Reklama

Świat

Mali kolędnicy misyjni rówieśnikom w Wietnamie

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mali kolędnicy w okresie świąt Bożego Narodzenia po raz kolejny wyruszą, by kolędować po polskich domach na rzecz rówieśników z krajów misyjnych. Tym razem pomogą dzieciom z Wietnamu, a 6 stycznia przyłączą się w całym kraju do Orszaków Trzech Króli. O akcji opowiadali 20 grudnia jej współorganizatorzy podczas konferencji prasowej w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Mali kolędnicy wyruszą ze swoich parafii 26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie będą śpiewać kolędy, a w krótkiej scence opowiedzą o trudnej sytuacji swoich rówieśników w komunistycznym Wietnamie. W 2006 r. jedna trzecia obywateli tego kraju poniżej 16. roku życia cierpiała z powodu niedożywienia, mimo iż według władz komunistycznych sytuacja w kraju jest dobra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O sytuacji małych Wietnamczyków opowiedziała franciszkanka s. Anna Nguyen Thi Hong Tham. - Marzenia dzieci na całym świecie są do siebie podobne, dzieci chcą być szczęśliwe; chcą, by szczęśliwi byli ich bliscy – powiedziała siostra z Wietnamu.

Biedne dzieci nazywa się tam pogardliwie „diu doi” – pyłem ulicy. Są to sieroty albo dzieci porzucone przez rodziców. Ich domem jest ulica – aby przeżyć muszą żebrać lub pracować. Najczęściej czyszczą buty, myją szyby samochodowe, zbierają złom, przeszukują kosze na śmieci. Wiele z nich mieszka w górach, mają daleko do szkoły lub kościoła, są pozostawione same sobie, a często muszą się np. opiekować niepełnosprawnymi rodzicami.

- Nasza wiedza o Wietnamie w ogóle, a w szczególności o Kościele w tym kraju jest bardzo skąpa. Bez wątpienia jest to Kościół prześladowany, a jego działalność utrudniana. Jednak mimo ograniczeń realizuje on swoją misję, a szczególnym podmiotem jego zainteresowania są dzieci – mówił ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Jak dodał: „Choć tak bardzo odległy geograficznie, Kościół w Wietnamie jest nam bliski, chcemy go wspierać”.

Reklama

Mali kolędnicy należą najczęściej do parafialnych ognisk misyjnych. Kolędników posyła uroczyście proboszcz parafii podczas Mszy św. W wyznaczonym terminie dzieci, przebrane w stroje kolędnicze, w asyście dorosłego opiekuna, udają się do rodzin w swojej parafii. W dowód wdzięczności za przyjęcie i złożone na specjalny cel ofiary, pozostawiają każdej rodzinie pamiątkę – tym razem będzie to wietnamski domek.

Zaangażowane w akcję misyjną dzieci urozmaicą także swoimi kolorowymi strojami Orszaki Trzech Króli, które 6 stycznia przejdą ulicami blisko 80 polskich miast.

W ub. roku na pomoc rówieśnikom w krajach misyjnych mali kolędnicy zebrali w 40 diecezjach prawie 711 tys. zł. W sumie w ciągu całego roku dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przeznaczyły na pomoc rówieśnikom prawie 1,8 mln zł. Są to ofiary z kolędy misyjnej, z I Komunii Świętej oraz z osobistych wyrzeczeń. Zostały one przekazane na projekty wskazane przez Sekretariat Generalny Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Rzymie. Trafiły m.in. do Burundi, Republiki Demokratycznej Konga, Rwandy, Indii i Libanu.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-20 14:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 29 kapłanów, sióstr i świeckich przygotowuje się do wyjazdu na misje

Archiwum Salezzjańskiego Wolontariatu Misyjnego

W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowania do wyjazdu na misje rozpoczęło 29 przyszłych misjonarzy. Przez dziewięć miesięcy będą pogłębiać swoją formację duchową i uczyć się, aby po otrzymaniu krzyży misyjnych móc pojechać w różne zakątki świata, służyć i mówić napotkanym ludziom o Bogu.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?