Reklama

Niedziela Wrocławska

Co się dzieje w Urszu?

Pani Magdalena Krakowska, nauczycielka m.in. geografii w urszulańskim liceum w czasie lekcji on-line

Instagram Liceum Urszulańskiego

Pani Magdalena Krakowska, nauczycielka m.in. geografii w urszulańskim liceum w czasie lekcji on-line

W Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu trwa rekrutacja na nowy rok szkolny - wyjątkowa, bo bez spotkań, tylko drogą elektroniczną. Drzwi szkoły są zamknięte na głucho, a uczniowie nadal uczą się w domach. O tym jak szkoła radzi sobie w czasie pandemii opowiadają dyrektor Liceum Urszulańskiego s. Iwona Filipczak OSU i wicedyrektor, s. Katarzyna Niemiec OSU.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Sytuacja jest nietypowa – zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli. Wymusza zmiany dotychczasowego stylu pracy oraz dużej otwartości na nowe, niespodziewane sytuacje, na podejmowanie wyzwań – mówi Siostra Dyrektor.

- Jeszcze przed 25 marca przygotowywaliśmy się do tego czasu, który teraz jest trudną codziennością. Założyliśmy szkolną platformę e – learningową, określiliśmy zasady, zgodnie z którymi będzie się odbywała współpraca, zmodyfikowaliśmy plan lekcji, nauczyciele wyznaczyli czas na indywidualne konsultacje z uczniami i rodzicami. Wielu nauczycieli na bieżąco korzysta z różnych szkoleń, by doskonalić swoją pracę na odległość – dodaje s. Katarzyna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wirtualne gabinety pedagogów

W Liceum Urszulańskim komunikacja z uczniami i rodzicami opiera się na dzienniku elektronicznym Librus. – Oczywiście, w ruch poszła poczta elektroniczna, szkolna platforma e-learningowa, telefony, media społecznościowe, komunikatory, programy do telekonferencji, lekcje online i inne możliwe sposoby sprawnego komunikowania się z uczniami – mówią Siostry. Podkreślają też, że z informacji zbieranych przez nauczycieli wynika, że w dużej większości uczniowie dość dobrze radzą sobie z nauką w domu.

- Staramy się tak zaplanować pracę uczniów, by mogli oni łączyć przemiennie kształcenie z użyciem komputera i bez jego użycia. Dbamy również o kondycję fizyczną uczniów, codziennie otrzymują oni od nauczycieli wychowania fizycznego zestaw odpowiednich ćwiczeń gimnastycznych, możliwych do wykonania w domu. Możliwość indywidualnych konsultacji z nauczycielem od poniedziałku do piątku w godzinach 13.30 – 16.30 jest również dla uczniów pomocna. Stworzyliśmy dwa wirtualne gabinety pedagogów szkolnych. W wyznaczonych godzinach uczniowie i rodzice mogą skorzystać z rozmowy o swoich trudnościach czy problemach, a to w czasie, gdy wciąż przebywamy w czterech ścianach, okazuje się być bardzo ważne – mówi s. Iwona Filipczak.

Reklama

Relacje on-line

Rada pedagogiczna – podobnie jak w innych szkołach – rozmawia i sklasyfikuje uczniów on-line, decyzje zostaną podjęte zdalnie, za pomocą różnych środków komunikacji elektronicznej. - Środki techniczne czasem zawodzą, ale dzięki temu, że są różne drogi komunikacji, to można sobie z tym poradzić – mówią Siostry i podkreślają, że najtrudniejszy jest brak codziennych spotkań, rozmów, gwaru na korytarzach i skupionej ciszy w klasach. Szkoła bez uczniów jest martwa i to budzi ogromny smutek. Żaden komunikator nie zastąpi spotkania, wybuchów radości, ciepła, które bije z uczniowskich serc.

- W niektórych sytuacjach codziennej nauki zdalnej trudność stanowią braki sprzętowe, albo niezbyt szybki internet, lub jego czasowy brak, problemy rodzinne, trudności niektórych uczniów w samodzielnym zorganizowaniu sobie pracy – mówi s. Katarzyna.

- Moim zdaniem najtrudniejszym punktem do realizacji dla nas, uczących, jest obiektywna weryfikacja wiedzy. Ale kwestią, której nie zrealizuje się on – line, niezwykle istotą, są relacje interpersonalne i bezpośrednie spotkania – dodaje Siostra Dyrektor – za tym wszyscy tęsknimy. - Szkoła to nie tylko nauka i zdobywanie wiedzy, ale to też właśnie relacje, bezpośrednie kontakty, bycie ze sobą i dzielenie się swoim doświadczeniem. Na co dzień staramy się tworzyć dobrą atmosferę w szkole, co obecnie jest utrudnione w wirtualnej przestrzeni – mówi s. Katarzyna.

Siostry zgodnie podkreślają, że sytuacja, w której jesteśmy jest wyzwaniem dla każdego z nas. - Obecny czas jest trudny, ale mimo to uruchamia się w ludziach wiele dobra, otwartości, gotowości do pomocy, wzajemnego dzielenia się i to daje nadzieję. Osobiście uważam, że w sytuacjach trudnych należy skupiać swoje siły na tym, na co mamy wpływ i robić to jak najlepiej potrafimy. Dla nas tym obszarem obecnie jest pomoc uczniom w zorganizowaniu sobie czasu nauki, opanowaniu nowych umiejętności oraz życzliwe im w tym towarzyszenie. Na resztę przyjdzie czas, przyszłość zawierzamy dobremu Bogu – mówią Siostry.

Reklama



Dla tych, którzy są zainteresowani przyjęciem dziecka do Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu w roku szkolnym 2020/21:

MOŻLIWOŚĆ REKRUTACJI POPRZEZ POCZTĘ ELEKTRONICZNĄ

Od 28 marca 2020 r. wstępne dokumenty rekrutacyjne do szkoły można składać za pośrednictwem poczty elektronicznej, przesyłając je na adres: sekretariat.urszulanki@gmail.com


W tym celu należy wydrukować ze strony internetowej szkoły, wypełnić, podpisać, zeskanować i wysłać:

Wniosek o przyjęcie do liceum

Deklarację nr 1. wyboru klasy

Podanie o przyjęcie do internatu (dotyczy tylko osób, starających się o miejsce w internacie przyszkolnym)

Rozmowy kandydata (wspólnie z rodzicami) z dyrektorem lub wicedyrektorem szkoły zostają zawieszone.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-04-17 16:07

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda moja modlitwa?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 15-20.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?