Reklama

Aspekty

Szlachetne kamienie duchowości naszej diecezji w Rokitnie

Dzień Życia Konsekrowanego w Rokitnie

Karolina Krasowska

Dzień Życia Konsekrowanego w Rokitnie

Dziś w Kościele katolickim na całym świecie przeżywamy święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce często nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego obchodzimy także Dzień Życia Konsekrowanego, czas w którym szczególnie pamiętamy o tych, którzy swoje życie ofiarowali na służbę Panu Bogu. Diecezjalne obchody tego wydarzenia odbyły się w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystościom w rokitniańskiej bazylice przewodniczył ordynariusz diecezji zielonogórsko - gorzowskiej bp Tadeusz Lityński. Biskup wyraził wielką radość, że osoby życia konsekrowanego oraz liczni pielgrzymi spotykają się 2 lutego na modlitwie w Roku Jubileuszowym dla sanktuarium w Rokitnie w 23. Światowym Dniu Życia Konsekrowanego. - Przyznam, że nie pamiętam by w takiej liczbie, w takim gronie osobowym, w takiej scenografii zakonnej miało tutaj kiedyś miejsce spotkanie modlitewne - powiedział biskup.

- W codzienności spotykamy różne kamienie. Wiemy, że są one potrzebne. One są budulcem naszych świątyń, domów, dróg. Ale oprócz tych zwyczajnych są również te szlachetne, cenne. Myślę, że mam dzisiaj prawo powiedzieć, że w bazylice rokitniańskiej zgromadzone są szlachetne kamienie naszej duchowości, duchowości chrześcijańskiej; szlachetne kamienie naszej diecezji, które zachwycają nas nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim postawą wiary i szlachetnością w służbie Bogu i bliźniemu - mówił biskup. - Kim są osoby życia konsekrowanego ? - pytał. - Tradycja chrześcijańska obejmuje tą nazwą wszystkie osoby, które przez złożone śluby ofiarowują swoje życie Bogu i poświęcają się pracy dla dobra Kościoła. To osoby, które usłyszały głos Boga i chcą naśladować w swoim życiu Jezusa - czystego, ubogiego i posłusznego. To przedstawiciele zakonów, zgromadzeń zakonnych, członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego, instytutów świeckich, a także prowadzące indywidualny tryb życia dziewice i wdowy konsekrowane - kontynuował pasterz diecezji.

Zobacz zdjęcia: Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Obchody diecezjalne w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Aktualnie w Polsce żyje 18 000 sióstr zakonnych, 12 000 zakonników, 1300 mniszek, ok. 1000 konsekrowanych dziewic i wdów. W służbie Kościołowi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zaangażowanych jest 184 siostry zakonne, 100 zakonników i braci zakonnych, 6 dziewic konsekrowanych, 3 wdowy.

- Dziękujemy za te osoby, które ślubując trzy rady ewangeliczne - czystość, ubóstwo i posłuszeństwo - towarzyszą nam w drodze wiary i powołania, które każdy z nas otrzymał. Osoby życia konsekrowanego swoją obecnością i swoim życiem wskazują nam na obietnicę Królestwa Bożego, wieczności; mówią nam również o tym wymiarze życia, który jest przeciwieństwem sfery materialnej; mówią nam o duchowości życia - mówił bp Tadeusz i dziękował za misję osób życia konsekrowanego, którą podejmują w naszej diecezji. - Chcę podziękować za waszą pracę w przedszkolach, szkołach, w parafiach, urzędach diecezjalnych, w różnych ośrodkach pomocy. Jeszcze raz dziękuję, ale także proszę o jeszcze. (...) Wszystkie osoby życia konsekrowanego na drogę realizacji własnych charyzmatów, stając tutaj dzisiaj w poczuciu wdzięczności, w imieniu całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zawierzam Matce Bożej, naszej Matce Cierpliwie Słuchającej i Matce naszej wiary.

W czasie Mszy św. w bazylice u podnóża stopni ołtarza obecne były relikwie świętych i błogosławionych założycieli i członków zgromadzeń zakonnych, które są w naszej wspólnocie diecezjalnej. Podczas Liturgii osoby życia konsekrowanego odnowiły śluby i przyrzeczenia rad ewangelicznych. Biskup przekazał także wszystkim wspólnotom życia zakonnego naszej diecezji kopie obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. Przypada co roku 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego. Stwarza okazję do głębszej refleksji Kościoła powszechnego nad darem życia poświęconego Bogu. Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego jest obchodzony w Polsce pod hasłem: "W służbie wiary i powołania".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-02-02 15:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w listopadzie rozpocznie się Rok Życia Konsekrowanego

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania