Reklama

Jasna Góra

Przygotowania do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Jasna Góra

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Na Jasnej Górze rozpoczęły się duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Nowenna ma zawsze charakter ogólnonarodowy i jest także modlitwą za Polskę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez kolejne wieczory na Szczycie sprawowana jest Msza św. ze specjalnymi rozważaniami i udziałem kolejnych grup pieszych pielgrzymów. Tym razem, zgodnie ze zwyczajem, pielgrzymują mieszkańcy Częstochowy, którzy ze swych parafii pieszo wyruszają do Sanktuarium.

Tegorocznym kaznodzieją nowennowym jest ks. prof. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, członek Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Rozważania są nawiązaniem do aktu oddania narodu polskiego w 1050. rocznicę Chrztu Polski z 3 maja tego roku. - Chcę zwrócić uwagę na trzy elementy z tego aktu. Po pierwsze, że Kościół i my wszyscy, musimy być świadomi wyzwań, które stoją przed nami. Po drugie w Roku Miłosierdzia spoglądamy na Maryję Matkę Miłosierdzia i po trzecie rozważamy roli w życiu naszego narodu tego co nazywamy „doświadczeniem jasnogórskim” – powiedział ks. Królikowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem profesora akty oddania narodu polskiego Maryi są bardzo ważne, bo „uświadamiają nam fundamentalne odniesie do Boga, to z czego wyrastamy i co powinniśmy zrobić, nad czym powinniśmy wciąż jeszcze pracować, zarówno w wymiarze narodowym, jak i osobistym”.

Wśród wyzwań stojących dziś przed nami jako narodem ochrzczonym kaznodzieja nowennowy wymienia wprost obronę wiary. - Po tym co dzieje się w świecie widzimy, że wiara jest atakowana. Trzeba jasno powiedzieć, że jest to zmowa antychrześcijańska – zauważa ks. Królikowski i dodaje, że „w związku z tym musimy być świadomi nie tego, że potrzeba chrześcijaństwa agresywnego, ale trzeba chrześcijaństwa świadczącego, wyrazistego”. - W pewnych zasadniczych sprawach musimy być konkretni, zwycięscy a nawet trochę nieugięci - podkreśla kaznodzieja.

Nowenna i sama uroczystość 26 sierpnia mają przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszego Narodu. Na uroczystość zmierzają także piesze pielgrzymki diecezjalne. Tuż przed świętem stawi się w sumie ponad 80 grup. Największą będzie kompania tarnowska, która drugi dzień zmierza do Częstochowy. Przybędą również grupy rowerowe czy biegowe.

Reklama

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej.

Tradycja procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej liczy już kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. Niewygodne dla ówczesnej władzy, często napotykały na problemy organizacyjne. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

O ile na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do jasnogórskiego sanktuarium pielgrzymuje „cała” Polska, to święto Matki Bożej Jasnogórskiej gromadzi na Jasnej Górze przede wszystkim wiernych metropolii częstochowskiej, którzy w ten sposób także uczestniczą w fenomenie pieszego pielgrzymowania. Stąd nowenna, podczas której wszystkie częstochowskie parafie udają się do Tronu Maryi, a ostatni, kulminacyjny moment nowenny związany z procesją z katedry na Jasną Górę jest zaproszeniem dla całej archidiecezji do udziału w uroczystościach 26 sierpnia.

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zyskał wielką sławę i cześć w całej Polsce po odparciu oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. Obrońcy modlili się wówczas do Czarnej Madonny, a w 1656 r. Jan Kazimierz ślubował we Lwowie Matce Bożej i ogłosił Ją Królową Korony Polskiej. Po odparciu najazdu szwedzkiego to Matce Bożej Jasnogórskiej składał podziękowania za obronę Narodu Polskiego.

Po 1945 r. kult Matki Bożej stał się symbolem przywiązania Narodu Polskiego do wiary i Kościoła. W 1956 r., w 300-lecie słynnych Ślubów Jana Kazimierza, ks. Prymas Stefan Wyszyński ponownie zawierzył Matce Bożej Naród Polski.

Wśród setek polskich sanktuariów Jasna Góra ma swoje pierwsze i uprzywilejowane miejsce. Rocznie to miejsce nawiedza od miliona do dwóch milionów pielgrzymów. Przybywają, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, słynącym wieloma łaskami i na trwałe wpisanym w dzieje Polski.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-18 14:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ten film stał się moją drogą

Z Marcinem Janosem Krawczykiem - reżyserem i scenarzystą filmu dokumentalnego „Matka 24h” oraz o. Sebastianem Mateckim OSPPE-podprzeorem Jasnej Góry rozmawia Margita Kotas

Więcej ...

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2024-06-19 14:30

Karol Porwich/Niedziela

Od 10 sierpnia 2024 r. 9 parafii diecezji rzeszowskiej będzie mieć nowych administratorów. Dwa tygodnie później ok. 40 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach. 19 czerwca 2024 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów.

Więcej ...

Miejsce spotkania i refleksji polskiego środowiska ruchu hospicyjnego

2024-06-22 14:14
Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

archiwum organizatorów

Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

– Ruch hospicyjny, który powstał w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stara się nie tylko nieść profesjonalną pomoc medyczną chorym, głównie na choroby nowotworowe w ostatnim okresie ich życia, ale także otaczać ich opieką duchową – przypomniała dr Jolanta Stokłosa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny