Reklama

Benedykt XVI

Obiad ojców synodalnych z Papieżem

MARGITA KOTAS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI zaprosił dziś na obiad grupę biskupów uczestniczących w Soborze Watykańskim II, którzy przyjechali do Rzymu na obchody 50. rocznicy jego rozpoczęcia. W posiłku, jaki odbył się w Auli Pawła VI w Watykanie wzięli też udział zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich i przewodniczący konferencji episkopatów z całego świata, którzy wczoraj koncelebrowali z papieżem Mszę św. na rozpoczęcie Roku Wiary, a także wszyscy uczestnicy XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
W obiedzie uczestniczyli też: patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, którego wcześniej Ojciec Święty przyjął na prywatnej audiencji, i prymas Wspólnoty Anglikańskiej, abp Rowan Williams.
Na zakończenie posiłku głos zabrał Benedykt XVI, który przypomniał, że takie spotkanie przy stole jest piękną tradycją wprowadzoną przez bł. Jana Pawła II. Wskazał, że słowo „synodos” znaczy „wspólna droga”, „być razem na drodze”, co przypomina doświadczenie uczniów z Emaus, którzy dopiero przy stole rozpoznali idącego z nimi Jezusa. Zdaniem Ojca Świętego są oni „obrazem dzisiejszego agnostycznego świata”.
- Podobnie na Synodzie jesteśmy w drodze razem z ludźmi nam współczesnymi - wskazał papież. Wezwał do modlitwy o to, by Chrystus oświecił umysły i serca, abyśmy podczas Eucharystii dostrzegli Go, a także „rozpalili świat” dając mu Jego światło.
Zapowiedział także, że popołudniowe obrady Synodu rozpoczną się „nie o w pół do piątej”, co - jak zażartował - „wydaje się nieludzkie”, ale „kwadrans przed szóstą”.
Ta ósma kongregacja generalna XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów trwała zaledwie 50 minut. Otworzyło ją ogłoszenie składu komisji ds. orędzia, złożonej z przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i 10 członków. Przewodniczącego (kard. Giuseppe Betoriego z Włoch) i wiceprzewodniczącego (abp. Luisa Tagle z Filipin) oraz dwóch członków mianował papież, pozostałych ośmiu zostało wybranych przez ojców synodalnych. Nie ma wśród nich Polaka. Ich zadaniem będzie przygotowanie końcowego orędzia Synodu do ludu Bożego.
Następnie głos zabrał gość specjalny Synodu, prof. Werner Arber ze Szwajcarii, laureat Nagrody Nobla i prezes Papieskiej Akademii Nauk. Swe wystąpienie poświęcił on „relacjom między naukami i wiarą religijną”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-10-15 19:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mężczyzna w Kościele

Mat.prasowy

Ostatnie lata to czas zmian w Kościele. Jesteśmy w kryzysie, który mimo swej problematyczności jest twórczy. Zwiększa się zaangażowanie świeckich, powstają nowe grupy i uaktywniają się mężczyźni. W to wszystko wpisuje się Synod o synodalności.

Więcej ...

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego papieża?

2025-05-15 15:40

Vatican Media

Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: V Niedziela Wielkanocna

2025-05-17 10:16

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Największa afera tej kampanii wyborczej

Wiadomości

Największa afera tej kampanii wyborczej

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Leon XIV

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII