Reklama

Polska

Tarnów: pierwszy pogrzeb nienarodzonych dzieci

W Światowym Dniu Dziecka Utraconego obchodzonym 15 października odbędzie się pierwszy pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach. Mogiła zbiorcza znajduje się na cmentarzu w Tarnowie Mościcach. Organizatorzy czekają na imiona dzieci, które zmarły przed narodzeniem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pochówek rozpocznie się o godz. 11.00, przy kaplicy cmentarza. Do grobu, razem z urną, złożone zostaną kartki z imionami dzieci, których rodzice nie mieli możliwości pochować. W czasie uroczystości odczytane zostaną również imiona dzieci utraconych, które rodzice udostępnili Komitetowi Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych.

„Mamy już ponad trzydzieści imion dzieci, które dziś miałyby kilka miesięcy, kilka i kilkanaście lat, a nawet prawie czterdzieści. Czekamy na kolejne” - mówi Joanna Sadowska z Komitetu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sobotę o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Tarnowie Mościcach, ul. Zbylitowskiej 5, odprawiona zostanie Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych kartkach, imiona swoich dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu.

Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zachęca rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o swoich dzieciach, które zostaną zapalone przy mogile zbiorczej, a także do przysłania imion dzieci z datą ich śmierci i tygodniem ciąży, w którym doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie Komitetu. Imiona można przesłać korzystając z formularza kontaktu na stronie www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt lub przez wiadomość na Facebooku https:// www.facebook.com/dzieciutracone/

Do udziału w ceremonii zaproszono również przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa. Rada Miejska w Tarnowie 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Reklama

SPES - Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych - zawiązał się 12 maja br. w Tarnowie Mościcach. Inicjatywę poparł i objął swym patronatem Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezji Tarnowskiej.

„Wydaje się, że nasze działania sprawią, że wzrośnie uświadomienie społeczeństwa i dzieci pozostawionych bez pochówku będzie coraz mniej. Zresztą o to chodzi także w tej inicjatywie. Zależy nam także na uwrażliwianiu i otwarciu się w pełni na tę rzeczywistość całego personelu medycznego - lekarzy i pielęgniarek. Liczymy również na powstawanie możliwości korzystania z terapii dla matek czy rodziców po stracie dziecka. Instalacja, którą chcemy stworzyć, dotycząca dzieci utraconych może uruchomić cały proces potrzebnych zmian w mentalności, wiedzy prawnej, psychologicznej, filozoficznej, duchowej oraz w praktyce społecznej i nawet pastoralnej” - podkreśla ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału.

Więcej na temat działalności Komitetu można znaleźć na www.dzieciutraconetarnow.pl lub na profilu Facebook https:// www.facebook.com/dzieciutracone/

Podziel się:

Oceń:

2016-10-10 20:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O godność dziecka utraconego

Niedziela Ogólnopolska 21/2018, str. 24-26

Pogrzeb dzieci utraconych

Archiwum Państwa Guzików

Pogrzeb dzieci utraconych

Śmierć dziecka przed urodzeniem jest dla rodziców, a szczególnie dla matki, bolesnym i trudnym przeżyciem. W Polsce tylko nieliczne szpitale wdrożyły procedury postępowania z ciałem dziecka poronionego lub martwo urodzonego.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania