Reklama

Świat

Japonia: jedyna córka cesarza Akihito została najwyższą kapłanką w sanktuarium sintoistycznym

Kioto, dawna stolica Japonii. Jedna z buddyjskich świątyń
w kompleksie Kiyomizu-dera

Ks. Ryszard Koper

Kioto, dawna stolica Japonii. Jedna z buddyjskich świątyń w kompleksie Kiyomizu-dera

Sayako Kuroda – jedyna córka cesarza Japonii Akihito – została najwyższą kapłanką w sanktuarium sintoistycznym Ise. Jest to najważniejsza świątynia narodowej religii Japończyków. 48-letnia kobieta zastąpiła na tym stanowisku inną członkinię rodziny cesarskiej, 86-letnią Atsuko Ikedę, najstarszą siostrę władcy, która pełniła swój urząd 29 lat, do chwili, gdy rodzina poprosiła ją o ustąpienie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do zadań nowej arcykapłanki należeć będzie przede wszystkim odwiedzanie sanktuarium w roli przedstawicielki monarchy przy okazji świąt, z których najważniejsze jest Kanname-sai, obchodzone co roku w październiku. Przez cały ten miesiąc w świątyni zbiera się ofiary dla bogini słońca – Amaterasu Omikami, od której ma się wywodzić rodzina cesarska.

Kuroda pełniła już rolę specjalnej kapłanki w latach 2012-13, gdy pomagała sędziwej Ikedzie w czasie obrzędu Shikinen Sengu. Jest to odbywająca się co 20 lat uroczystość przeniesienia wizerunku bogini w nowe miejsce. W tym celu rozbiera się stare budynki świątynne i na ich miejsce są wznoszone nowe. Arcykapłanka prowadzi wówczas kapłanów do najświętszego miejsca sintoizmu. Od zakończenia II wojny światowej te najwyższe stanowiska w hierarchii sanktuarium pełnią członkowie rodziny cesarskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sayako Kuroda urodziła się 18 kwietnia 1969 jako ostatnie z trojga dzieci cesarza Akihito i cesarzowej Michiko i jedyna córka. W 1973 rozpoczęła naukę w szkołach Gakushūin, obejmujących przedszkole, szkoły podstawowe i średnie oraz Uniwersytet, który ukończyła w 1992 (Wydział Języka i Literatury Japońskiej). W tym samym roku rozpoczęła badania ornitologiczne w Instytucie Yamashina w Abiko w prefekturze Chiba, gdzie pracuje dotychczas. W latach 1998-2005 badała ptaki żyjące w ogrodach Pałacu Cesarskiego w Tokio i pałacu Akasaka. Sayako została pierwszą księżniczką japońską, która otrzymała wynagrodzenie za wykonaną pracę. 15 listopada 2005 poślubiła projektanta wnętrz Yoshikiego Kurodę, który nie miał żadnych związków z rodziną cesarką, przez co straciła zarówno tytuł, jak i przynależność do rodziny cesarskiej. Od tamtego czasu raz tylko – w kwietniu 2008 cesarz odwiedził rodzinę Kurodów w ich posiadłości.

Reklama

Sanktuarium Ise znajduje się w prefekturze Mie na wyspie Honsiu. Jest uważane na najświętsze miejsce sintoizmu i składają się na nie 123 mniejsze sanktuaria. Obecne budynki, postawione w 2013, są 62. konstrukcją, następne zostaną zbudowane w 2033. Dostępu do całego tego obszaru strzeże najwyższa kapłanka. Do miejsca, w którym przechowywane jest Święte Zwierciadło, przedstawiające Amaterasu, nie wolno wchodzić osobom świeckim ani turystom, którzy mogą oglądać jedynie dachy budynków centralnych, ukrytych za trzema wysokimi ogrodzeniami z drewna.

Sintoizm (lub szintoizm), czyli „droga bogów [lub bóstw]", jest tradycyjną religią Japończyków, opartą na tamtejszej mitologii i odznaczającą się wielobóstwem (politeizmem) oraz wielką różnorodnością przejawów i kultów. Religia ta nie ma wspólnego kanonu, jednej organizacji ani świętych ksiąg. Do zakończenia II wojny światowej była ona podstawą agresywnej i szowinistycznej postawy władz japońskich a obok dominacji armii w życiu politycznym i panowania potężnych koncernów w gospodarce, sintoizm był jednym z filarów japońskiego militaryzmu aż do klęski Japonii w II wojnie światowej. Swoją funkcję utracił po wojnie, gdy cesarz oficjalnie uznał, że nie pochodzi od bóstw sintoistycznych.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-09 19:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podano daty papieskiej wizyty w Tajlandii i Japonii

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek odwiedzi Tajlandię w dn. 20-23 listopada br. Tę informację przekazali mediom nuncjusz apostolski w tym kraju abp Paul Tschang In-Nam oraz przewodniczący Konferencji Katoliskich Biskupów Tajlandii kard. Francis-Xavier Kriengsak Kovithavanij

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli