Reklama

Kościół

Bp Pindel do polityków: wsłuchujcie się w głos serca zdolnego odróżnić dobro od zła

PB

Do wsłuchiwania się w głos serca zdolnego do odróżniania dobra od zła zachęcił bp Roman Pindel, który podczas dorocznego spotkania opłatkowego z parlamentarzystami i samorządowcami życzył im, by słowa papieża Franciszka sprzed ponad 4 lat, wygłoszone na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, uczynili swoją dewizą. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 7 stycznia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej Eucharystii z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli. Po liturgii wszyscy uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym w gmachu kurii diecezjalnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas życzeń bp Pindel przywołał słowa Franciszka z 25 listopada 2014 r. gdy papież przemówił w Parlamencie Europejskim, apelując, by budować Europę na wartościach takich, jak świętość osoby ludzkiej czy rodzina. Biskup zwrócił m.in. uwagę na ten fragment papieskiego wystąpienia, w którym Franciszek przywołując motto Unii Europejskiej – „Jedność w różnorodności” – wskazał, że Stary Kontynent powinien być „rodziną narodów”, łączącą „ideał jedności z właściwą każdemu różnorodnością, doceniając poszczególne tradycje”.

„Europa ma mieć jako wzór rodzinę po prostu, złożoną z bardzo różnych członków: chorych, starszych oraz ludzi pełnych sił. Życzę państwu, byście te słowa papieża, który dobrze czuje zwyczajnych obywateli Europy, przyjęli do swojej aktywności, zaangażowania, kimkolwiek jesteście i jakąkolwiek funkcję pełnicie w społeczeństwie” – podkreślił, przywołując wcześniej fragmenty papieskiego przemówienia o Europie „kontemplującej niebo”, dążącej do ideałów, „która opiekuje się, broni i chroni człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W modlitwie i spotkaniu brali udział m.in.: przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie z regionu, prezydenci, burmistrzowie, starostowie kilku powiatów Śląska i Małopolski, radni, wójtowie i sołtysi z terenu całej diecezji.

Przewodniczący sejmiku śląskiego Jan Kawulok, składając życzenia biskupowi w imieniu samorządowców, przypomniał, że w tym roku mija 400 lat od męczeńskiej śmierci pochodzącego z Cieszyna św. Melchiora Grodzieckiego. „Niech ten wspaniały syn naszej ziemi, naszej diecezji będzie pomocny w posłudze biskupa. Pamiętajmy, że w Betlejem wcześniej byli pasterze niż królowie. Niech tak zostanie i w dniu dzisiejszym: żeby ta posługa pasterska nam, samorządowcom pomagała i była na pierwszym planie” – podkreślił.

Wiceminister pracy i polityki socjalnej Stanisław Szwed odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa w Betlejem.

Reklama

Wcześniej, podczas liturgii w pobliskim kościele życzenia z okazji 5. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej i ingresu do bielskiej katedry złożyli ordynariuszowi burmistrz Żywca Antoni Szlagor i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Homilię wygłosił duszpasterz środowisk twórczych ks. Szymon Tracz. Konserwator zabytków sztuki sakralnej w diecezji bielsko-żywieckiej wyraził wdzięczność za wspólne, liczne inicjatywy, które w ostatnim czasie uratowały bezcenne dzieła sztuki na terenie ziemi beskidzkiej. Wspomniał o odrestaurowaniu gotyckiej kwatery „Sacra Conversazione” Mistrza Rodziny Marii z pocz. XVI w. w Komorowicach, XVII-wiecznego obrazu Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy oraz o jedynym na świecie wizerunku Matki Boskiej z dmuchawcem w Kończycach Małych z pocz. XVI w. „Po konserwacji są zabezpieczone na następne dziesięciolecia. To wspólne zatroskanie łączące ludzi rożnych poglądów i opcji politycznych pozwoliło na odsłonięcie nowych niezwykłych malowideł gotyckich u św. Jerzego w Cieszynie i późnorenesansowych w kościele w Bestwinie. W ubiegłym roku wspaniała kapa turecka króla Jana III Sobieskiego uszyta z tkaniny zdobytej pod Wiedniem dla ozdoby kaplicy św. Jana Kantego w Kętach głosiła chwałę naszego podbeskidzkiego dziedzictwa na wystawie w Wiedniu, a za kilka tygodni zostanie pokazana w pałacu w Wilanowie” – dodał duchowny i zauważył, że „te osiągnięcia i te odkrycia uświadomiły nam, że nie jesteśmy ludźmi znikąd, a nasi przodkowie nie byli głupimi góralami”.

„Te odkrycia uświadamiają nam, że my, mieszkańcy Podbeskidzia mamy skarby o doniosłej randze artystycznej dla polskiej kultury. Nie tylko jesteśmy spadkobiercami wielkiego europejskiego dziedzictwa, ale to dziedzictwo tworzyliśmy przez wieki na europejskim poziomie” – stwierdził i zapowiedział, że jest jeszcze wiele pracy i „wiele dzieł do uratowania i trudnych spraw do rozwiązania”.

Reklama

„Kiedy dziś stajemy przed tak wspaniałą kulturalną i artystyczną spuścizną przodków nie mówimy przecież, że ty jesteś z lewej czy prawej strony. Piękno ma to do siebie, że nie przynależy do żadnej partii, ani komitetu. Przecież słusznie zachwyceni mówimy to jest nasze, z naszego serca. A choć ludzkie serce ma prawą i lewą komorę to przecież nie bije na rzecz którejś ze stron, tylko dla dobra całego organizmu człowieka. Dlatego wciąż od nowa, niczym te małe jeże, musimy szukać sposobów, aby tu na Podbeskidziu do siebie się przytulić, bo tylko razem jesteśmy w stanie przetrwać zawieruchę współczesnych czasów” – zaapelował.

Uroczystość uświetnił swym występem Chór św. Józefa z Zabrzega pod dyrekcją Sylwii Strządały. Na organach zagrał Daniel Strządała.

Duszpasterz samorządowców i parlamentarzystów ks. Marek Studenski zachęcił do kolejnych spotkań w ramach duszpasterstwa diecezji bielsko-żywieckiej. Proponuje ono rodzaj formacji oraz wspiera duchowo osoby pełniące istotne funkcje społeczne. Jednym z najważniejszych zadań tej grupy jest integracja osób zaangażowanych w moderowanie życia społecznego z Kościołem lokalnym.

Podziel się:

Oceń:

2019-01-08 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Pindel: szkaplerz zobowiązuje, nie zwalnia z wysiłku, uczy zaangażowania

PB

„Szkaplerz to znak podporządkowania życiu Matki Bożej” – przypomniał 16 lipca w Oświęcimiu bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy oświęcimskiego klasztoru sióstr karmelitanek bosych

Więcej ...

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25
Kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania