Reklama

Włochy

Franciszkanie zadowoleni z nominacji kard. A. Valliniego na legata ds. Asyżu

Bożena Sztajner

Z wielką radością franciszkanie z Asyżu powitali ogłoszoną 4 listopada w Watykanie nominację kard. Agostino Valliniego na papieskiego legata ds. bazyliki św. Franciszka i bazyliki Najświętszej Marii Panny od Aniołów. We wspólnej nocie dziękują za tę decyzję Franciszkowi kustosze obu bazylik: ojcowie Mauro Gambetti i Giuseppe Renda, zapewniając go jednocześnie o modlitwie w intencji nowego urzędu emerytowanego wikariusza papieskiego dla diecezji Rzymu. „Przeżywamy ten moment radości ze słowami św. Franciszka: «Posłuszeństwo i szacunek papieżowi Innocentemu i jego następcom»” - napisali obaj przełożeni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze swej strony dyrektor biura prasowego franciszkańskiego klasztoru w Asyżu, o. Enzo Fortunato stwierdził, że „Kościół, w którego centrum znajduje się Franciszek, staje się coraz bardziej Kościołem, który słucha Ewangelii i żyje nią, który troszczy się o ostatnich, troszczy się o człowieka”.

Bazylika św. Franciszka z Asyżu jest miejscem, w którym od 1230 przechowywane są jego doczesne szczątki. Grzegorz IX (1227-41) określił ją jako "specialis ecclesia" a później nadał jej tytuł "Głowa i Matka Zakonu Braci Mniejszych" (Caput et Mater Ordinis Fratrum Minorum) oraz powierzył ją na wieczne czasy franciszkanom. Zarządzają nią tzw. "bracia wspólnoty", z których później wyodrębniła się oddzielna gałąź zakonu - franciszkanie konwentualni. W 1754 Benedykt XIV (1740-58) podniósł świątynię do godności bazyliki patriarchalnej (dziś papieskiej) i kaplicy papieskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bazylika Najświętszej Marii Panny od Aniołów (Anielskiej) powstała znacznie później w pobliżu Asyżu na polecenie Piusa V (1566-72), budowano ją w latach 1569-1679. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kościółek Porcjunkuli, a więc kolebka zakonów franciszkanów i klarysek. W 1909 Pius X nadał świątyni rangę bazyliki patriarchalnej (papieskiej).

Reklama

Paweł VI motu proprio "Inclita toto" z 8 sierpnia 1968 wyznaczył dla tej pierwszej bazyliki kardynała legata, urzędującego w Rzymie i mającego uprawnienia do sprawowania, w imieniu papieża, "jurysdykcji zwyczajnej i bezpośredniej nad bazyliką". Z kolei Benedykt XVI zarządził na mocy motu proprio "Totius orbis" z 9 listopada 2005 przyznał biskupowi diecezji Asyż-Nocera Umbra-Gualdo Tadino " przewidzianą przez prawo kanoniczne jurysdykcję nad kościołami i domami zakonnymi w zakresie wszelkiej działalności duszpasterskiej prowadzonej w obu bazylikach i związanych z nimi klasztorach". Ustanowił także jednego legata dla nich.

Pierwszym takim wspólnym legatem był w latach 2005-06 kard. Lorenzo Antonetti, a po nim urząd ten pełnił od 21 lutego 2006 do swej śmierci 22 kwietnia br. kard. Attilio Nicora.

Kard. Agostino Vallini ma 77 lat, członkiem Kolegium Kardynalskiego jest od 24 marca 2006, a od 27 czerwca 2008 do 26 maja br. był wikariuszem generalnym Jego Świątobliwości dla diecezji rzymskiej.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-05 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Marek Jagodziński członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej

Ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński.

ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński.

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. prof. dr. hab. Marka Jagodzińskiego członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj