Reklama

Kościół

Kongres Nowej Ewangelizacji: małżeństwa z problemami ogromną szansą dla Kościoła

Ks. Michał Olszewski

Przez małżeństwa z problemami może się w Kościele objawić wielka łaska i miłosierdzie Boga – mówił o. prof. Terrence Kennedy w czasie konferencji kolejnego dnia V Kongresu Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobotni blok konferencji V Kongresu Nowej Ewangelizacji w Gnieźnie otworzył Marcin Zieliński. Lider wspólnoty Głos Pana ze Skierniewic zwrócił uwagę na rolę osobistej relacji z Panem Bogiem w życiu ewangelizatora. Podkreślił, że modlitwa musi nas kosztować – czas, energię, wysiłek. „Kiedy zaczynasz Bogu składać ofiarę z siebie to znaczy, że twoje życie duchowe idzie w dobrym kierunku i rozwija się. Jeśli cię to nie kosztuje, to znaczy, że jeszcze się nie modlisz” – mówił i zwracał uwagę na konieczność równowagi między budowaniem osobistej relacji z Bogiem a praktycznym ewangelizowaniem. „Kiedy zaczniesz mieć większą satysfakcję z tego, co robisz dla Boga niż z tego, że z Nim jesteś, to szybko się wypalisz” – podkreślał Marcin Zieliński.

Janusz Tarasiewicz ze wspólnoty Emmanuel apelował do zebranych na kongresie, aby poczuli się „misjonarzami rodziny”, posłanymi do rodzin. „Dziś ludzie nie potrafią radzić sobie z trudnościami. Dziś jak się zepsuje pralka, kupuję się nową. Jak się coś zepsuje w małżeństwie, to zawiera się nowe. Dziś niczego się nie naprawia. Dlatego miłość, którą zaniesiemy ludziom może sprawić, że zobaczą, że w życiu da się coś naprawić, nawet jeśli bardzo się to zepsuło” – mówił Janusz Tarasiewicz i zachęcał małżonków do głoszenia własnego świadectwa, bo jego nie da się zakwestionować, jak można to zrobić z jakąś nauką, albo wskazaniami moralnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Michał Olszewski

O rozeznawaniu i towarzyszeniu parom niesakramentalnym w drodze rozwoju wiary mówił ks. prof. Andrzej Muszala. „Towarzyszyć ludziom w związkach niesakramentalnych, to ukazywać im w jaki sposób mogą dojść do pojednania z Jezusem Chrystusem na podstawie Pisma Świętego” – mówił kapłan z Krakowa i wskazywał m.in. na jałmużnę, miłość, przebaczenie, przyprowadzenie kogoś do Chrystusa, czytanie Pisma Świętego jako pozasakramentalne sposoby, które przynoszą człowiekowi oczyszczenie i mogą prowadzić do rozwoju wiary. „Papież Franciszek zalecając rozeznawanie w przypadku osób w związkach nieregularnych nie zmienia doktryny, co mu się niesłusznie zarzuca” – mówił ks. Muszala przywołując tzw. kanony św. Bazylego, który także rozeznawał różne trudne sytuacje małżonków.

Reklama

O. prof. Terrence Kennedy w swojej konferencji zauważył, że wiele par żyjących w sytuacjach nieregularnych może trafić do Kościoła dzięki chrześcijańskim małżonkom, którzy mogą być mostem łączącym ich z Kościołem. „Dziś rodzina jest nową szansą dla Kościoła. Małżeństwa z problemami są ogromną szansą dla Kościoła. W sytuacji, gdy córki i synowie Boga są w wielkiej potrzebie, On może, w Kościele i przez Kościół, wylać swoją łaskę i swoje miłosierdzie” – mówił o. Kennedy.

Ks. Michał Olszewski

W czasie homilii kongresowej mszy św. abp Grzegorz Ryś komentował ewangelię o oczekiwaniu na owoce figowca, chociaż nie był to czas na figi. „W tej Ewangelii nie chodzi o to, co się z ciebie może narodzić, na co ci natura pozwala, ale chodzi o to, co się może w tobie narodzić z Boga. Chodzi o porządek ponadnaturalny. Bóg daje inne możliwości” – podkreślał metropolita łódzki i zwracał uwagę, że może to być klucz do zrozumienia 5 rozdziału Amoris Laetitia: „Miłość, która staje się owocna”. „Tu nie chodzi o zasięg miłości, ale o jej jakość. Nie chodzi o to czy kochasz swoje dziecko, ale czy kochasz je razem z Bogiem. Czas jest ważniejszy niż przestrzeń. Nie chodzi o ciągłe poszerzanie obszarów naszych działań, ale czas poświęcony na miłość” – mówił abp Ryś.

Wieczorem uczestnicy kongresu wysłuchane konferencje i przeżyte warsztaty mogli wprowadzić w czyn w czasie ewangelizacji bezpośredniej w ramach festynu rodzinnego. Ewangelizatorzy posługiwali m.in. modlitwą wstawienniczą nad całymi rodzinami, które przyszły na festyn. Wcześniej abp Ryś rozważał Ewangelię opisującą cud w czasie wesela w Kanie Galilejskiej. Zauważył, że Jezus przemienił w wino ok. 720 litrów wody, czego z pewnością nikt na tym weselu nie był w stanie wypić. „Małżeństwo to jest miłość, to jest łaska. Nie patrzcie na spotkanie z Jezusem jako na coś, co ogranicza, co zabiera, co utrudnia – zobaczcie ile – dzięki Jezusowi – w małżeństwie dostajesz. Życie z Jezusem jest nieustannym przyjmowaniem od Niego.On się nie da wyprzedzić w dawaniu. Obecność Jezusa w naszym życiu to jest obdarowanie” – podkreślał abp Ryś.

Reklama

Obecni na festynie rodzinnym małżonkowie, także ze swoimi dziećmi, przy ikonie św. Rodziny, prosili o błogosławieństwo dla swoich domów, mogli też do nich zabrać świecę, aby zapłonęło w ich rodzinach światło Chrystusa.

V Kongres Nowej Ewangelizacji odbywa się od 24 do 27 października w Gnieźnie pod hasłem „Radość Miłości”. Kongres organizowany przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji jest poświęcony rodzinie, a jego hasło odwołuje się do adhortacji papieża Franciszka "Amoris Laetitia".

Podziel się:

Oceń:

2019-10-27 10:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Wodarczyk: w duszpasterstwie młodzieży potrzeba „wędkarstwa”

O pracy duszpasterskiej wśród młodzieży, a szczególnie o roli i znaczeniu sakramentu bierzmowania w inicjacji młodych w żywą relację z Bogiem i we wspólnotę Kościoła rozmawiają uczestnicy IV Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który rozpoczął się na Jasnej Górze. Cztery kongresowe dni wypełnią konferencje, warsztaty, debaty i rekolekcje.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...