Reklama

Polityka

Wolny naród. Chrześcijański Kongres Społeczny

ChKS

W sobotę 17 czerwca odbędzie się w Warszawie w Tower Serwice przy ulicy Chałubińskiego 8 IV Chrześcijański Kongres Społeczny. Tematem przewodnim wydarzenia jest hasło “Wolny naród”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównymi zagadnieniami czerwcowego spotkania będzie pytanie: “Jaka Konstytucja Polsce potrzebna”, a także “Szacunek i wspólnota: Odbudowa solidarności narodowej”.

Wśród uczestników znajdą się politycy i publicyści: Marek Jurek (poseł do Parlamentu Europejskiego Prawicy Rzeczypospolitej), Kazimierz Michał Ujazdowski (poseł do Parlamentu Europejskiego), Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), Marian Piłka i Krzysztof Kawęcki (radni sejmiku województwa mazowieckiego Prawicy Rzeczypospolitej), Prof. Alekander Stępkowski z Ordo Iouris. Wśród publicystów Weronika Kostrzewa (Radio Plus, TVP Info), Tomasz Krzyżak (“Rzeczpospolita”), Paweł Milcarek (“Christianitas”), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) czy Łukasz Warzecha (“Do Rzeczy”)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czym jest Chrześcijański Kongres Społeczny. Tak o jego celach i zadaniach dla Polski pisali organizatorzy Kongresu w jednej ze swoich deklaracji ideowych, czyli Karcie Poznańskiej: “Chrzest Polski przypomina, że wiara zawsze wymagała odpowiedzialności społecznej, bo kształt społeczeństwa i jego kultury zawsze wpływały na owoce ewangelizacji. Dziś kwestia oparcia ładu społecznego na naturalnych wartościach moralnych i Ewangelii jest szczególnie istotna. Od wielu dziesięcioleci trwa wokół nas konfrontacja między wzmagającą się kontrkulturą śmierci a cywilizacją życia. Stawką są zarówno najważniejsze składniki dobra wspólnego – życie, rodzina, wychowanie, zdrowie – jak i owocność ewangelizacji. Ta konfrontacja stanowi najważniejszą płaszczyznę dzisiejszej polityki. Im bardziej jest ignorowana w głównym nurcie debaty publicznej, tym bardziej angażuje odpowiedzialność chrześcijan.”

Skąd hasło spotkania, dlaczego “Wolny Naród”? Jak mówi Andrzej Dubiel z biura prasowego organizatorów Kongresu - Wolny Naród to wszyscy Ci, którzy żywią przekonanie, że przyszłością Polski - wolnej i suwerennej - jest tradycja katolickiego republikanizmu. Cywilizacja chrześcijańska, która nigdy nie chce posługiwać się człowiekiem dla małych celów, która rozpoznaje Boga jako Pana historii i narodów, ale też jest otwarta dla wszystkich, którzy uznają istnienie dobra wspólnego.

Reklama

Trzy poprzednie Chrześcijańskie Kongresy Społeczne, które odbyły się w Warszawie, Poznaniu i Krakowie, zgromadziły rozmaite środowiska opinii chrześcijańskiej - nie tylko z Polski. Przy okazji pierwszego z nich Prawica Rzeczypospolitej została oficjalnie przyjęta do Europejskiego Chrześcijańskiego Ruchu Politycznego, co było istotnym krokiem w zacieśnianiu współpracy środowisk chrześcijańskich w Europie. Drugi Kongres swoją uwagę skupił na 1050. rocznicy chrztu Polski. W Krakowie-Łagiewnikach ChKS spotkał się z okazji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa na Króla i Pana. Kongresy te pozwoliły zaznaczyć obecność niezależnej opinii katolickiej także w ważnych momentach współczesnych dziejów Polski. Nie bez znaczenia okazała się możliwość wymiany wzajemnych doświadczeń, ale także nawiązania i zacieśnienia współpracę pomiędzy poszczególnymi podmiotami biorącymi udział w ChKS.

Obecny rząd zawiódł większość nadziei jakie pokładał w nim wyborca katolicki i republikański - odrzucono projekt ustawy chroniącej życia, nie podjęto tematu jednomandatowych okręgów wyborczych, zrobiono bałagan w instytucjach czego przykładem jest dzisiejszy stan Trybunału Konstytucyjnego. Potrzeba nowego porozumienia na prawicy zaangażowanej w sprawy Polski.

Chrześcijański Kongres Społeczny jest platformą porozumienia dla środowisk katolickich i konserwatywnych do stworzenia siły prawicy republikańskiej i katolickiej.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-16 20:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na ratunek demografii

Bożena Sztajner/Niedziela

Opolszczyzna znajduje się na szarym końcu statystyk demograficznych w Polsce i w Europie: rodzi się tu najmniej dzieci, największy jest odsetek ludzi starszych i nawięcej osób wyemigrowało. Do 2035 r. z mapy regionu zniknie ok. 120 tys. osób, to tak, jakby zniknęło całe Opole.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

O wyzwaniach rozmowy ekologicznej w perspektywie stworzenia

2024-06-26 15:41

Archiwum Marka Kuczyńskiego

O Laudato Si w Monachium rozmawiali delegaci Kościoła z całej Europy. Był też ks. dr Zbigniew Kucharski, sekretarz zespołu Laudato Si' przy Radzie ds. Społecznych KEP, a zarazem kapłan naszej diecezji, a także dr Marek Kuczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?