wzajemnych relacjach

2024-05-23 15:16

PAP/Paweł Supernak

Ukraina, sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka wewnątrz Unii Europejskiej i wzajemne relacje, w tym m.in. rozwój turystyki - to tematy poruszone podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Prezydent Duda podziękował za "zdecydowaną postawę" Cypru wobec Rosji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania