Reklama

Franciszek

Papież do Egipcjan: pragnę, by moja wizyta służyła dialogowi i pojednaniu

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek pragnie, by jego rozpoczynająca się w piątek wizyta w Egipcie była wsparciem dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, wyrazem szacunku dla mieszkańców tego kraju, służyła dialogowi międzyreligijnemu, szczególnie z islamem i dialogowi ekumenicznemu. Ojciec Święty zapewnił o tym w przesłaniu wideo wyemitowanym przez egipskie media.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto treść papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

Drogi narodzie egipski! Al Salamò Alaikum! Pokój niech będzie z wami!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z radosnym i wdzięcznym sercem przybędę za kilku dni, aby odwiedzić waszą ukochaną ojczyznę: jest ona kolebką cywilizacji, darem Nilu, krajem słońca i gościnności, gdzie żyli patriarchowie i prorocy, i gdzie Bóg Łaskawy i Miłosierny, Wszechmogący i Jedyny pozwolił usłyszeć swój głos.

Jestem doprawdy szczęśliwy, że przybywam jako przyjaciel, jako posłaniec pokoju i jako pielgrzym do kraju, który udzielił ponad dwa tysiące lat temu schronienia i gościnności Świętej Rodzinie uciekającej przed zagrożeniem ze strony króla Heroda (por. Mt 2,1-16). Jestem zaszczycony odwiedzając ziemię, którą nawiedziła Święta Rodzina!

Serdecznie was pozdrawiam i dziękuję za zaproszenie do odwiedzenia Egiptu, który nazywacie „Umm il Dugna”! / Matką Wszechświata!

Serdecznie dziękuję panu prezydentowi Republiki, Jego Świątobliwości Patriarsze Tawadrosowi II, Wielkiemu Imamowi Al-Azhar oraz Patriarsze Katolickiemu Obrządku Koptyjskiego, którzy mnie zaprosili; i dziękuję każdemu z was, którzy czynicie dla mnie miejsce w swych sercach. Dziękuję także wszystkim osobom, które pracowały i pracują, aby ta podróż była możliwa.

Pragnę, aby ta wizyta była uściskiem pociechy i wsparcia dla wszystkich chrześcijan Bliskiego Wschodu; przesłaniem przyjaźni i szacunku dla wszystkich mieszkańców Egiptu i tego regionu; przesłaniem braterstwa i pojednania dla wszystkich dzieci Abrahama, a zwłaszcza świata islamskiego, w którym Egipt zajmuje poczesne miejsce. Pragnę, aby była ona także cennym przyczynkiem do dialogu międzyreligijnego ze światem islamskim oraz do dialogu ekumenicznego z czcigodnym i umiłowanym Koptyjskim Kościołem Ortodoksyjnym.

Nasz świat, rozdarty ślepą przemocą - która zadała cios sercu waszej ukochanej ziemi - potrzebuje pokoju, miłości i miłosierdzia; potrzebuje budowniczych pokoju oraz ludzi wolnych i wyzwalających, osób dzielnych, które potrafią uczyć się z przeszłości, aby budować przyszłość bez zamykania się w uprzedzeniach; potrzebuje budowniczych mostów pokoju, dialogu, braterstwa, sprawiedliwości i człowieczeństwa.

Reklama

Drodzy egipscy bracia, młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, muzułmanie i chrześcijanie, bogaci i ubodzy ... biorę was serdecznie w ramiona i proszę Boga Wszechmogącego, aby was błogosławił i chronił wasz kraj od wszelkiego zła.

Proszę was, módlcie się za mnie! Shukran wa Tahiaì Misr! / Dziękuję i niech żyje Egipt!

Podziel się:

Oceń:

2017-04-25 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katolicy i Koptowie będą dążyć do wzajemnego uznania ważności chrztu

Fot. screenshot/TVP

Kościół Katolicki i Koptyjski Kościół Ortodoksyjny będą dążyć do wzajemnego uznania ważności udzielanego chrztu i pragną pogłębić dialog ekumeniczny – czytamy o tym w Deklaracji Wspólnej obydwu Kościołów. Podpisali ją 28 kwietnia w Kairze papież Franciszek oraz Tawadros II, papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy Świętego Marka.

Więcej ...

Święta na trudne czasy

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli