Reklama

Poznań: nabożeństwo słowa podczas XVIII Ekumenicznego Święta Biblii

episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, i bp Marian Niemiec, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, współprzewodniczyli 10 października nabożeństwu słowa w poznańskim kościele pw. św. Marcina. Modlitewne spotkanie chrześcijan różnych wyznań zakończyło obchody XVIII Ekumenicznego Święta Biblii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Stanisław Gądecki, nawiązując do Ewangelii św. Łukasza o miłości nieprzyjaciół, podkreślił, że Jezus proponuje nam radykalny sposób życia, przekraczający to, co ludzkie.

„Radykalizm, który proponuje nam Jezus, nie polega na samym czynieniu sprawiedliwości, czyli na miłowaniu tych, którzy i nas kochają, ale na czynieniu miłosierdzia, czyli oddawaniu człowiekowi tego, co mu słusznie i sprawiedliwie nie przysługuje” – tłumaczył metropolita poznański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że Pan Jezus każe nam miłować nieprzyjaciół, bo na świecie jest za dużo niesprawiedliwości i przemocy. „Jego miłosierdzie zwycięży dobro nad złem. Wzywa nas, abyśmy byli świadkami miłosierdzia Bożego do nas i do wszystkich ludzi” – przekonywał przewodniczący KEP.

Zaznaczył, że Bóg jest nauczycielem i fundamentem miłosierdzia.

Abp Gądecki zauważył, że odpowiadając dobrem na zło, przerywamy łańcuch niesprawiedliwości, a miłując nieprzyjaciół, zapoczątkowujemy chrześcijańską rewolucję.

Nawiązując do Ewangelii św. Mateusza o ośmiu błogosławieństwach, bp Marian Niemiec stwierdził, że słowa te stanowią sedno Ewangelii.

„Słowo błogosławiony znaczy coś więcej niż zapowiedź przyszłego szczęścia, niż obietnica przyszłej chwały, gdyż jest ona niezależna od doczesnej chwały” – przekonywał zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na głęboko zakorzenioną w człowieku potrzebę poszukiwania szczęścia i utożsamiania go z pragnieniem pełnienia władzy, z bogactwem, posiadanymi dobrami.

„Doświadczenie życiowe uczy nas, że lepiej być sytym niż głodnym, beztroskim niż zasmuconym, dbającym o szacunek niż zapomnianym” – mówił bp Niemiec.

Stwierdził, że Przed Panem Bogiem jesteśmy żebrakami. „Szczęśliwi są ci, którzy przed Bogiem czują się ubogimi, niemającymi nic do zaoferowania” – przekonywał kaznodzieja.

Reklama

Nabożeństwo słowa zakończyło się wspólnym odmówieniem Modlitwy Pańskiej i błogosławieństwem.

Oprawę muzyczną podczas modlitewnego wydarzenia zapewnił zespół Trzy Akordy z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Boruszynie.

Tegorocznemu świętowaniu towarzyszyły słowa z Księgi Psalmów „Szukaj pokoju i dąż do niego” (Ps 34,15). Organizatorem ekumenicznego święta jest Poznańska Grupa Ekumeniczna, do której należą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Rzymskokatolicki, Kościół Polskokatolicki, Kościół Zielonoświątkowy oraz Wspólnota Genesis Kościoła Chrześcijan Baptystów w Poznaniu.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-11 09:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Autentyczne pojednanie polega na uczeniu się jedni od drugich

Mazur/episkopat.pl

"Autentyczne pojednanie między chrześcijanami może się dokonać, kiedy będziemy umieli wzajemnie rozpoznać swoje dary i będziemy zdolni pokornie i pojętnie uczyć się jedni od drugich, nie czekając, aby inni najpierw nauczyli się od nas" - powiedział Franciszek podczas nieszporów ekumenicznych sprawowanych w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami.

Więcej ...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji eucharystycznej

Karol Porwich/Niedziela

Poruszanie się procesji w drezynie lub przewodniczenie jej przez kapłana w kabriolecie to duże nadużycia liturgiczne. Takim nadużyciem mogą być też hasła o treści politycznej czy propagandowej umieszczane przy poszczególnych stacjach procesji w Boże Ciało – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teolog liturgii przypomina, że w tę uroczystość katolicy wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, które ten sakrament uobecnia. - Zmieniają się konteksty kulturalne i polityczne, ale Chrystus jest ten sam na wieki – podkreśla rozmówca KAI.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek

2024-05-30 15:42

Archidiecezja Krakowska

- Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości - mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania