Reklama

Polska

Prymas Polski zaprasza młodych na Jutrznię Lednicką i pod Bramę Rybę

PIOTR DRZEWIECKI

Abp Wojciech Polak zaprasza młodych na Jutrznię Lednicką do Gniezna i doroczne czuwanie na Polach Lednickich, gdzie jak co roku będzie obecny. „Spotkajmy się na Lednicy! Obyśmy mogli przeżyć to doświadczenie wiary, które pozwoli każdej i każdemu z nas pójść i kochać innych” – mówi w krótkim video zaproszeniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Polski jak co roku będzie towarzyszyć młodzieży od godziny 17.00, kiedy to zaplanowano oficjalne rozpoczęcie apelu. W tym roku odbędzie się on pod hasłem „Idź i kochaj!” – jako podziękowanie za ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży. Wezwanie to – jak mówi abp Polak – nawiązuje do zachęty papieża Franciszka, by wstać z kanapy i iść do świata głosić Chrystusa, nie tyle jednak słowem, co życiem, bo Panu Bogu – jak powiedział ostatnio papież Franciszek – podoba się właśnie wiara wyznawana życiem.

Prymas wskazuje także na szczególny znak tegorocznej Lednicy – puzzle symbolizujące wspólnotę. Jak przyznaje, w dobie serwisów społecznościowych, redukujących w dużej mierze relacje do kontaktów wirtualnych, budowanie prawdziwej wspólnoty, opartej na realnych i głębokich więziach, jest sporym wyzwaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dotyczy to także rozumienia i budowania wspólnoty Kościoła, którego doświadczenie, jak pisał młodym papież Franciszek, nie jest jak flashmob, kiedy się skrzykujemy, robimy coś przez chwilę, a później się rozchodzimy. Chodzi o to, żeby pokazać, że jesteśmy od siebie zależni, że jesteśmy powiązani, że jesteśmy częścią większej całości i dłuższej historii, i że umacniać i pielęgnować te więzi można tylko "face to face", będąc razem. Portale społecznościowe mogą oczywiście ułatwić nawiązanie kontaktu, ale wspólne wzrastanie, dorastanie do pewnych rzeczy musi się odbywać w realnym świecie, w bezpośredniej relacji, a nie przez smartfon czy komputer” – mówił abp Polak.

Prymas przyznaje również, że uczestnicząc w spotkaniach lednickich od przeszło dekady, a więc od momentu, kiedy został biskupem, dostrzega zmianę pokoleniową, entuzjazm przyjeżdżających pod Rybę młodych pozostał jednak ten sam.

Jak co roku metropolita gnieźnieński zaprasza także młodych na Jutrznię Lednicką, która od kilku lat organizowana jest rano w katedrze gnieźnieńskiej. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10.00. Swój udział zgłosiły już grupy z całej Polski – łącznie ponad 1500 osób. W tym roku homilię wygłosi ks. Emil Parafiniuk – dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Po zakończeniu jutrzni młodzi pojadą na Pola Lednickie, a wraz z nimi – jak zawsze - zawiezione zostaną tam relikwie św. Wojciecha.

Reklama

„Lednica to wybór Chrystusa i właśnie św. Wojciech uczy nas, co znaczy wytrwać w tym wyborze do końca. On też, jako niestrudzony misjonarz, jest wzorem wypełnienia w codzienności wezwania idź i kochaj, które towarzyszyć będzie tegorocznemu czuwaniu. Spotkanie w Gnieźnie to także okazja, by osobiście dotknąć 600-letniego dziedzictwa prymasostwa, a także stanąć na Wzgórzu Lecha w 20. rocznicę pobytu w tym miejscu św. Jana Pawła II. Z tej okazji, przy Drzwiach Gnieźnieńskich w południowej kruchcie katedry, przygotowana zostanie wystawa przypominającą drugą pielgrzymkę papieża Polaka do Gniezna. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy” – mówi diecezjalny duszpasterz młodych ks. Wojciech Orzechowski.

Spotkanie młodych na Lednicy odbędzie się 3 czerwca po raz dwudziesty pierwszy. Organizatorzy spodziewają się ok. 100 tys. uczestników, w tym także grup spoza Polski. Do tej pory swój udział zapowiedzieli także pielgrzymi m.in. z Portugalii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Pola otwarte zostaną o godz. 8.00. Oficjalny początek z udziałem Prymasa Polski jak zawsze o 17.00.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-23 12:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000 ponownie online

Lednica/Facebook

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty” oraz modlitwa za Kościół – to najważniejsze części programu tegorocznego, XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, zaplanowanego na 5 czerwca. Z powodu pandemii jubileuszowe spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w formie online. Wydarzenie będzie można śledzić za pośrednictwem kanału YouTube Lednicy.

Więcej ...

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22
Trevignano Romano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Więcej ...

Żyd zafascynowany Całunem - zmarł Barrie Schwortz, wybitny znawca Całunu Turyńskiego

2024-06-28 22:23

Włodzimierz Rędzioch

21 czerwca w wieku 77 lat zmarł Barrie Schwortz, amerykański Żyd o polskich korzeniach, fotograf a jednocześnie wybitny specjalista od Całunu Turyńskiego. Wyniki jego badań nad Całunem, jak również sporo zdjęć Schwortza możemy znaleźć z książce „Świadkowie Tajemnicy” opublikowanej przez wydawnictwo Rosikon Press.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024