Reklama

Wiadomości

Chorwacja: zmarł dr Antun Lisec - wielki Misjonarz Życia

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

1 czerwca zmarł dr Antun Lisec, który całe swoje życie poświecił obronie dzieci poczętych. „Był wielkim głosicielem encykliki „Humanae vitae” Pawła VI i Misjonarzem Życia” - mówi Ewa H. Kowalewska z Human Life International, z którą to organizacją pro-life był związany Chorwat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Encyklika Humanae vitae trafiła do jego rąk jeszcze podczas studiów medycznych. Pozostał wierny nauce Kościoła katolickiego odnośnie przekazywania życia i bezwzględnej ochrony poczętego dziecka. W 1988 roku spotkał się z papieżem św. Janem Pawłem II, którego słowa o konieczności wielkiego zaangażowania się w sprawę obrony życia wywarły na nim wielkie wrażenie” - mówi Ewa H. Kowalewska z Human Life International - Polska.

Dr Lisec jako jeden z pierwszych liderów ruchu pro-life w Europie Środkowo-Wschodniej skontaktował się z o. Paulem Marxem, amerykańskim benedyktynem, założycielem Human Life International. Ich intensywna współpraca zaczęła się w 1991 roku. „Dr Lisec, zachęcony przez o. Marxa, porzucił swoją, świetnie zapowiadającą się, intratną karierę chirurga, cały swój czas i siły całkowicie oddając sprawie obrony życia” - opowiada Ewa H. Kowalewska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Był pierwszym obrońcą życia, który pokazał o. Marxowi wielkie możliwości misji pro-life na Wschodzie. Namówił twórcę HLI do wizyt na Ukrainie i w Rosji. To wówczas powstała myśl utworzenia profesjonalnego biura HLI w Gdańsku, oddziałującego na Wschód. „O. Marx znakomicie rozumiał, że Polska jest pośrodku między Wschodem i Zachodem i stanowi znakomitą bazę do dalszej pracy” - zauważa twórczyni polskiego oddziału Human Life International.

Dr Lisec najpierw odwiedzał miasta i wioski Jugosławii i wszystkim spotkanym ludziom tłumaczył jak wielkim darem Bożym jest poczęte życie. Ze słowami prawdy o dziecku poczętym chciał dotrzeć jeszcze bardziej na Wschód, dlatego zaczął uczyć się rosyjskiego. „W tym czasie prawie każda kobieta mieszkająca w ZSRR miała 7 aborcji. To była prawdziwa rzeka krwi” - wspomina Ewa H. Kowalewska podkreślając, że misja w obronie życia była zadaniem życia dr. Antuana.

Dr Lisec jako pierwszy wygłaszał płomienne wykłady pro-life we Lwowie. Tam spotkał Galinę Maslennikową, którą skutecznie zachęcił do podjęcia misji w obronie poczętych dzieci. „Fakt, że był lekarzem, otwierał mu możliwości oddziaływania na służbę zdrowia, z czego skwapliwie korzystał” - zauważa Ewa H. Kowalewska.

Reklama

Szefowa polskiego oddziału HLI przypomina, że dr Lisec przygotowywał stosy materiałów pro-life; tłumaczył ulotki, pisał artykuły, umieszczał filmy w Internecie. „Nieustannie, w porę i nie w porę, poruszał palący problem ochrony dziecka w łonie matki. Uratował tysiące dzieci i ożywił wielu liderów, którzy przez cały czas kontynuują jego dzieło” - mówi Ewa H. Kowalewska.

Dr Antun Lisec kilkakrotnie odwiedzał Polskę. Był m.in. gościem podczas otwarcia biura HLI w Gdańsku. „Najczęściej spotykałam go niespodziewanie podczas wypraw do Rosji czy na Ukrainę. Korzystał z każdego zaproszenia, nawiązywał kontakty, ofiarnie podróżował przez wiele godzin. Przy okazji zawsze odwiedzał szpitale i przychodnie, gdzie przerywano ciąże, aby rozmawiać z lekarzami. Spotkałam wiele osób, na których te spotkania zrobiły tak wielkie wrażenie, że całkowicie zmieniły ich życie” - wspomina Ewa H. Kowalewska.

Ewa H. Kowalewska zdradza, że dr Lisec był gorąco zakochany w Matce Bożej. Marzył o tym, aby zamieszkać w Medjugorie. Budował tam nawet dom, ale musiał go sprzedać, bo nie stać go było na taką inwestycję.

Antun Lisec zmarł 1 czerwca 2019 r., w pierwszą sobotę miesiąca. „Matka Boża, którą tak bardzo kochał, na pewno osłoniła go swoim płaszczem i zabrała przed Boży Tron, a chóry poczętych dzieci, które tak bardzo chciał uratować, wstawiają się za nim” - kończy swoją opowieść o przyjacielu z Human Life International Ewa H. Kowalewska.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-06 12:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O śp. ks. Ryszardzie Krauze, proboszczu Rosin

Śp. ks. Ryszard Krauze

Ks. Marcin Miczkuła

Śp. ks. Ryszard Krauze

Bł. Karol de Foucauld mówił: „Kapłan jest monstrancją, jego rolą jest pokazywać Jezusa; musi sam zniknąć i ukazać Jezusa. Starać się pozostawić dobre wspomnienie w duszy każdego z tych, którzy do niego przychodzą.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Franciszek: dzisiejszy świat potrzebuje nadziei

2024-05-08 09:30

PAP

O teologalnej cnocie nadziei, której tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat, cechującej ludzi, których serce jest młode mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...