Reklama

W diecezjach

Misterium Męki Pańskiej w Kole

Zbigniew Rapusta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czwartek, 22 marca mieszkańcy Koła mogli wziąć udział w niecodziennym i niezwykłym wydarzeniu religijnym, Misterium Męki Pańskiej, której inscenizacji podjęły się we współpracy trzy kolskie parafie oraz dwa lokalne stowarzyszenia: Stowarzyszenie Kolanie oraz Stowarzyszenie „Tradycja-Kultura-Region Zatrzymać Czas”. W przedsięwzięcie zaangażowało się także wiele osób spoza tych stowarzyszeń, również duchownych z kolskich parafii. Dzięki temu udało się wykreować bogate duchowo przedstawienie interaktywne, w którym widzowie mogli głęboko wczuć się w istotę Ofiary Chrystusa, jej przebieg i pełnię cierpienia. Nie bez znaczenia pozostaje wniesiony także wkład organizacyjny oraz wsparcie modlitwą, które zapewnili ks. kanonik Władysław Waszak proboszcz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole, Ks. Józef Wronkiewicz proboszcz Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża oraz ks. Piotr Pawlak proboszcz Parafii św. Bogumiła w Kole. Dzięki tej modlitwie całe wydarzenie przebiegło pomyślnie, dopisała także aura, wbrew meteorologicznym prognozom.

Zobacz zdjęcia: Misterium Męki Pańskiej w Kole

Przebieg spektaklu zgodnie ze scenariuszem był konwencjonalny, poprzedzająca zmartwychwstanie męka i śmierć Chrystusa zostały zobrazowane przez artystów – amatorów i podkreślone oprawą artystyczną. Nie brakło rzymskich legionistów ubranych w oryginalne zbroje z epoki, chóralnych pieśni oraz efektów ogniowych i świetlnych. W scenariuszu znalazła się scena pojmania Jezusa w Getsemani, sąd w Pałacu Namiestnikowskim, Droga Krzyżowa, która prowadziła nadwarciańskim wałem oraz moment ukrzyżowania. Misterium, wzbogacone przepiękną grą na gitarze i śpiewem księdza Janusza Kęsickiego oraz rozważaniami księdza Piotra Stannego wywarło ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach, o czym opowiadali wskazując, że udział w takim nabożeństwie pozwolił im nie tylko wypełnić powinność religijną, ale przede wszystkim na nowo przypomnieć sobie wydarzenia z nim związane i co najważniejsze, wczuć się w role świadków tych wydarzeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kolskie Misterium wpisało się w nowy zwyczaj kultywowany od niedawna przez wiele, szczególnie tych dużych miast, które organizują inscenizacje w bardzo profesjonalny sposób, przeznaczając na ten cel spore nakłady finansowe. Natomiast wydarzenie przeprowadzone w Kole, którego inicjatorem i organizatorem było Stowarzyszenie Kolanie pod wodzą Krzysztofa Mazurkiewicza i Artura Piechalaka, zaś głównym realizatorem Stowarzyszenie „Tradycja-Kultura-Region Zatrzymać Czas” pod reżyserią Grażyny Jakubowskiej pokazało, że dzięki społecznemu zaangażowaniu mieszkańców można z powodzeniem realizować takie projekty bez takich nakładów i, jak mogliśmy się przekonać, bez powodu do wstydu.

W kolskiej inscenizacji udział wzięło ponad pół tysiąca osób, co także wskazuje na ciągle żywą w nas potrzebę szczególnego przeżywania czasu Wielkiego Tygodnia. Dlatego życzylibyśmy sobie, aby Misterium na stałe wpisało się w kalendarz miejskich wydarzeń religijnych tego okresu. Dzięki temu, że w jego organizację włączyły się wszystkie kolskie parafie nabrało ono bowiem dodatkowego, ważnego wymiaru - wymiaru jedności chrześcijańskiej.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-26 21:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Małopolskie misteria

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Archiwum Sanktuarium Kalwaryjskiego

Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił zażalenie

2024-05-23 09:56
Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I Instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec trójki podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości – wśród nich wobec ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Świdnica. Dzień skupienia duchowieństwa z udziałem kard. Gerharda Müllera

2024-05-23 15:37
Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012–17

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, na zaproszenie biskupa Marka Mendyka, z duchowieństwem diecezji świdnickiej spotkał się były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania