Reklama

Niedziela Częstochowska

Konferencja naukowa: „Dziecko ze spektrum autyzmu – zrozumieć i pomóc”

Magda Nowak

Im wcześniejsza diagnoza tym skuteczniejsza terapia dzieci ze spektrum autyzmu – jednym głosem przekonują specjaliści. Rozwój wiedzy w tej dziedzinie jest ogromny. Diagnozowanie można rozpocząć już od 16 miesiąca życia. Dlatego należy być uważnym i reagować na każde zaobserwowane zaburzenia rozwojowe dziecka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat: „Dziecko ze spektrum autyzmu – zrozumieć i pomóc” został podjęty podczas konferencji naukowej zorganizowanej w piątek 28 września w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym „Dom dla Chłopców” przy ul. Kubiny 2/4 w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczyło liczne grono osób żywo zainteresowanych problematyką autyzmu, m.in.: dyrektorzy i pracownicy poradni, ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół, a także studenci i rodzice dzieci ze spektrum autyzmu.

Jako prelegenci wystąpiły m.in.: prof. Beata Maria Nowak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr Anna Banasiak z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, dr Beata Gumienny z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Konferencję poprowadziła mgr Anna Kościańska z Fundacji Primo Diagnosis.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dr Anna Banasiak przypomina, że autyzm związany jest z zaburzeniami neurorozwojowymi u dzieci. Trudności pojawiają się w trzech obszarach: komunikacji, interakcji społecznych oraz schematycznych, sztywnych zachowań i zabaw dzieci. Przeglądając statystyki nie trudno zauważyć, że mamy coraz więcej dzieci autystycznych. Dr Banasiak stawia zatem pytanie: Czy oznacza to, że jest epidemia autyzmu? I tłumaczy, że liczby wskazują na wzrost stawianych diagnoz, a nie przypadków chorobowych.

Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu nie jest prosta. Stawia się ją w oparciu o wskaźniki behawioralne. I choć eksperci nadal pracują nad tym, aby diagnostykę ASD (od ang. autistic spectrum disorders) jeszcze bardziej udoskonalić, to już krok milowy został zrobiony. Jeszcze 10 lat temu, najwcześniejsze diagnozy stawiane były u dzieci w granicach 6 roku życia. Teraz ten czas ogromnie się skrócił. Już nawet 16-miesięczne dziecko można poddać badaniom przynoszącym dobry rezultat diagnostyczny.

Pierwsze niepokojące zachowania można zaobserwować już u kilkumiesięcznych dzieci. Bardzo duży stopień ryzyka ASD wskazuje fakt, że dziecko ma ograniczoną wrażliwość na bodźce społeczne, nie jest zainteresowane twarzą bliskiej osoby i na przykład nie reaguje na uśmiech. W 12 miesiącu życia ważnym sygnałem ostrzegawczym staje się brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem, brak reakcji, gdy rodzic wypowiada jego imię, a także sytuacja, gdy dziecko nie rozwinęło do tej pory właściwej ekspresji mimicznej.

Reklama

Sytuację dziecka ze spektrum autyzmu, jak mówi dr Beata Gumienny, dobrze tłumaczy sentencja św. Tomasza z Akwinu: „Kiedy drugiego człowieka chce się przekonać do własnych poglądów, trzeba podejść do niego tam, gdzie stoi, wziąć go za rękę i poprowadzić”. „Należy na swój sposób rozpoznać świat przeżyć, doznań, odczuć, wrażeń, które przeżywa osoba ze spektrum autyzmu, poczuć to, co ona czuje: wielość zmysłów, nadmiar bodźców, hałas, niepojętość tego świata po to, żeby móc mu właściwe pomóc – wyjaśnia – A pomóc mu możemy odpowiednią terapią, zdecydowanym wsparciem, minimalną opieką i kontrolowaną pomocą. Najistotniejsza pomoc jest wtedy, kiedy dziecko zostanie bardzo szybko zdiagnozowane i ta pomoc będzie udzielona jak najwcześniej”.

Podopieczni Domu dla Chłopców przygotowali dla uczestników konferencji poruszającą pantomimę pt. „Grzech” oraz zaprezentowali wystawę swoich prac fotograficznych, plastycznych i rękodzielniczych. Po południu grupa wcześniej zgłoszonych osób wzięła udział w warsztatach, w czasie których zaprezentowane zostały techniki terapii zaburzeń neurorozwojowych oraz metody aktywizujące pracę z dziećmi autystycznymi.

Konferencja została zorganizowania w ramach kampanii realizowanej przez Fundację Primo Diagnosis, która prowadzi program bezpłatnych badań przesiewowych pod kątem autyzmu dla 2-letnich dzieci z Częstochowy. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do końca grudnia br. do Fundacji na ul. Śląską 23, więcej informacji na stronie internetowej Fundacji.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-28 18:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na niebiesko dla autyzmu

Autyzm jest postrzegany obecnie jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego 2 kwietnia został ogłoszony Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Bp Marek Mendyk w Nowej Rudzie. Trzymajcie się blisko Jezusa

2024-05-06 20:00
Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

Marek Krukowski

Biskup Marek Mendyk w asyście ks. kan. Juliana Rafałki i ks. Andrzeja Frankowa

W liturgiczne wspomnienie świętych apostołów Filipa i Jakuba w kościele parafialnym św. Mikołaja, biskup świdnicki zachęcał do naśladowania Chrystusa jako drogi, prawdy i życia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?