Reklama

Polska

Poznań: inauguracja akcji „Misjonarz na Post”

Archiwum ks. Dariusza Kajzera

Abp Stanisław Gądecki zainaugurował dziś piątą edycję akcji „Misjonarz na Post”. „Kościół, który nie jest misyjny, jest martwy. Misyjność Kościoła jest cechą jego żywotności” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji prasowej w Poznaniu, inaugurującej akcję miesięcznika „Misyjne Drogi” i portalu misyjne.pl.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aby wziąć udział w akcji, trzeba wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz, który wymaga podania jedynie naszego imienia, nazwiska i adresu e-mailowego, na który przyjdzie informacja z danymi wylosowanego misjonarza. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania przypisanego misjonarza lub misjonarki.

Metropolita poznański jako pierwszy uczestnik tegorocznego projektu zarejestrował się na portalu misjonarznapost.pl. System przydzielił mu do duchowej opieki polskiego misjonarza, brata Jerzego Józefa Łakomego, posługującego w Argentynie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący KEP podkreślił, że misja jest najważniejszą sprawą dla Kościoła, a słowa Chrystusa „Idźcie i głoście” obowiązują każdego człowieka ochrzczonego, nie tylko misjonarzy. „Powinniśmy wspierać duchowo misjonarzy, którzy udają się do obcych krajów, aby głosić Chrystusa. Ważne, by misjonarze czuli, że z Polski wychodzi wsparcie duchowe, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, kiedy mamy obowiązek praktykowania uczynków miłosierdzia, jałmużny i postu. Warto je podjąć w ich intencji” – zaznaczył metropolita poznański.

Przewodniczący KEP dodał, że bardzo ważne jest wspieranie misjonarzy, gdyż to oni niosą drugiemu człowiekowi to, co najcenniejsze, czyli wiarę. „W roku jubileuszu 1050-lecie biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich, pragniemy podziękować za wszystkich misjonarzy, którzy przybyli na ziemie polskie i odwdzięczyć się, dzieląc się z innymi narodami tym, co dla nas najważniejsze – wiarą w Chrystusa” – zaznaczył metropolita poznański.

Abp Gądecki przypomniał postać wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć, zamordowanej w styczniu 2017 r. w Boliwii. Zauważył, że jej działalność nie ograniczała się tylko do jednego wyjazdu. Ona od lat była zawsze obecna w ruchu misyjnym. „Patrząc na życie Heleny Kmieć widać, że misjonarz podejmuje ryzyko utraty życia. Helena Kmieć stała się symbolem misyjnej działalności Kościoła w Polsce” – zauważył metropolita poznański.

Reklama

O. Marcin Wrzos OMI podkreślił, że na świecie pracuje obecnie 2050 polskich misjonarzy. „To nieco więcej niż w ubiegłym roku, dlatego tym bardziej potrzebne jest duchowe wsparcie poprzez post, modlitwę, ofiarowanie cierpienia lub inne dobre postanowienia” – stwierdził redaktor naczelny „Misyjnych Dróg”.

„Misjonarzom bardzo potrzebne jest wsparcie duchowe. To ludzie, którzy są na pierwszej linii frontu w obcych krajach, muszą mierzyć się z innymi systemami ekonomicznymi, innymi warunkami przyrodniczymi i klimatycznymi, prowadzą dialog międzyreligijny” – tłumaczył, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg”.

Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący portalu misyjne.pl, zwrócił uwagę na społecznościowy wymiar akcji. „Z ubiegłorocznego doświadczenia widzimy, że między misjonarzami objętymi modlitwą a modlącymi się za nich osobami nawiązują się bliskie relacje. Wielu misjonarzy chce nawiązać kontakt mailowy z tymi, którzy się za nich modlą” – zauważa Jóźwiak.

W ubiegłym roku w akcję włączyło się ponad 12 tys. osób. Organizatorzy liczą, że w tym roku zaangażuje się więcej chętnych.

Honorowy patronat nad akcją objęli abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, oraz bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Projekt „Misjonarz na Post” wspierają medialnie media katolickie takie jak Opoka, deon.pl, Radio Maryja, Tygodnik Idziemy, Misje Salezjańskie, Radio Niepokalanów, Franciszkański Sekretariat Misyjny i inne środowiska katolickie.

Podziel się:

Oceń:

2018-02-07 17:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielki Post w misyjnym Peru

Ks. Grzegorz Pańczyk, od 9 lat misjonarz w Peru

TD

Ks. Grzegorz Pańczyk, od 9 lat misjonarz w Peru

Ks. Grzegorz Pańczyk, kapłan diecezji kieleckiej, od 9 lat pracuje w Peru. Jest proboszczem ok. 22- tysięcznej parafii św. Franciszka Solano w Puerto Bermudez. Jego parafia to obszar ok. 8 tys. km kw.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?