Reklama

Niedziela Częstochowska

„Chcemy pracy!” Hutnicy protestowali przed Sądem Rejonowym w Częstochowie

Maciej Orman/Niedziela

„Chcemy pracować, kończcie negocjować!” „Chcemy inwestora, nie likwidatora!” - m.in. takie okrzyki można było usłyszeć w poniedziałek 9 września przed wydziałem gospodarczym Sądu Rejonowego przy ul. Żwirki i Wigury. Przy dźwiękach syreny strażackiej i gwizdków o godz. 9.00 rozpoczął się tam protest związkowców ISD Huty Częstochowa. Godzinę później przed sądem oferty dzierżawy zaczęli przedstawiać reprezentanci spółki Cognor z siedzibą w Poraju i Sunningwell International Polska obsługującego również transakcje z Chin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zobacz zdjęcia: Hutnicy protestowali przed Sądem Rejonowym w Częstochowie

Związkowcy zdecydowanie nie zgadzali się z decyzją sądu, który podczas ostatniego posiedzenia nakazał ogłosić upadłość likwidacyjną huty i stwierdził, że lepszym rozwiązaniem będzie wydzierżawienie zakładu. - To nie jest dobra decyzja. Zostaniemy wydzierżawieni, czyli wynajęci. Chcemy przyszłości dla nas, naszych rodzin i dzieci. Chcemy uczciwie pracować. Nie rozumiemy, dlaczego sąd nam to utrudnia – powiedział z rozmowie z „Niedzielą” przedstawiciel pracowników niezrzeszonych w związkach.

Jak dodał, protestujących poważnie potraktował jedynie Daniel Ozon reprezentujący brytyjską firmę Liberty House Group. - Przedstawił wizję dalszego funkcjonowania huty. Firma jest w stanie od razu przeznaczyć środki na wypłaty dla pracowników. Jeżeli wychodzi przedstawiciel firmy i mówi, że chce wyłożyć 245 milionów zł na dalszą działalność zakładu i na otwarcie następnego oddziału, a sąd upiera się przy dzierżawie huty, to dla mnie jest to chora sytuacja – dodaje reprezentant niezrzeszonych hutników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Podtrzymujemy naszą ofertę zakupu ISD Huty Częstochowa. Jeżeli sąd ją uzna, wywiążemy się z naszych zobowiązań. Najpóźniej w środę złożymy zażalenie na decyzję sądu, która sugeruje dzierżawę zakładu - powiedział Daniel Ozon z Liberty House Group.

Reklama

Wśród ok. setki protestujących były również Olga pracująca w walcowni blach grubych i Jolanta pracująca w stalowni. - Od kwietnia jesteśmy na „postojowym”, ale ciężko jest utrzymać rodzinę za nieco ponad 1000 zł. Pracujemy prawie 40 lat. Były różne zawirowania, przekształcenia i zwolnienia, ale nie spodziewałyśmy się takiego scenariusza tuż przed odejściem na emeryturę. Przyszłyśmy upomnieć się o swoje, ale stałyśmy się elementem gry, której nie potrafimy zrozumieć – żaliły się kobiety. - Liberty House Group od razu proponuje pracę i wypłatę, a dzierżawca nie zatrudni wszystkich. Nie będzie mu też zależało na inwestycjach – dodały.

Jak poinformował Jerzy Duda z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników z ISD Huty Częstochowa, we wtorek 10 września sąd powinien wydać wyrok w sprawie przyszłości zakładu. Dzierżawcę natomiast wybierze syndyk masy upadłościowej.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-09 16:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O co walczą rolnicy?

Karol Porwich/Niedziela

Protestujący rolnicy walczą z polityką Zielonego Ładu, której celem jest ograniczanie produkcji żywności w Europie, a co za tym idzie – wzrost cen na półkach sklepowych.

Więcej ...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli