Reklama

Europa

Hiszpania: dzięki Kościołowi państwo bogatsze o 1,3 mld euro

Rex Wholster/fotolia

1 mld 386 mln euro generuje dla państwa działalność Kościoła w Hiszpanii. To pięć razy więcej niż otrzymuje dzięki dobrej woli podatników. Sprawozdanie ekonomiczne Episkopatu Hiszpanii za rok 2017, przedstawione w ramach polityki transparentności, audytowała firma Price Water House Cooper.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2017 r. Kościół w Hiszpanii otrzymał z odpisów podatkowych 223 mln euro, co stanowi jedynie 24 proc. jego budżetu, ponieważ utrzymuje się przede wszystkim dzięki dobrowolnym ofiarom wiernych. Wyniosły one 320 mln euro, co stanowi 34 proc. budżetu. 13 proc. (122 mln) pochodzi z różnego rodzaju działalności gospodarczej.

Sprawozdanie ukazuje, że tylko na polu dóbr kultury Kościół przynosi państwu 3 proc. PKB. Ponadto tworzy bezpośrednio lub pośrednio ponad 220 tys. miejsc pracy, nie licząc okresowych zatrudnień podczas świąt czy Wielkiego Tygodnia. Z kolei na polu edukacji dzięki Kościołowi państwo zaoszczędza ponad 3 mld 320 mln euro. W tym sektorze zatrudnia on blisko 130 tys. osób. Łącznie dzięki Kościołowi pracę ma w Hiszpanii ponad pół miliona osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym ważnym elementem jest działalność charytatywna. Kościół prowadzi ponad 9 tys. ośrodków charytatywnych, w których pomoc otrzymało blisko 4,5 mln osób, m.in. bezdomni, imigranci, narkomani czy ofiary przemocy. Największym prestiżem cieszy się Caritas i Manos Unidas. Obydwie organizacje przeznaczyły ponad 400 mln euro na różnego rodzaju projekty w kraju i za granicą.

Reklama

„Każde otrzymane euro przynosi kolejne 2,5. Kościół zaoszczędza państwu miliony euro”, podkreśla Fernando Giménez Barriocanal z konferencji episkopatu Hiszpanii. Gdyby Kościół był jednym z regionów autonomicznych w Hiszpanii, to biorąc pod uwagę „wartość ekonomiczną jego działalności pomocowej” zająłby trzecie miejsce w kraju, podkreśla firma PriceWater House Cooper, która dokonała audytu sprawozdania.

Wyniki sprawozdania pokazują, że wbrew medialnym, często wypaczonym przekazom, Kościół nie tylko nie żyje kosztem państwa, ale wręcz przeciwnie: zaoszczędza państwu miliony euro i tworzy tysiące miejsc pracy. Jest obecny tam, gdzie państwo z różnych powodów nie dociera.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-15 17:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania/ Ataki nożowników w aglomeracji Madrytu; jeden zabity, czterech rannych

pixabay

30-letni mężczyzna stracił życie, a cztery osoby odniosły obrażenia w efekcie ataków nożowników w centrum Madrytu i na przedmieściach. Do tragicznych wydarzeń doszło w nocy z czwartku na piątek, głównie w pobliżu dworców kolejowych. Na razie nie wiadomo, czy ataki były skoordynowane ani jakie były motywy sprawców.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele