Reklama

Polska

Kraków: tysiące osób na stadionie Cracovii podczas ewangelizacji miasta

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka tysięcy osób przyszło 19 października na stadion piłkarski Cracovii, aby uczestniczyć w ewangelizacji Krakowa, która odbywa się pod hasłem „Bliżej, Mocniej, Więcej”. W trakcie spotkania przedstawiciele Kościołów katolickiego, luterańskiego i prawosławnego nieśli w procesji przez stadion Pismo Święte, które przekazywali sobie do rąk. Wieczorem uczestnicy spotkania przeszli na Rynek Główny, aby się modlić i zapraszać mieszkańców Krakowa do włączenia się w to wydarzenie.


Na stadionie Cracovii zgromadziło się kilka tysięcy osób, młodzież, starsi, rodziny z małymi dziećmi, siostry zakonne i wielu duchownych. Na telebimach wyświetlany był obraz Jezusa miłosiernego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


„Jest tylko jeden duch, który jest spiritus movens tego wydarzenia i to jest Duch Święty i twarz Jezusa miłosiernego z Łagiewnik. To spotkanie nie ma innego ducha i twarzy niż Jezus” - mówił do zgromadzonych na stadionie bp Grzegorz Ryś, przewodniczący zespołu KEP ds. nowej ewangelizacji.


Jak podkreślił, to spotkanie nie jest koncertem, ani wydarzeniem, o którym mają pisać media. „Chcemy przeżyć spotkanie Osoby z osobą, spotkać Jezusa w jego słowie” - mówił.


Reklama

W trakcie piątkowego spotkania przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich: biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus, ks. Roman Pracki, proboszcz parafii ewangelicko–augsburskiej w Krakowie, ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii prawosławnej i prezes Hospicjum św. Łazarza Jolanta Stokłosa, nieśli w uroczystej procesji przez cały stadion Pismo Święte, podając go sobie wzajemnie do rąk. Na początku procesji niesiony był krzyż pastoralny Jana Pawła II. „Wiedzieliśmy od początku, że w tym miejscu, w którym odpowiadamy na wezwanie Kościoła do nowej ewangelizacji, nie może zabraknąć jakiegoś znaku bł. Jana Pawła II. Ten krzyż ma nam przypominać skutecznie słowa i czyny Jana Pawła II, ponieważ papież przez cały swój pontyfikat uczył nas stać przy krzyżu” - mówił bp Grzegorz Ryś.


Następnie odczytany został fragment Pisma Świętego mówiący o spotkaniu Jezusa z Nikodemem. Tekst ten otrzymali wszyscy uczestnicy ewangelizacji.


„Niech słowa Jezusa wypowiedziane do Nikodema trafią i do naszych serc. Niech się staną w nas początkiem nowego życia, nowego myślenia, nowego działania” - mówił bp Damian Muskus. Z kolei ks. Jarosław Antosiuk podkreślił, że spotykamy się w szczególnym miejscu, aby mówić o najwyższych i najcenniejszych skarbach – wierze. „Wielu z nas zapewne ma pytania, podobne jak Nikodem. Wielu w swych sercach nosi przeżyte własnym życiem odpowiedzi. Czy możemy się tym podzielić? Spróbujmy...” - zachęcał duchowny.


„Mam rodzinę, mam pracę, mam przyszłość – a mimo to przeszłość ciąży mi tak bardzo, że czuję się jakbym nie miał domu, rodziny i przyszłości. Czy jest dla mnie nadzieja?” - pytał ks. Roman Pracki. „Co powiem mi Jezus – czy znajdzie dla mnie choć jedno słowo, które przywróci mnie do świata żywych? Nauczycielu dziękuję, że otworzyłeś drzwi, powiedz proszę Słowo, daj znak, niech się stanie cud” - mówił.


Komentarze do Ewangelii, dzielenie się świadectwami oraz modlitwy za Kraków były przeplatane pieśniami. Podczas spotkania zbierane były środki na Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.


Około godz. 21.00 uczestnicy wydarzenia przeszli w uroczystej procesji na Rynek Główny, aby tam ewangelizować i zachęcać mieszkańców Krakowa do włączenia się w to wydarzenie. Ewangelizacja Krakowa potrwa do niedzieli. Jej zwieńczeniem będzie Msza św., którą w łagiewnickim sanktuarium odprawi w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz.

Podziel się:

Oceń:

2012-10-20 09:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Osaczanie abp. Michalika

Karolina Pękala

W Europie mamy coraz więcej seksu, ale coraz mniej małżeństw i dzieci. Umieramy, stajemy się jednym wielkim domem starców.

Więcej ...

Watykan: nieznaczna poprawa stanu zdrowia Ojca Świętego

2025-04-08 12:57

Vatican News

Sytuacja kliniczna Papieża Franciszka jest stacjonarna, z niewielką poprawą głosu i mobilności. Natlenienie pozostaje na wysokim poziomie w nocy a także w razie potrzeby, poza tym stosowane są kaniule nosowe. Badania nie wykazały żadnych szczególnych wskazań - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Od 17 dni Franciszek odbywa rekonwalescencją w Domu Świętej Marty.

Więcej ...

Abp Kupny: MEN nie uwzględnił opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach

2025-04-08 20:16
ABP JÓZEF KUPNY

BP KEP

ABP JÓZEF KUPNY

Kwestie nauczania religii w szkołach publicznych, Fundusz Kościelny, sprawy duszpasterskie Kościoła w Polsce - były głównymi tematami spotkania przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski z korpusem dyplomatycznym, które odbyło się 8 kwietnia br. w Sekretariacie KEP w Warszawie. Temat spotkania brzmiał: „Struktura, wyzwania i relacje Kościoła katolickiego w Polsce z władzami cywilnymi”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?