Reklama

Franciszek

Franciszek: 20 września światowy dzień modlitw o pokój w duchu Asyżu

Marta Bensz

W dniach 18-20 września odbędzie się w Asyżu doroczne spotkanie ludzi różnych religii i kultur oraz polityków, poświęcone modlitwie o pokój, organizowane od 1987 przez rzymską Wspólnotę św. Idziego w różnych miastach Europy. Gościem tegorocznego spotkania, któremu przyświeca hasło „Religie i kultury w dialogu. Pragnienie pokoju”, będzie 20 bm. Franciszek. W ten sposób pragnie on uwrażliwić na sprawę pokoju cały Kościół, stwierdza komunikat Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej do episkopatów na całym świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie asyskie otworzą 18 września w miejscowym teatrze założyciel Wspólnoty św. Idziego prof. Andrea Riccardi i patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w obecności m.in. prezydentów: Włoch – Sergio Mattarellego i Republiki Środkowoafrykańskiej – Faustina Touadera.

Obecny przewodniczący Wspólnoty dr Marco Impagliazzo powiedział Radiu Watykańskiemu, że to spotkanie wysokiej rangi przedstawicieli Kościołów i osobistości życia publicznego ma pokazać, iż „religie nie są obojętne wobec wołania narodów o pokój, że odcinają się od tych, którzy głoszą nienawiść i opowiadają się za integracją, będącą słowem-kluczem do obrony naszych społeczeństw przed przemocą”. Obok modlitw różnych religii i wyznań zaplanowano też liczne kręgi dyskusyjne na takie tematy, jak np. religia i przemoc, współcześni męczennicy, muzułmanie i chrześcijanie wspólnie dla pokoju, gospodarka i finanse w służbie pokoju, nowi Europejczycy: więcej mostów, mniej murów czy solidarność: słowo-klucz współczesności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rzecznik franciszkanów w Asyżu i współorganizator spotkania, o. Enzo Fortunato powiedział rozgłośni papieskiej, że do miasta św. Franciszka przyjedzie ponad 470 zwierzchników Kościołów i wyznań oraz mówców. Reprezentowanych będzie dziewięć wspólnot religijnych, ale będą też niewierzący, wśród nich polski filozof Zygmunt Bauman. W różnych panelach dyskusyjnych, wykładach i modlitwach spodziewany jest udział ok. 12 tysięcy osób.

„Chwila modlitwy przebiegać będzie podobnie jak w 2002 roku z trzema religiami monoteistycznymi, które będą się modlić w budynkach zakonnych. Chrześcijanie będą się modlić w dolnej bazylice, muzułmanie – w Instytucie Teologicznym, a wyznawcy judaizmu – w auli Brata Eliasza. W ten sposób wszystkie te trzy religie spotkają się w sercu zakonu franciszkańskiego”, powiedział o. Fortunato.

To, że nie będzie wspólnej modlitwy, wynika z faktu, że „nie chcemy, aby spotkanie stało się widowiskiem, pragniemy natomiast uszanować wiarę każdej ze wspólnot religijnych” – oświadczył biskup Asyżu Domenico Sorrentino. Przypomniał, że przed 5 laty Benedykt XVI dokładnie wyjaśnił, „jak powinniśmy rozumieć takie spotkanie modlitewne: gdy chodzi o sferę religijną, nie może dojść do nieporozumień”. Tę linię swego poprzednika popiera obecny papież, który do Asyżu przyjedzie w ostatnim dniu spotkania, 20 września – powiedział w Radiu Watykańskim bp Sorrentino. „Jesteśmy przekonani, że wizyta papieża w znacznym stopniu się do tego przyczyni, gdyż świat współczesny potrzebuje dziś pokoju bardziej niż kiedykolwiek dotąd” - dodał.

Reklama

Zdaniem biskupa Asyżu zbliżający się Światowy Dzień Modlitw o Pokój ma charakter jeszcze bardziej „profetyczny” niż wszystkie poprzednie począwszy od 1986 roku. „To była prorocza intuicja Jana Pawła II, który w modlitwie pokładał ufność, że wyniknie z jego inicjatywy coś dobrego. Od tamtego czasu 27 każdego miesiąca modlimy się w Asyżu o pokój na świecie, jest to dzień modlitw, który sami ustanowiliśmy” – powiedział bp Sorrentino.

Franciszek przyleci do Asyżu śmigłowcem 20 września o godz. 11.00. Powitają go wspomniany biskup D. Sorrentino, przewodnicząca regionu Umbrii Catiuscia Marini, prefekt Perugii Raffaele Cannizzaro i burmistrz Asyżu Stefania Proietti. O godz. 11.30 papież spotka się w miejscowym klasztorze franciszkanów z jego kustoszem o. Mauro Gambettim oraz z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem I, prymasem Kościoła anglikańskiego abp. Austinem Welbym, syryjskim patriarchą Marem Ignacym Efremem II i z przedstawicielami islamu, judaizmu i japońskiego buddyzmu Tendai. Następnie wszyscy przejdą na dziedzinie Sykstusa IV, gdzie będą na nich oczekiwać przedstawiciele Kościołów i religii światowych oraz biskupi umbryjscy.

W samo południe Ojciec Święty przywita się z uczestnikami spotkania, po czym o godz. 13.00 rozpocznie się wspólny obiad w refektarzu z udziałem także grupy ofiar wojen. Podczas niego dr M. Impagliazzo pozdrowi patriarchę Bartłomieja I z okazji przypadającej na początku października 25. rocznicy jego intronizacji. O godz. 15.15 rozpoczną się oddzielne spotkania papieża zarówno z jubilatem, jak i z pozostałymi zwierzchnikami religijnymi: abp. Welbym, patriarchą Efremem oraz przedstawicielami judaizmu i islamu. O 16.00 w różnych miejscach miasta św. Franciszka rozpoczną się spotkania modlitewne różnych religii w intencji pokoju, a w dolnej bazylice św. Franciszka odbędzie się chrześcijańska modlitwa ekumeniczna.

Na godz. 17.15 zaplanowano ceremonię pożegnania papieża na placu św. Franciszka z przemówieniami bp. Sorrentino, Andrea Riccardiego, przywódców religijnych oraz ze świadectwami ofiar wojennych. Główne przemówienie wygłosi Franciszek, po czym odczytany zostanie apel o pokój na świecie, który otrzymają dzieci z różnych krajów. Po minucie ciszy dla uczczenia ofiar wojen zostanie podpisany wspomniany apel a na zakończenie uczestnicy spotkania wymienią znak pokoju. O godz. 18.30 papież pożegna się z zebranymi i odjedzie samochodem na lądowisko Santa Maria degli Angeli, skąd o 19 odleci do Watykanu, gdzie spodziewany jest ok. 19.35.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-15 15:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gorzów Wlkp.: bp Lityński prosi wiernych do modlitwę w intencji pokoju na świecie

Bp Tadeusz Lityński

Ks. Adrian Put

Bp Tadeusz Lityński

Do Zielonej Góry na dwa tygodnie trafi ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju”, przy którym modlił się papież Franciszek. Do modlitwy o pokój wzywa bp Tadeusz Lityński w specjalnym komunikacie, który jest dziś odczytywany w kościołach całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Święta, księżna i klaryska

Odkrycie żup solnych w Bochni przez św. Kingę, obraz Floriana Stanisława Cynka

polona.pl

Odkrycie żup solnych w Bochni przez św. Kingę, obraz Floriana Stanisława Cynka

Święta Kinga (Kunegunda) należy do grona wybitnych i świątobliwych księżniczek związanych z domem Piastów przez małżeństwa lub z niego się wywodzących. Były nimi: św. Jadwiga Śląska oraz błogosławione Jolanta i Salomea.

Więcej ...

Prezydent powołał nowych członków Rady Ministrów

2025-07-24 21:20

PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek nowych członków Rady Ministrów, m.in. Radosława Sikorskiego na funkcję wicepremiera, Waldemara Żurka na funkcję ministra sprawiedliwości oraz Jolantę Sobierańską-Grendę na funkcję minister zdrowia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 15-letniego...

Wiadomości

Dwie osoby zatrzymane w związku ze śmiercią 15-letniego...

USA: papież uznał za cud uzdrowienie noworodka za...

Kościół

USA: papież uznał za cud uzdrowienie noworodka za...

Św. Kinga

Święci i błogosławieni

Św. Kinga

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia