Reklama

Polska

Częstochowa: odbyło się sympozjum naukowe z okazji 50-lecia otwarcia Soboru Watykańskiego II

Sympozjum naukowe

Ks. Mariusz Frukacz

Sympozjum naukowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Myśl teologiczna i duszpasterska Soboru Watykańskiego II oraz realizacja nauki soborowej w Kościele naszych czasów były przedmiotem refleksji uczestników sympozjum naukowego, które odbyło się 1 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Sympozjum rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, który uczestnikom sympozjum przesłał słowa pozdrowienia i błogosławieństwa od Benedykta XVI. Mszę św. koncelebrowali m. in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, biskupi pomocniczy archidiecezji częstochowskiej: Antoni Długosz i Jan Wątroba i kapłani – prelegenci na sympozjum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nie ma nic piękniejszego niż wpaść w sieci Ewangelii. Nie ma nic piękniejszego niż poznać Jezusa i opowiadać o Nim wszystkim - przypomniał słowa Benedykta XVI na początku Eucharystii abp Depo witając uczestników sympozjum.

W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że „Rok Wiary jest sposobnością, aby zgłębić nie tylko Pismo Święte, ale również prawdy zapisane w dokumentach Soboru Watykańskiego II i Katechizmie Kościoła Katolickiego”.- Te księgi nie są rodzajem muzeum i skansenem, pomimo upływu lat, ale domem i szkołą wiary ewangelicznej - mówił metropolita częstochowski.

„Wierzyć to zgodzić się na osobiste przylgnięcie do Chrystusa” - kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił znaczenie relacji wiary i rozumu. Dużo miejsca poświęcił także sprawie modlitwy, o której powiedział, że „jest spotkaniem dwóch pragnień. Jest spotkaniem Serca Bożego i serca ludzkiego”.

Abp Depo przypomniał również współczesnych świadków wiary i nadziei: kard. François-Xavier Nguyęn Van Thuân i kard. Adama Kozłowieckiego.- Naszym czasom bardzo potrzebne jest ich świadectwo. Potrzebne jest nam otwarcie się na nadzieję, która zawsze jest otwarciem na innych - mówił abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazał także na postać ks. Piotra Skargi z racji odbywającego się w tym dniu również w Seminarium sympozjum katechetycznego nt. „Ks. Piotr Skarga – obrońca wiary i nauczyciel miłości Ojczyzny”. – Kto Ojczyźnie swojej służy sam sobie służy- przypomniał słowa ks. Skargi abp Wacław Depo.

Następnie w Auli Jana Pawła II uczestnicy wysłuchali referatów na temat wybranych dokumentów soborowych oraz myśli teologicznej i duszpasterskiej Soboru.

O Kościele i powołaniu człowieka w świetle konstytucji „Gaudium et spes” mówił abp dr Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.- Powołaniem Kościoła jest kontynuowanie dzieła zapoczątkowanego przez Chrystusa. Ważna jest tutaj również troska o prawdę- mówił abp Zimowski.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia podkreślił, że „odczytując Ewangelię Sobór uwzględnił kontekst czasów współczesnych”- Zaangażowanie w sprawy świata jest integralnym elementem powołania chrześcijańskiego- mówił abp Zimowski.

Prelegent zwrócił, uwagę również na soborową koncepcję człowieka i godności człowieka, która „płynie z faktu stworzenia i odkupienia”- Papieże soborowi od Jana XXIII do Benedykta XVI przypominają, że poznanie Boga prowadzi do poznania człowieka i poznanie człowieka prowadzi do poznania Boga- podkreślił hierarcha.

Następnie ks. dr hab. Janusz Królikowski podjął refleksję nad tematem „Objawienie a posłuszeństwo wiary w świetle Konstytucji „Dei verbum”. – Sobór Watykański II był egzorcyzmem zaproponowanym przez Kościół światu współczesnemu- podkreślił ks. Królikowski.

Prelegent zwrócił uwagę, że „w każdym dokumencie soborowym znajdujemy odniesienie do wiary”- Wiara jako posłuszeństwo jest czynem a nie jest czymś biernym- mówił ks. Królikowski.

Reklama

„Bardzo ważna jest egzystencja z wiary, świadectwo”- kontynuował prelegent.

Ks. dr Teofil Siudy omówił „maryjny wymiar Kościoła w Konstytucji 'Lumen gentium'”. Wskazał na dwa tematy „Lumen gentium”, a mianowicie na Maryję, jako „pierwowzór Kościoła” oraz na to, że Maryja jest Matką w porządku łaski. – Macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie - mówił ks. Siudy.

Na sympozjum została zaprezentowana również tematyka posoborowej reformy liturgii eucharystycznej według zaleceń zawartych w konstytucji „Sacrosanctum Concilium”, którą omówił o. dr Piotr Polek OSPPE.

Prelegent wskazał na konieczność „ożywienia autentycznej świadomości liturgicznej”- Czynne i owocne uczestnictwo w celebracji liturgicznej zakłada wiarę- mówił o. Polek.

Natomiast ks. dr Jerzy Bielecki – przewodniczący Oddziału Częstochowskiego Polskiego Towarzystwa Teologicznego powiedział o współodpowiedzialności Kościoła za wychowanie młodego pokolenia jako przesłanie wypływające z Deklaracji o wychowaniu chrześcijańskim „Gravissimum educationis”. – Przedmiotem chrześcijańskiego wychowania jest cały człowiek. Punktem wyjścia jest godność osoby ludzkiej i godność Dziecka Bożego – mówił ks. Bielecki.

Prelegent wskazał na „obecne w naszych czasach niebezpieczeństwo relatywizmu i postawę permisywizmu jako praktycznej konsekwencji relatywizmu”.

Ks. Bielecki podkreślił służebną funkcję Kościoła w procesie wychowania – Potrzebna jest szkoła katolicka budująca wychowanie na antropologii chrześcijańskiej- zakończył ks. Bielecki.

Na zakończenie sympozjum abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP przedstawił dekret „Inter mirifica” jako „soborowy impuls dla ewangelizacji przez środki masowego przekazu”. – Sobór pokazał personalistyczny wymiar społecznego komunikowania - mówił abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał główne założenia dekretu „Inter mirifica”, a mianowicie: formowanie prawidłowego odbioru mediów, stosowanie zasad moralnych w ich funkcjonowaniu, ochronę młodzieży przed negatywnym wpływem mediów. – Niestety dziś w mediach dominują prawa rynku a nie prymat zasad moralnych- podkreślił abp Depo.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP odniósł się również do sprawy funkcjonowania Kościoła w mass mediach – Trzeba ewangelizować przez media, ale również ewangelizować świat mediów. Stąd konieczność dobrego poznania mediów - zakończył abp Depo.

Organizatorem Sympozjum było Polskie Towarzystwo Teologiczne Oddział w Częstochowie. Patronat medialny nad sympozjum objęli: tygodnik katolicki „Niedziela” i Archidiecezjalne Radio „Fiat”.

Oddział PTT w Częstochowie istnieje od 1997 roku.

W pracach Soboru Watykańskiego II czynny udział brali m. in. biskupi częstochowscy: Zdzisław Goliński, Stefan Bareła, Tadeusz Szwagrzyk. Ostatnim żyjącym uczestnikiem Soboru Watykańskiego II z archidiecezji częstochowskiej jest o. Jerzy Tomziński – paulin.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-01 19:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzień Dziecka z bp. Antonim Długoszem

Iwona Chałaszczyk

Wychowankowie przedszkola i szkoły podstawowej przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 5 w Częstochowie w wyjątkowy sposób obchodzili swoje święto w Dzień Dziecka. Wydarzenie odbyło się w księgarnio-kawiarni „Niebo w Mieście”.

Więcej ...

Komunia prezentem na wieki

2024-05-07 18:26
Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

ks. Łukasz

Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

Podczas wizytacji kanonicznej bp Maciej Małyga poświęcił stacje Drogi Krzyżowej, znajdujące się przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu.

Więcej ...

Łódź: "Poznajmy się" - wydarzenia dla osób stanu wolnego

2024-05-08 13:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku