Reklama

Kościół

Rada Episkopatu ds. Mediów opracuje dokument „Młodzi w sieci”

Marian Sztajner/Niedziela

Zadania Kościoła wobec młodych w kontekście rozwoju sieci społecznościowych i nowych technologii były głównym tematem spotkania Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu 26 października na Jasnej Górze. Podczas obrad, którym przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, mówiono też o ważnej roli sekcji polskiej Radia Watykańskiego w budowaniu relacji Polaków ze Stolicą Apostolską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rada ds. Środków Społecznego Przekazu – jako ciało doradcze Konferencji Episkopatu Polski - planuje systematycznie wydawać krótkie dokumenty związane z bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem w tej dziedzinie. Pierwszym z nich będzie dokument „Młodzi w sieci”, który ma na celu ukazanie pozytywnej roli internetu w integralnym rozwoju człowieka przy równoczesnym zwróceniu uwagi na to, jakie mogą być zagrożenia dla młodych wynikające z obecności w sieci. Projekt dokumentu przygotuje zespół ekspertów i przedstawicieli młodych, kierowany przez ks. prof. Józefa Klocha.

Opracowanie „Młodzi w sieci” będzie istotnym elementem formacji i edukacji młodych, której dotąd brakuje w systemie powszechnej edukacji. Stanowić będzie też wkład w przygotowania do przyszłorocznego Synodu Biskupów nt. „Młodzi, wiara i rozeznanie powołania”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokument winien zostać sformułowany w sposób pozytywny, czyli ukazywać to, co dobre w sieciach społecznościowych i jak wielkie możliwości, także ewangelizacyjne, stwarza udział w sieci- podkreślił ks. Kloch. Zaznaczył, że równocześnie dokument winien ostrzegać przed zagrożeniami czyhającymi na młodego człowieka w tej przestrzeni. Dodał, że jeśli chodzi o analizę możliwości stwarzanych przez internet i ich etyczną ocenę, to nie zdezaktualizowały się dwa świetne dokumenty Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu z 2002 r.: „Kościół w internecie” í ”Etyka w internecie”.

Ks. prof. Michał Drożdż z UPJPII w Krakowie zwrócił z kolei uwagę na pilną potrzebę edukacji medialnej w zakresie korzystania z sieci społecznościowych. Wskazał, że zajęcia z tej dziedziny powinny stać się integralnym elementem programu kształcenia. "W szkołach uczy się technologii informacyjnej, a nie uczy się, jak można to wykorzystać dla integralnego rozwoju człowieka" - przekonywał mówca, przytaczając myśl Jana Pawła II, że „jednostka siedząc przed monitorem komputera może osiągać szczyty osobistego rozwoju, ale też może pogrążyć się w głębokiej degradacji”.

Reklama

Wychowanie do korzystania z mediów wino więc zawierać przede wszystkim wiedzę w zakresie odpowiedzialnego i krytycznego odbioru mediów - podkreślił ks. profesor. Zaapelował o głos Kościoła, który postulowałby wprowadzanie edukacji medialnej w polskich szkołach. Sugerował, aby podobny przedmiot wprowadzić na etapie formacji przyszłych kapłanów.

Ks. prof. Mirosław Chmielewski CSsR z KUL zaproponował, aby wprowadzanie edukacji medialnej rozpocząć od szkół katolickich. Abp Depo podkreślił z kolei niezastępowalną rolę rodziny w tym zakresie.

Ważnym tematem obrad Rady była też sprawa reformy mediów watykańskich, przeprowadzanej przez utworzony dwa lata temu Sekretariat ds. Komunikacji - w kontekście pracy polskiej sekcji Radia Watykańskiego, działającej nieprzerwanie od 1938 r. Wdrażane oszczędności skutkują ograniczeniem jej pracy, czego jednym z dowodów jest rezygnacja od 28 października br. z przygotowywanej przez nią audycji wieczornej. Dalsze etapy reformy mogą zmierzać do zmniejszenia ilości materiałów w języku polskim zarówno w przekazach Radia Watykańskiego, jak i na watykańskich stronach internetowych.

Abp Depo poinformował, że sprawa ta jest przedmiotem troski Konferencji Episkopatu, gdyż sekcja polska Radia Watykańskiego odgrywa niezmiernie ważną rolę w budowaniu stosunków Polaków ze Stolicą Apostolską a jej programów słucha codziennie kilka milionów Polaków w kraju i za granicą. Jest to możliwe dzięki retransmisji polskich programów rozgłośni papieskiej zarówno przez pierwszy program Polskiego Radia, jak i przez wszystkie rozgłoście katolickie w Polsce z Radiem Maryja na czele.

Radzie KEP ds. Środków Społecznego Przekazu przewodniczy abp Wacław Depo. Jej członami są: biskupi - Tadeusz Bronakowski, Adam Lepa i Józef Szamocki, a konsultorami: prof. Andrzej Drzycimski, red. Lidia Dudkiewicz, ks. Marek Gancarczyk, ks. prof. Józef Kloch, ks. Wojciech Mikulski SJ, ks. prof. Robert Nęcek, red. Marcin Przeciszewski, red. Sylwia Sułkowska, ks. Maciej Szczepaniak, ks. Henryk Zieliński, ks. Paweł Gronowski, ks. Tomasz Olszewski, ks. prof. Michał Drożdż, ks. prof. Mirosław Chmielewski CSsR i prof. Monika Przybysz. Sekretarzem Rady jest ks. Piotr Zaborski.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-26 21:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Medialna nagonka na SKOK-i

hr.icio / Foter.com / CC BY

Więcej ...

Ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Religia zostaje w szkole”

2024-07-01 15:11

Adobe Stock

Instytut Ordo Iuris wraz z Centrum Życia i Rodziny pod patronatem Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, zainicjowało zbieranie podpisów pod petycją broniącą obecności religii w polskich szkołach, której chcą się pozbyć obecne władze MEN. Organizatorzy liczą na silne poparcie społeczne dla akcji wśród wszystkich środowisk chrześcijańskich i rodzicielskich, którym zależny na utrzymaniu wychowawczej roli szkoły w duchu moralności chrześcijańskiej.

Więcej ...

Orban w Kijowie: chcemy podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy

2024-07-02 15:38
Premier Węgier Wiktor Orban w Kijowie podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim

PAP/EPA

Premier Węgier Wiktor Orban w Kijowie podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim

Węgry chcą podpisać z Ukrainą szerokie porozumienie o współpracy i uważają, że zawieszenie broni przez Ukrainę w wojnie z Rosją mogłoby przyspieszyć negocjacje pokojowe - oświadczył we wtorek w Kijowie węgierski premier Viktor Orban.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Wiara

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Wiara

Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...