Reklama

Europa

Kard. Dziwisz: Eucharystia fundamentem jedności Kościoła

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Eucharystia powinna pomagać w przezwyciężaniu podziałów w Europie i „wznoszeniu ponad wszystkimi granicami” – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. podczas III Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w chorwackiej Požedze. Podkreślał, że to oznacza także okazywanie gościnności i pomocy „wszystkim prześladowanym, którzy szukają u nas schronienia i chleba”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wygłoszonej homilii kard. Dziwisz podkreślał, że Eucharystia jest fundamentem jedności Kościoła, „ogarniającego wszystkie narody, kultury i języki”. Podkreślał, że powinna pomagać w przezwyciężaniu podziałów istniejące jeszcze w Europie, „byśmy nie budowali nowych murów, ale starali się cierpliwie wznosić ponad wszystkim granicami, okazując także gościnę i pomoc wszystkim prześladowanym, szukającym u nas schronienia i chleba”.

Przypomniał, że św. Jan Paweł II był człowiekiem Eucharystii. „Codziennie widziałem, z jakim przeżyciem odprawiał Najświętszą Ofiarę. Nie opuścił nigdy Mszy świętej w ciągu pięćdziesięciu dziewięciu lat swojego kapłaństwa. Sami widzieliśmy na własne oczy, z jakim skupieniem odprawiał Msze święte, również wobec tłumów wiernych gromadzących się razem z nim przy ołtarzu, czy to w Watykanie, czy też podczas jego licznych podróży apostolskich, także do Chorwacji” – wspominał hierarcha. Opowiadał także, że Jan Paweł II spędzał długie godziny na adoracji Najświętszego Sakramentu przez całe swoje kapłańskie życie. „W kaplicy biskupów krakowskich codziennie przed południem spędzał kilka godzin w kręgu tabernakulum, modląc się, studiując i przygotowując swoje homilie i przemówienia, artykuły i książki. To było jego codzienne doświadczenie. To było jego eucharystyczne środowisko” – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jego zdaniem, czynił to również wtedy, gdy Polska i inne kraje europejskie zmagały się z „zakłamaną i bezbożną ideologią komunistyczną”. „Nie ulega wątpliwości, że święty Papież wniósł poważny wkład w odzyskanie przez nasze kraje wolności i suwerenności. Nie miał do dyspozycji żadnej armii. Jego orężem było słowo prawdy o Bogu i o człowieku” – zauważył.

Były metropolita krakowski uważa, że swoistym testamentem Jana Pawła II jest jego ostatnia encyklika, poświęcona Eucharystii, która zaczyna się od słów: „Kościół żyje Eucharystią. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła”.

Reklama

Zebranych na kongresie wiernych zachęcał, by zadawali sobie pytanie o to, jakie miejsce zajmuje Eucharystia w ich osobistym, rodzinnym i społecznym życiu. „Czy jest ona w centrum naszego życia wiary i codziennego życia? Czy pomaga nam w naszych najważniejszych, życiowych wyborach? Czy pomaga do podejmowania uczciwej pracy i odpowiedzialności? Czy umacnia więzi małżeńskie? Czy jednoczy nasze rodziny i parafie, by były one wspólnotami dobra i miłości, braterstwa i służby?” – pytał kaznodzieja.

Dawny sekretarz św. Jana Pawła II uczestniczy w III Diecezjalnym Kongresie w Požedze na Chorwacji. Został on zorganizowany w 20. rocznicę powstania tamtejszej diecezji, którą w 1997 roku w konstytucji apostolskiej „Praeclarum evangelizationis opus” powołał do życia papież Polak.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-24 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chorwacja: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5

Zdjęcie ilustracyjne

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

W czwartek w okolicach wyspy Krk w Chorwacji odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 - poinformowała agencja Reutera.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj