Reklama

Franciszek

Papież odwiedził szopkę na placu św. Piotra

Zbigniew Gretka

Papież odwiedził szopkę na placu św. Piotra. Franciszek przyszedł tam z bazyliki watykańskiej po odprawieniu w niej Pierwszych Nieszporów uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i odśpiewaniu hymnu „Te Deum” na zakończenie roku 2019.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty długo szedł przez plac pozdrawiając obecnych tam akurat ludzi, którzy głośno informowali go skąd przyjechali i próbowali go przywołać do siebie. Składali mu też życzenia noworoczne.

Przed szopką papież modlił się przez chwilę w ciszy, po czym obejrzał ją i wysłuchał wyjaśnień na jej temat, przedstawionych mu przez pracowników Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, na czele z jego przewodniczącym kard. Giovannim Lajolo i sekretarzem bp. Fernando Vergezem Alzagą.

Podziel się cytatem

Do swego mieszkania w Domu św. Marty Franciszek wrócił również piechotą, nadal rozmawiając z obecnymi na placu ludźmi, przyjmując ich życzenia i błogosławiąc dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczna szopka, zainaugurowana 5 grudnia, jest darem gminy Valsugana w prowincji Trydent na północy Włoch. Wykonano ją niemal całkowicie z drewna i składają się na nią dwa elementy architektoniczne, charakterystyczne dla tradycji trydenckiej. Są to dwie struktury z obrobionego drewna z prostymi stołami, na których zostanie rozmieszczonych 20-25 postaci naturalnej wysokości (o. 1,8 m), wykonanych w polichromowanym drewnie. Rodzina Święta znajduje się poniżej większej struktury w centralnej części całej kompozycji. Wokół niej ustawiono Trzech Króli, pasterzy, zwierzęta, różne przedmioty i rośliny. Aby upamiętnić ubiegłoroczną klęskę żywiołową w regionie Triveneto, tło krajobrazowe zostało ozdobione gałązkami pochodzącymi z obszaru, dotkniętego nieszczęściem.

Reklama

Za szopką stoi choinka - prawie 26-metrowy świerk o średnicy pnia do 70 cm - pochodzący z Konsorcjum Rotzo-Pedescala i San Pietro w północnowłoskiej prowincji Vicenza. Za ozdobienie i oświetlenie choinki odpowiada Dyrekcja Infrastruktur i Służb Gubernatoratu we współpracy z dwiema firmami koncernu Osram, który dostarczył system oświetlenia ozdobnego wysokiej jakości chromatycznej najnowszej generacji, dążące do ograniczenia szkód dla środowiska naturalnego i zużycia energii elektrycznej.

Choinka i szopka pozostaną na placu św. Piotra do zakończenia okresu świątecznego, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 12 stycznia 2020 roku.

Zwyczaj ustawiania choinki w tym miejscu wprowadził w 1982 r. św. Jan Paweł II i pomysł ten bardzo szybko zyskał powszechne uznanie rzymian oraz turystów i pielgrzymów zagranicznych. Początkowo drzewa pochodziły z lasów włoskich, ale szybko w akcję tę włączyły się inne kraje, traktując podarowanie drzewka papieżowi jak zaszczyt, a zarazem swego rodzaju promocję własnego regionu. W latach 1997 i 2017 choinki do Watykanu pochodziły z Polski: z Zakopanego i z Ełku.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-12-31 18:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: nieznani sprawcy ścięli głowy figurom z szopki bożonarodzeniowej

pixabay.com

W Ruesselsheim w Hesji nieznani sprawcy ścięli głowy figurom z szopki bożonarodzeniowej - poinformował portal Hessenschau. W niedzielę policjanci zastali zniszczoną szopkę na rynku. Styropianowe figury wielkości człowieka przedstawiały Maryję i Józefa z Dzieciątkiem Jezus, a także Trzech Króli i osła. Policja bada możliwe podłoże religijne przestępstwa.

Więcej ...

Duchowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

2024-07-12 15:19

Michalina Stopka

Trwają zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę. Kto z różnych powodów nie może wyruszyć na trasę, może dołączyć do duchowego pielgrzymowania, zapisując się do gr. 16.

Więcej ...

KUL. Pierwsze czepkowanie

2024-07-12 18:42

Tomasz Koryszko/KUL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Wiara

Świadectwo życia w śpiączce po wypadku: nie umarłam,...

Wszyscy go lubili. Wspominamy śp. ks. Mirosława Rapcię

Niedziela Częstochowska

Wszyscy go lubili. Wspominamy śp. ks. Mirosława Rapcię

Czy w obliczu Bożego wezwania wzywam Ducha Świętego?

Wiara

Czy w obliczu Bożego wezwania wzywam Ducha Świętego?

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Kościół

Tarnów: Zmarł śp. ks. Mariusz Kmak. Miał 37 lat. Znane...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Kościół

Pogrzeb śp. ks. Mariusza Kmaka

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...

Kościół

Biuro prasowe KEP: Kościół nie zgadza się na uznanie...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników