Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: odpust dziękczynieniem za obecność Maryi w naszym narodzie

B. Sztajner

W duchu ponownego zawierzenia Matce Bożej w 1050. rocznicę Chrztu Polski upływają na Jasnej Górze i we wszystkich polskich parafiach tegoroczne uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Do sanktuarium, głównie w pielgrzymkach pieszych, dotarły tysiące pątników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przypomniał o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry, to największy odpust i czas szczególnej wdzięczności. - Gdybyśmy dokonali pewnej gradacji, to jest to chyba najważniejsze święto, bo to uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, dzień imienin Jasnogórskiej Pani. Na tą świętą górę wkracza lud Boży, by wielbić Boga za dar obecności Matki – powiedział paulin.

Rzecznik Jasnej Góry dodał, że w dniu święta Matki Bożej Częstochowskiej przypominamy sobie o roli Maryi w dziejach naszego narodu. - Wiemy, jak bardzo mocne były ingerencje Matki Bożej w dzieje naszej Ojczyzny, w wymiarze społecznym, w odzyskanie i utrzymywanie wolności, przywracanie pewnego ładu, porządku. Najsłynniejsze, urastające do rangi symbolu, to obrona przed Szwedami, po której król Jan Kazimierz uznał i ogłosił Maryję Królową Polski – przypomniał o. Matecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Główną Sumę odpustową pod przewodnictwem Prymasa Polski, która rozpocznie się o godz. 11.00, poprzedzi na Jasnej Górze dziękczynienie za 1050. rocznicę Chrztu Polski. - To okazja do modlitwy i refleksji nad tym wielkim darem – przypomina rzecznik. Podkreśla, że „wszyscy staliśmy się spadkobiercami tego sakramentu i bogatego dziedzictwa chrztu, w którym zostaliśmy osadzeni, nad którym mamy podejmować troskę i czuwanie jako chrześcijanie i jako Polacy”.

Podczas Mszy św. celebrowanej na szczycie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, których autorem jest kard. Stefan Wyszyński. W Sanktuarium przez dziewięć miesięcy trwało przygotowanie także do tego wydarzenia poprzez tzw. Raport 2016. W 60 lat po wypowiedzeniu tego szczególnego aktu i 50 lat po Millenium Chrztu Polski paulini podjęli refleksję nad programem, który w 1956 r. zapisał w Ślubach Prymas Tysiąclecia. Przedstawiciele świata Kościoła, nauki i kultury spotykali się w Sali Rycerskiej, w obecności widowni i zaproszonych gości, by rozmawiać o kondycji duchowej Polaków.

Reklama

Przeor Jasnej Góry przypomina, że Śluby są ważnym, wciąż niezrealizowanym programem odnowy narodu, który trzeba przypominać, zwłaszcza teraz, w kontekście rocznicy Chrztu Polski. - W Ślubach Narodu widzimy jak ważne jest wprowadzanie tajemnicy chrztu świętego i oddanie się Bogu w naszej codzienności. To oddanie się Bogu ma przekładać się na życie społeczne, moralne, moje osobiste, ale też życie rodzinne, ma sięgać głęboko w moje życie zawodowe, w moją prywatność, bo nie jestem oddany Bogu nie tylko w jakiś momentach mojego życia, ale cały jestem w Nim zanurzony w chrzcie świętym, tak, jak cały zanurzam się w wodzie chrzcielnej – powiedział o. Marian Waligóra.

Jasnogórski przeor podkreślił, że 1050. rocznica Chrztu Polski jest szczególną okazją, by program duchowy zawarty w Ślubach Narodu ożywiać w naszej świadomości. – Śluby są aktualnym programem, one się nie zestarzały – zauważył o. Waligóra. Dodał, że „oczywiście może język, sposób podania tych treści, wymaga dostosowania do współczesnych czasów, ale to nie oznacza, że są one nieaktualne a rocznica Chrztu Polski jest okazją, by ten program ożywiać”.

Tematami debat paulini uczynili hasła zaczerpnięte z dziewięcioletniej nowenny przed rokiem 1966, kiedy to Kościół w Polsce i cały naród przygotowywał się do Millenium Chrztu Polski. Kard. Stefan Wyszyński duszpasterskim programem na dziewięć lat, tak zwanej Wielkiej Nowenny, obrał treść Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. Pragnął, aby program Ślubów wszedł w codzienne życie Polaków, w czas obrony wiary w sercach ludzi, wobec nieustającej walki przeciwko Bogu i Kościołowi.

Na program obchodów uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej złożą się także o godz. 14.00 Droga Krzyżowa, o 16.15 Różaniec, o godz. 18.30 procesja eucharystyczna a o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Święto zakończy uroczysty Apel Jasnogórski.

Reklama

Na Jasnej Górze przygotowaniem do święta była nowenna z kazaniami ks. prof. Janusza Królikowskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, członka Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Rozważania były nawiązaniem do aktu oddania narodu polskiego w 1050. rocznicę chrztu Polski z 3 maja tego roku.

Zdaniem ks. Profesora akty oddania narodu polskiego Maryi są bardzo ważne, bo „uświadamiają nam fundamentalne odniesie do Boga, to z czego wyrastamy i co powinniśmy zrobić, nad czym powinniśmy wciąż jeszcze pracować, zarówno w wymiarze narodowym, jak i osobistym”. Wśród wyzwań stojących dziś przed nami jako narodem ochrzczonym kaznodzieja nowennowy wymieniał wprost obronę wiary. - Widzimy, że wiara jest atakowana. Trzeba jasno powiedzieć, że jest to zmowa antychrześcijańska – zauważa ks. Królikowski i dodaje, że „w związku z tym musimy być świadomi nie tego, że potrzeba chrześcijaństwa agresywnego, ale trzeba chrześcijaństwa świadczącego, wyrazistego”. - W pewnych zasadniczych sprawach musimy być konkretni, zwycięscy a nawet trochę nieugięci - podkreślał kaznodzieja.

Obchodzone, 26 sierpnia, święto Matki Bożej Jasnogórskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w roku 1904 zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 roku papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry. W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła Katolickiego w Polsce od 1956 r.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-26 09:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żyć jak święty Andrzej

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat

Anna Majowicz

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat

Odpust na wrocławskich Stabłowicach.

Więcej ...

Opium dla europosłanki

2024-06-22 10:25

Archiwum TK Niedziela

Był rok 2006, może 2007. Byłem z delegacją SEDE, czyli Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Bośni i Hercegowinie. Naszym mikrobusem dojeżdżaliśmy właśnie ze stolicy czyli Sarajewa do Mostaru. O ile to pierwsze miasto jest w zasadzie niemal całkowicie zamieszkane przez muzułmanów, o tyle w Mostarze katolików – Chorwatów jest nawet trochę więcej niż wyznawców islamu – Bośniaków.

Więcej ...

Miejsce spotkania i refleksji polskiego środowiska ruchu hospicyjnego

2024-06-22 14:14
Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

archiwum organizatorów

Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

– Ruch hospicyjny, który powstał w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stara się nie tylko nieść profesjonalną pomoc medyczną chorym, głównie na choroby nowotworowe w ostatnim okresie ich życia, ale także otaczać ich opieką duchową – przypomniała dr Jolanta Stokłosa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny