Reklama

Polska

Msza św. za zmarłą Marię Okońską

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dla Marii Okońskiej życie ziemskie jako dar przeminęło. Za sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim mogła powiedzieć: „Oddałam swoje życie Bogu, Maryi, Kościołowi i Ojczyźnie” - mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który dzisiaj w południe przewodniczył Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przy trumnie z ciałem zmarłej Marii Okońskiej.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. bp Jan Wątroba biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, o. Izydor Matuszewski generał zakonu ojców paulinów, o. Jerzy Tomziński świadek życia Prymasa Tysiąclecia i Marii Okońskiej oraz kilkudziesięciu kapłanów. Na Mszy św. obecne były członkinie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, osoby życia konsekrowanego, pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. poprzedziły modlitwy i kondukt z ciałem śp. Marii Okońskiej z Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasną Górę.

W homilii abp Depo podkreślił że „na Eucharystii dziękczynnej za życie Marii Okońskiej stajemy wobec tajemnicy jej przejścia z życia do Życia, do Domu Ojca.”- Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem. A życie jest darem nieśmiertelnego Boga dla śmiertelnego człowieka - mówił abp Depo.

„Chrystus jest z nami. W tym kluczu wiary odnajdujemy sens naszej modlitwy”- kontynuował abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazując na postać Marii Okońskiej podkreślił, że „jej życie miało kształt życia oddanego Bogu przez Maryję, w duchu jej dewizy: „Omnia per Mariam Soli Deo” (Wszystko przez Maryję Jedynemu Bogu).”- W jej życiu Bóg, Chrystus, Kościół i Maryja nie były ideałami przeszłości, lecz rzeczywistością Boga Żywego, dotykalną - mówił metropolita częstochowski.

„Ważne jest dzisiaj jej świadectwo oddania Bogu przez Maryję. Maria Okońska weszła na drogę maryjnego zawierzenia Bogu”- kontynuował metropolita częstochowski.

Przypominając poszczególne etapy życia Założycielki Instytutu Jasnogórskich Ślubów abp Depo podkreślił, że „była szczególną łączniczką między Prymasem Tysiąclecia a Jasną Górą” - To ona oddała się pracy nad realizacją Jasnogórskich Ślubów Narodu - podkreślił abp Depo.


„Maria Okońska otaczała tez troską pontyfikat i życie bł. Jana Pawła II. Otaczała swoją troską także przekaz prawdy przez Telewizję Trwa i Radio Maryja widząc w nich kontynuację maryjnego dziedzictwa Prymasa Wyszyńskiego” - kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski zakończył swoją homilię wezwaniem: „Wierzymy, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję.”

Po Mszy św. odbyły się egzekwie. Trumna z ciałem Marii Okońskiej została z Jasnej Góry przewieziona do Warszawy, gdzie 11 maja w archikatedrze św. Jana o godz. 13.00 odbędą się uroczystości pogrzebowe Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego zmarła 6 maja w Częstochowie, w Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego. Miała 93 lata. Maria Okońska urodziła się 16 grudnia 1920 r. w Warszawie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię na Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego ps. “Emmanuela”.

Reklama

Okońska współpracowała z kard. Stefanem Wyszyńskim od 1942 r. W roku 1948 została aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski.

Wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską odwiedzała uwięzionego Prymasa Polski w Komańczy. Maria Okońska była jedynym świadkiem składania przez kard. Stefana Wyszyńskiego w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu.

2 sierpnia 2009 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz galerię z Mszy św. na Jasnej Górze http://www.niedziela.pl/zdjecia/57

Podziel się:

Oceń:

2013-05-07 16:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

1. rocznica śmierci bp. Stefana Siczka

BOŻENA SZTAJNER

Za dar życia i duszę śp. biskupa Stefana Siczka modlili się wierni podczas Mszy świętej w radomskiej katedrze. 31 lipca minęła pierwsza rocznica śmierci biskupa pomocniczego diecezji radomskiej, przyjaciela młodzieży i Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Więcej ...

Policja: 50 tys. zł nagrody za pomoc w ujęciu Tadeusza Dudy

2025-07-01 16:03

PAP/Grzegorz Momot

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Artur Bednarek wyznaczył 50 tys. zł nagrody za przekazanie informacji, która doprowadzi do zatrzymania 57-letniego Tadeusza Dudy – poinformowała we wtorek małopolska policja. Mężczyzna jest poszukiwany w związku z brutalną zbrodnią w Starej Wsi na Limanowszczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kim był św. Otton?

Święci i błogosławieni

Kim był św. Otton?

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...