Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny zachęca do tworzenia „parafialnych tarcz antykryzysowych”

pixabay/A.Bugała

Abp Józef Kupny prosi księży, by zainteresowali się losem tych, którzy ze względu na epidemię koronawirusa stracili pracę. – Nie możemy zostawić ich samych, to są nasi parafianie - ludzie, którzy mieszkają obok nas – zaznacza pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając, że myśli przede wszystkim o tych, którzy pracują w sektorze usług, prowadzą rodzinne, często jednoosobowe firmy, lokalne, niewielkie biznesy, podejmują pracę na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia i wielu innych, których epidemia postawiła w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie swojego listu, który dziś trafi do wszystkich proboszczów i wikariuszy, posługujących w archidiecezji wrocławskiej ksiądz arcybiskup prosi, by nie traktowali oni jego pisma jak rozporządzenia czy dekretu, lecz jako prośbę lub radę kogoś, kto obserwuje rzeczywistość i dostrzega problemy, jakim wszyscy muszą stawić czoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Zgodnie z przewidywaniami skutki epidemii dotykają coraz szerszych grup społecznych – zauważa hierarcha, dodając: – Z jednej strony to nieustanna walka na polu medycyny o zdrowie i życie osób dotkniętych koronawirusem. Z drugiej to kwestia ekonomii i troska o byt ludzi, którzy z dnia na dzień stracili możliwość wykonywania pracy, a co za tym idzie nie są, albo w najbliższym czasie nie będą w stanie, zapewnić swoim rodzinom podstawowych warunków, niezbędnych do spokojnego funkcjonowania.

Metropolita wrocławski wyznaje, że zależy mu na tym, aby księża odnaleźli i skontaktowali się ze swoimi parafianami, którzy w ostatnim czasie stracili możliwość wykonywania pracy i zaproponowali im konkretną pomoc.

– Pomyślałem o utworzeniu czegoś w rodzaju „parafialnej tarczy antykryzysowej”, która polegałaby na zebraniu w jednym miejscu (strona internetowa, fanpage w mediach społecznościowych, ewentualnie przykościelna tablica ogłoszeń) informacji o tych, którzy mieszkają bądź pracują na terenie naszych parafii, by następnie zachęcać wszystkich do korzystania z ich oferty – tłumaczy ksiądz arcybiskup, dopowiadając: – Poprośmy wiernych, by robili zakupy w osiedlowych sklepikach, a kiedy to będzie możliwe korzystali z usług m.in. fryzjerów, fizjoterapeutów, rehabilitantów czy mechaników samochodowych, którzy pracują na terenie naszych parafii. Zachęćmy ich do odwiedzania restauracji i kawiarni, które znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Można to robić nie tylko poprzez internet, gazetki parafialne, ale także podczas ogłoszeń duszpasterskich. Dobrze by było, gdyby sąsiadujące ze sobą parafie wymieniły się takimi danymi, tak by osoby dotknięte epidemią otrzymały realną pomoc i mogły spokojnie patrzeć w przyszłość, nie martwiąc się o los swoich rodzin.

Reklama

W dalszej części swojego listu abp Kupny zauważa, że w okresie wielkanocnym Kościół czyta teksty święte, które ukazują sposób funkcjonowania pierwszych wspólnot chrześcijańskich.

– Ludzie, których połączyła wiara w Zmartwychwstałego zawsze wzajemnie się wspierali i nie pozwalali na to, by ktokolwiek z nich cierpiał niedostatek – podkreśla abp Kupny. – Potrzebna jest dziś wrażliwość na los tych, którzy boleśnie zostali dotknięci epidemią – dodaje, tłumacząc, że w tych działaniach dostrzega również ogromną szansę na głoszenie katechezy na temat tego, czym jest wspólnota parafialna, w jaki sposób się buduje i objawia.

– Nie będzie to teoretyczne rozważanie na temat wartości wspólnoty, ale prawdziwe przeżycie tego, że słowa „bracia i siostry”, którymi zwracamy się do uczestników Eucharystii niosą ogromną treść i nie są pustymi wezwaniami – podkreśla ksiądz arcybiskup.

Na zakończenie metropolita wrocławski dziękuje tym duszpasterzom, którzy podjęli już działania, aby pomóc potrzebującym.

– Niech w tym czasie nikt w naszych wspólnotach nie czuje się pozostawiony sam sobie. To byłby dla nas ogromny wyrzut sumienia – pisze abp Kupny.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-17 12:12

Wybrane dla Ciebie

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-17 13:15

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Więcej ...

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli