Reklama

Edukacja

W czerwcu spotkanie Episkopatu z MEN na temat matury z religii

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matura z religii będzie tematem najbliższego spotkania przedstawicieli Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Udało się ustalić jego termin na 6 czerwca w Warszawie – poinformował KAI bp Marek Mendyk.

- Chcemy wiedzieć, czy może coś się zmieniło w prawie oświatowym, skoro w 2008 roku nie było sprzeciwu ministerstwa, żeby religia mogła być na maturze a teraz jest – zauważa przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. - Pani minister zawsze nas zapewniała, że „nic się nie zmienia a religia nadal pozostaje ważnym przedmiotem w procesie edukacyjnym” – przypomina w rozmowie z KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W styczniu rozmawialiśmy na temat możliwości zdawania religii na maturze, umówiliśmy się z zespołem ministerialnym, że przygotujemy dokładną analizę prawną i spotkamy się w połowie kwietnia, żeby na ten temat porozmawiać. Do spotkania nie doszło. Dopiero dzisiaj ustaliliśmy termin, 6 czerwca wracamy do tematu – mówi bp Mendyk.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego ma nadzieję, że po tym spotkaniu będzie wiadomo, czy zaszły zmiany w prawie oświatowym oraz czy strona kościelna i MEN powinny coś jeszcze zrobić, aby można było zdawać religię na maturze.

- My o nic specjalnego się nie upominamy. Chcemy tylko spełnić wszystkie możliwe warunki, żeby tak jak inne przedmioty, również religia – czy to katolicka, prawosławna czy inna – mogła być przedmiotem maturalnym, by wszyscy mieli jednakowe prawa – deklaruje bp Mendyk.

- Upominamy się o całą rzeszę młodych ludzi, którzy przystępując do olimpiad przedmiotowych, zwłaszcza Olimpiady Teologii Katolickiej, przygotowują się z tej dziedziny, i chcieliby tą wiedzą również się podzielić. Dlaczego tego nie wykorzystać np. na maturze? - zastanawia się.

Ministerstwo argumentuje, że uczniowie chcący studiować teologię mogą zdawać egzaminy wstępne na teologię. To prawda, tylko jest spora grupa uczniów, którzy chcą studiować np. nauki ścisłe a teologii uczą się, bo jest to ich życiowa pasja, ale nie zamierzają w przyszłości studiować na tym kierunku. Dlaczego nie wyjść im naprzeciw i nie umożliwić matury z religii? – pyta bp Mendyk.

Reklama

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przypomniał też, że religia jako przedmiot szkolny funkcjonuje na bazie odrębnych rozporządzeń. – My żadnej partyzantki nie uprawiamy. Przedmiot religia ma swoją podstawę programową oraz program nauczania, który MEN otrzymało – zaznacza bp Mendyk.

Rozporządzenie z 14 kwietnia 1992 r. dotyczące organizowania w szkole zajęć z nauczania religii gwarantuje jednostkom kościelnym (dotyczy ono nie tylko nauczania religii katolickiej, ale także innych wyznań), niezależną podstawę programową i niezależne programy.

Kwestia możliwości zdawania religii na maturze jest dyskutowana od 2006 roku. Strona kościelna spełniła wszystkie standardy nakreślone przez MEN. W 2008 roku w Płocku i Szczecinie przeprowadzono pilotażową maturę z religii. Dwa lata później religia miała być jednym z przedmiotów maturalnych.

Podziel się:

Oceń:

2013-05-24 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szkoły w Żywcu z rekordową frekwencją na lekcjach religii

Karol Porwich/Niedziela

Największa frekwencja na lekcjach religii jest w klasach licealnych w Żywcu (92,3 proc.), najmniejsza zaś w szkołach branżowych w Cieszynie (33 proc.) – tak wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez bielsko-żywiecki Wydział Katechetyczny i obejmującego miasta powiatowe na terenie diecezji.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...