Reklama

Franciszek

Argentyna: niedosyt po telegramie Franciszka

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek w poniedziałek rozpoczął pielgrzymkę do Chile i Peru. W drodze do Santiago de Chile papież wysłał krótkie pozdrowienia do przywódców krajów, nad których terytorium przelatywał jego samolot. To tradycyjny gest zgodny z watykańskim protokołem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z odbiorców telegramu od Franciszka był prezydent Argentyny Mauricio Macri. Ojczyzna papieża sąsiaduje z Chile. „Lecąc przez argentyńską przestrzeń powietrzną, serdecznie Was pozdrawiam i przesyłam z głębi serca najlepsze życzenia wszystkim w mojej ojczyźnie, zapewniając o mojej bliskości i błogosławieństwie. Bardzo Was wszystkich proszę: nie zapominajcie o modlitwie za mnie” - zwrócił się do rodaków w telegramie zaadresowanym do argentyńskiego przywódcy Ojciec Święty.

Prezydent Macri opublikował swoją odpowiedź papieżowi za pośrednictwem Twittera. Szef państwa w imieniu całego narodu podziękował za pozdrowienia. Wyraził nadzieję, że obecna pielgrzymka będzie źródłem pokoju, nadziei i inspiracji. Macri zapewnił także, że Argentyna zawsze towarzyszy głowie Kościoła katolickiego z miłością i szacunkiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ojczyźnie Franciszka papieski telegram został przyjęty z rozczarowaniem. W ubiegłym tygodniu rzecznik Watykanu Greg Burke zapowiedział, że pozdrowienia Ojca Świętego będą interesujące. Słowa dyrektora prasowego Stolicy Apostolskiej wzbudziły w Argentynie gorące spekulacje. Najbardziej śmiałe oczekiwania dotyczyły wiadomości, choćby mglistej, na temat możliwej daty wizyty papieża w ojczyźnie. Argentyńskie media w ostatnich dniach wielokrotnie przypominały, że Franciszek podczas prawie pięciu lat pontyfikatu odwiedził większość krajów Ameryki Południowej omijając swój kraj pochodzenia. Komentatorzy zwracają uwagę, że wiadomość papieża nie tylko nie zawierała informacji oczekiwanej przez Argentyńczyków, ale była bardzo formalna i napisana po angielsku.

Oficjalny charakter telegramu budzi kolejne domysły na temat braku decyzji przyjazdu Franciszka do Argentyny. Najczęściej wymienia się w tym kontekście powody polityczne. Papież ma unikać tej wizyty ze względu na głębokie podziały w społeczeństwie oraz wykorzystywanie jego osoby do sporów politycznych.

Reklama

W internetowym wydaniu jednego z największych dzienników w kraju – „Clarin” zauważa się że przyczyny, o których się spekuluje, równie dobrze mogłyby przemawiać na rzecz przyjazdu. Publicysta gazety Ricardo Roa wskazuje, że Jan Paweł II dwukrotnie pomógł Argentyńczykom zażegnać kryzysy dużo poważniejsze od obecnych sporów. Pierwszy raz w 1978 roku – przysyłając na mediacje z Chile kardynała Antonio Samore. Efektem był traktat pokojowy. Kilka lat później Jan Paweł II osobiście przybył do Argentyny. Wizyta papieża Polaka w 1982 roku pomogła zakończyć wojnę z Wielką Brytanią o Falklandy-Malwiny. Zdaniem dziennikarza obecność Ojca Świętego, tym razem pochodzącego z Argentyny, również teraz mogłaby pomóc rodakom.

Pielgrzymka do Chile i Peru jest 22. zagraniczną wizytą apostolską Franciszka. W Ameryce Południowej papież jest po raz szósty. Z państw-sąsiadów Argentyny Ojciec Święty nie był jeszcze tylko w Urugwaju. Obecna podróż potrwa do 22 stycznia.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-16 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież spotkał się z chilijskimi jezuitami

Omar González, Jorge Salomón/www.iglesiadesantiago.cl

O godz. 19.03 (23.03 czasu polskiego) Ojciec Święty przybył do sanktuarium św. Alberta Hurtato, gdzie nawiedził grób tego chilijskiego jezuity i spotkał się prywatnie ze swoimi zakonnymi braćmi.

Więcej ...

Gdańsk/ Zapadł wyrok w sprawie obrazy uczuć religijnych przez Nergala

2024-05-22 13:40

Adobe Stock

Uniewinnienie od dwóch zarzutów i warunkowe umorzenie od trzeciego – taki wyrok zapadł w środę w procesie lidera zespołu Behemoth Adama Nergala Darskiego oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Wyrok jest nieprawomocny.

Więcej ...

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

2024-05-22 19:27

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r. Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele