Reklama

Polska

Kraków: zakończono XII Dni Jana Pawła II

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Lekcja św. Jana Pawła II wciąż trwa i jest ciągle żywa – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w santuarium św. Jana Pawła II, odprawionej w czwartkowy wieczór na zakończenie Dni Jana Pawła II. W Eucharystii uczestniczyli rektorzy, senaty oraz studenci krakowskich uczelni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Jędraszewski nawiązał do święta poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie, która jest matką wszystkich kościołów Rzymu i świata. Przypomniał, że do dziś jest ona biskupią katedrą każdego kolejnego papieża. Odwołał się także do uroczystości objęcia bazyliki na Lateranie przez Jana Pawła II, który apelował wtedy do wiernych, aby wierzyli w Chrystusa z odnowioną i żarliwą wiarą, podobną do tej, jaką mieli pierwsi chrześcijanie.

Kaznodzieja powiedział, że to wołanie o życie „nową wiarą” odnosi się także do samego Jana Pawła II, który całym sobą głosił światu Chrystusa, Odkupiciela człowieka. „Wzywał do odwagi, nawoływał do tego, aby świat ze swoimi systemami politycznymi, ekonomicznymi, społecznymi i kulturowymi otwierał się na Chrystusa, bo jedynie On wie, co się kryje w sercu każdego człowieka i jedynie On może odpowiedzieć na to drgnienie serca każdej ludzkiej istoty” – mówił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita krakowski zauważył także, że Jan Paweł II stał się znakiem sprzeciwu dla świata. „Ma stać się znakiem sprzeciwu wobec ciągłych zamachów na ludzkie życie, począwszy od tych najbardziej okrutnych i bezwzględnych, dotyczących życia nienarodzonych. Ma być znakiem sprzeciwu wobec tych, którzy chcieli zrujnować Boży zamysł odnośnie do małżeństwa i rodziny. Znakiem sprzeciwu dla wielkich tego świata, którzy w Jałcie w 1945 roku zdecydowali, by raz na zawsze podzielić świat na dwie połowy” – zaznaczył, dodając, że polski papież stał się także znakiem wielkiej wiary, „żarliwej, pełnej przekonania, że tylko z Bogiem można budować nowy, prawdziwie ludzki ład”.

Przypomniał wysiłki Jana Pawła II zmierzające do tego, by Europa nie zapomniała o swoich chrześcijańskich korzeniach. „A potem to jego zmaganie z chorobą, cierpieniem, umieraniem, które stało się wielką lekcją tego, co znaczy być człowiekiem do końca, jeśli się wierzy w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Zbawiciela świata, co znaczy być całkowicie dla Niego, poprzez to, że jest się całkowicie dla Jego przenajświętszej Matki” – dodał.

Reklama

Jego zdaniem, ta lekcja św. Jana Pawła II trwa nadal, jest ciągle żywa i aktualna, a naszym zadaniem jest czerpać z niej jak najwięcej, między innymi dzięki organizowanym w Krakowie Dniom. Zaapelował, by to wydarzenie przyniosło trwałe owoce i przyczyniało się do tego, że będziemy odważnie, bez obaw i jednoznacznie głosili Chrystusa światu.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. XII Dni Jana Pawła II przebiegały pod hasłem „Prawa człowieka i prawa narodów”.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-10 06:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz o personalistycznym charakterze praw człowieka

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Z kolei kard. Stanisław Dziwisz już na samym wstępie swojego wystąpienia podkreślił, że Kościół od początku istnienia bierze udział w formułowaniu praw człowieka i praw narodów, a także w ich poprawną interpretację i praktyczną realizację.

Więcej ...

Meksyk: Porwanie biskupa słynącego z prób mediacji między kartelami narkotykowi

2024-04-30 09:24

Episkopat Flickr

Emerytowany biskup rzymskokatolicki, który zasłynął z prób mediacji między kartelami narkotykowymi w Meksyku, został porwany – poinformowała w poniedziałek Meksykańska Rada Biskupów.

Więcej ...

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Wiara

#PodcastUmajony: Bez przesady!

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst