Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: dzisiaj toczy się walka o koncepcję życia

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Dzisiaj toczy się walka o koncepcję życia. Życia Bożego, które prowadzi do życia i pseudożycia” – mówił wieczorem 7 marca w homilii bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, z racji peregrynacji kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, napisanej na zamówienie Rycerzy Kolumba przez włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali: ks. proboszcz Andrzej Sobota i ks. Łukasz Mazurek, wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. W Mszy św. wzięli udział m. in. Rycerze Kolmba, osoby życia konsekrowanego.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Każdy z nas używa zegarka do odmierzenia czasu. Zegar chrześcijan oznacza to, że co pięć minut ginie chrześcijanin” –mówił na początku Mszy św. ks. Andrzej Sobota

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozpoczynając liturgię bp Przybylski przypomniał słowa kard. Louisa Sako z Iraku, który kilka lat temu odwiedzając Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie powiedział: „Czy myślicie, że przyjechałem do Polski prosić Was o pieniądze? Czy myślicie, że przyjechałem do Was prosić o to, abyście zorganizowali wojsko, które pozwoli nam przeżyć? Nie chcemy waszych pieniędzy, ani zbrojnego wsparcia, ale potrzebujemy waszej modlitwy”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Następnie w homilii bp Przybylski nawiązując do czytań mszalnych i słów: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” i do słów Ewangelii wskazał na pozorną sprzeczność.

- Mamy życie wybierać, czy je tracić? Mamy stawać po stronie życia, czy życie ukrzyżować? To tylko pozorna sprzeczność. Najbardziej podstawowe pytanie każdego z nas brzmi, co to jest życie prawdziwe? Co to tak naprawdę znaczy sensowne życie? – mówił bp Przybylski.

- Ludzie mają różne koncepcje na życie. My chrześcijanie mamy Chrystusową koncepcję na życie, że jest ono od Boga. Spełnione życie to pełnienie woli Bożej. Życie tu na ziemi jest tylko namiastką, kropelką wobec życia wiecznego – kontynuował biskup i dodał: „Wokół nas żyje tak wielu ludzi, którzy będą nam mówić, że to nie jest życie. Ci ludzie często nas prześladują, bo my chrześcijanie niepokoimy ich sumienia, mówimy o wieczności, o potępieniu, a oni chcą używać życia”.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej pytał: „Gdzie jest to prawdziwe życie, dla którego trzeba stracić życie. Po czym to poznać?” - Po owocach. Można coś nazwać życiem, ale to prowadzi do śmierci. Prawdziwe życie poznaje się po owocach – odpowiedział biskup.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

- W Wielkim Poście widzimy kilka takich przykładów, gdzie musimy decydować. Pierwszym przykładem dramatu wyboru określonej koncepcji życia jest Judasz. On nie wybiera Jezusa zdradza Go dla pieniędzy. Taką miał koncepcję życia. I jak kończy się jego życie? Niepokonanymi wyrzutami sumienia i samobójstwem – kontynuował biskup.

- Dramatyczny wybór na koncepcję życia był także wtedy kiedy postawiono Barabasza i Jezusa. Barabasz oznacza „syn ojca” i Jezus to Syn Boga Ojca. Z jednej strony Jezus uczący o przebaczeniu i miłości, stający po stronie godności każdego człowieka, prostytutki i celnika Mateusza. A z drugiej strony Barabasz cwaniak, polityk, ten który za pieniądze kupuje sobie wpływy, żeby rządzić. Jest gotów zabić, żeby tylko być ważnym – dodał duchowny.

Bp Przybylski pytał wiernych: - Po której stronie jest prawdziwe życie? Po stronie polityków, czy tych, którzy nam mówią, żebyśmy się tylko dorobili, żeby było nam fajnie, żeby były tylko przyjemności. Czy po stronie Jezusa, który mówi, że czasem trzeba się ukrzyżować?

- Takie wybory mamy ciągle w życiu. To jest walka o koncepcję życia. Życia Bożego, które prowadzi do życia i pseudożycia – podkreślił bp Przybylski i dodał: „Taka walka dzieje się w walce o Chrystusa, o chrześcijaństwo. Jednak tak naprawdę chodzi o człowieka. Dlaczego chrześcijanie oddają życie za Chrystusa? Bo wiedzą, że w Nim jest życie. Bo w Nim jest prawdziwa cywilizacja miłości”.

- Dlaczego są tacy, którzy prześladują i mordują chrześcijan? Czy kochający Chrystusa chrześcijanin może komuś zagrozić? Czy Kościół w Polsce i na świecie komuś zagraża? Dlaczego się tak ciągle walczy z Kościołem i dyskutuje się i mówi, po co ta religia w szkole? – kontynuował biskup.

Reklama

- Tak! Zagraża diabelskiej koncepcji życia. Życia, w którym można zabić dziecko chore w łonie matki. Tej koncepcji życia, w której się mówi, że jak jesteś stary, to po co się męczysz, skrócimy ci życie. Tej koncepcji życia, w której się mówi, że rodzina to nie musi być wcale kobieta i mężczyzna – mówił biskup i przypomniał na zakończenie: „Prawdziwe życie owocuje błogosławieństwem, a fałszywe przekleństwem”.

Peregrynacja w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego potrwa do 9 marca. Następnie peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan będzie peregrynować w parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (9-16 marca) i w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (16-23 marca).

Peregrynacja peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan ma na celu zwrócenie uwagi na sytuacje chrześcijan na Bliskim Wchodzie oraz modlitwę i refleksję nad możliwościami wsparcia prześladowanych współcześnie chrześcijan, ale też jest wezwaniem do odważnego wyznawania wiary w codzienności.

Oryginał ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan napisanej przez znanego włoskiego ikonopisa Fabrizia Diomediego oraz kilkadziesiąt kopii tej ikony poświęcił abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, związany z zakonem. Obecnie ikony te pielgrzymują po całym świecie w ramach nowej inicjatywy Rycerzy Kolumba, wzywającej do duchowej i materialnej solidarności z prześladowanymi chrześcijanami i z tymi, którzy bezpośrednio ich wspierają.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-03-08 07:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: polsko-niemiecka "Eucharystia pojednania"

Włodzimierz Rędzioch

Autentyczne chrześcijaństwo nie może pogodzić się z sytuacją, w której sąsiadujące ze sobą chrześcijańskie narody pozostają ze sobą skłócone - powiedział dziś abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej podczas polsko-niemieckiej "Eucharystii pojednania" w kościele Campo Teutonico w Watykanie.

Więcej ...

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks. Michał Olszewski

2024-07-01 11:48
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

O 20:00 zaplanowano protest pod aresztem, gdzie przebywa zatrzymany przez ABW ks. Michał Olszewski.

Więcej ...

Potrzebna jest modlitwa całego Kościoła

2024-07-03 00:09

Br. Kacper Grabowski CSsR

Tam, gdzie mama, tam też dom. Maryja nigdy nie trzyma zegarka w ręce, ona zawsze nas oczekuje, zawsze przyjmuje nas z otwartymi rękami – powiedział o. Ryszard Bożek CSsR.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...