Reklama

Wiara

Ewangelizacja Nadmorska

cocoparisienne/pixabay.com

14-28 lipca ewangelizatorzy poniosą Ewangelię na plaże i ulice nadmorskich miast. Można do nich dołączyć i przeżyć ubogie, lecz ubogacające rekolekcje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat w diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej odbywa się Ewangelizacja Nadmorska, która nazywana jest także „Ewangelizacją na żebraka”. Nazwa ta ma związek z jej charakterem, ponieważ wędrowni misjonarze wyruszają na plaże i ulice miast bez jedzenia, zapewnionych noclegów oraz pieniędzy.

Ewangelizatorzy będą rozmawiać z ludźmi, rozdawać ulotki zapraszające na wieczorną Mszę św. do kościoła i spotkania modlitewne po niej. Nie zabraknie pantomimy, świadectw, pieśni uwielbienia. Napotkanym osobom będą proponować modlitwę, przyjęcie Pana Jezusa za swojego Zbawiciela, założą im na szyję Cudowny Medalik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wcześniej jednak odprawią własne rekolekcje w koszalińskim Domu Miłosierdzia Bożego. Rozpoczną się one 15 sierpnia i potrwają do 18 lipca.

Jak podkreśla pomysłodawca akcji ks. Radosław Siwiński, dyrektor Domu Miłosierdzia Bożego, to już XI Ewangelizacja Nadmorska, ale nie tylko tradycja przemawia za tym, by ją kontynuować. – Widzimy, że w obecnej sytuacji w Polsce, gdzie tak wielu ludzi nastawionych jest wrogo do Kościoła, do księży, wyjście na ulice, na plaże, by spotykać ludzi i rozmawiać z nimi o Bogu, jest jeszcze bardziej potrzebne. Choć nie ukrywam, że jest to także większym wyzwaniem dla nas niż w latach poprzednich – powiedział.

Kapłan jest przekonany, że przeciwności, nieprzychylność czy wrogie zachowania nie powinny osłabiać ducha misyjnego Kościoła. – Mamy pragnienie, by nieść ludziom Ewangelię, w mieście, na plaży. Powinniśmy za tym pragnieniem iść i realizować projekt zdobywania ludzi dla Boga – stwierdził.

Ks. Siwiński zauważa, że w spotkaniach ewangelizacyjnych dużą rolę odgrywa obecność znaków, m.in. tego wszystkiego, co towarzyszy ekipie, gdy idzie przez miasto, śpiewając o Bogu, głosząc kerygmat, niosąc flagi, transparenty. Takim znakiem jest również według niego osoba kapłana w sutannie.

– Zresztą zauważamy, że są sytuacje, w których ludzie przyjaźnie reagują na widok księdza w przestrzeni publicznej. Wobec różnych objawów zła warto tego nie utracić – mówi duszpasterz Domu Miłosierdzia.

Reklama

Do ekipy Ewangelizacji Nadmorskiej mogą dołączyć osoby powyżej 17. roku życia. Koszt udziału w rekolekcjach poprzedzających akcję wynosi 100zł, jednak gdyby ktoś nie mógł zapłacić tej sumy, to proszony jest o kontakt z organizatorami, by pieniądze nie były przeszkodą w uczestnictwie.

Szczegóły dotyczące akcji oraz sposobu przysyłania zgłoszeń dostępne są na stronie www.miastopana.pl w zakładce „Ewangelizacja Nadmorska”. Pytania można zadawać telefonicznie pod nr 721 969 813.

Pierwsza ewangelizacja Nadmorska zwana potocznie ,,Żebrakiem” odbyła się w 2009 roku. Ewangelizatorzy idą pasem nadmorskim od Ustki do Dźwirzyna. Obecni są na plażach, ulicach nadmorskich miejscowości i w kościołach. W akcji biorą udział księża, zakonnicy i świeccy, z całej Polski.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-06-29 10:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zaapelował o otoczenie ludzi morza troską duszpasterską

Mazur/episkopat.pl

O zapewnienie ludziom morza i ich rodzinom środków pozwalających prowadzić święte życie zaapelował papież do uczestników Jedenastej Światowej Konferencji Międzynarodowego Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Morskiego. Obradują oni w Kaohsiung na Tajwanie obchodząc jednocześnie pięćdziesiątą rocznicę założenia tego stowarzyszenia, promującego współpracę ekumeniczną.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...